• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

YEŞİLAY
#1
1-7 Mart Yeşil ay haftası olarak kutlanıyor .Biraz geç kaldık ama bizimde iki sözümüz olsun istedim bu konuda.
 Yıllarca kapitalizm üzerimizde oynadığı oyun sonucu ,toplumumuz çok acıdır yüksek oranda sigara bağımlısı oldu.Bizim çocukluğumuz da adam oldum demek için sigara içmen gerekiyordu . Heleki kaçak sigara içersen senden büyük adam yoktu. Çok net hatırlarım 1984-85 lerde askerlik öncesi beyaz eşya servisinde çalışırken İzmir Hatay semtinde evlerin salonun da ortadaki sehpada meyve tabağı içinde çeşit marka sigara lar süslerdi ortamı. Ya cehalete bak , buyurun size zehir vereyim. Çok şükür kü sigara yasakları sıklaştırıldı da biraz farkındayız artık.Bizim bir nesil böyle gitti ,ama gelecek bu konuda iyi olacak sanırım. Tabi en büyük görevde biz büyüklere düşüyor. 

            

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#2
Tabi ki de bu iş sadece sigara değil. Ana tema bağımlılık .Sigara benim en tilt olduğum konu ,onun için onu öncelikli yazdım. Bence en hızlı ve ucuza ulaşılabilecek uyuşturucu sigara.

 Bağımlılık işin özü. Alkol de var bunun içinde tabiki de .Bende alırım alkol zaman zaman .Kendimi savunmak değil amacım ,ama bağımlı değilsek bence sorun yok.O ince çizgiyi yakalamak önemli olan. Tabi kide kimseyede diyemeyiz gel sende iç niye içmiyorsun. Çevremizde bu konuda da bağımlı arkadaşlarımız var tabiki de.Ben içsem dahi defalarca kere uyarırım o arkadaşlarımı ,bu kadarı fazla,yapma ağam,her gün hergün. Sonuçta çoluk çocuğunun rıskıdır bence. Alkole yapılan zamlara da kızmıyorum .Belki yavaşlatır azaltırır. Ulaşılması zor olursa belki oran düşer. En son seyahatlerden biri Rusya idi. Alkol ve Sigara en ucuz satın alınan maddeler. Vodka ile domatesin fiyatı birbirine yakın.Ama gelin görün ki çocuk yaşta gençler hafta sonu yerlerde sürünüyor ,daha akşam saat 7-8 de.. Ha bu arada Rusya da uzun yıllar önce yasaklanmış saat akşam 10 dan sonra içki satışı.(bar restourant hariç tabi)

   


 Bağımlılık,en kötüsü de tabi ki uyuşturucu madde bağımlılığı. Allah düşmanıma bile vermesin. Bunun önüne kesin ve kesin geçilmeli. Gençliğimizi boş bırakmamalıyız. Anne baba olmak sadece cebine harçlık koymakla olmuyor. Çocuklarımızdan uzaklaşırsak ,kurtlar kapar.Yanlış ta yapmış olabilirler,biz yanlışlarını düzeltmek için de yanlarında olmalıyız bence.Hatta yaptığı yanlışı bize gelip çok rahat söyleyebilmeli. Allah korusun çocuklarımızı böyle illetlerden..

   


 Ve bence bu çağdaki en büyük bağımlılık ,teknoloji, internet,bilgisayar ,sanal alem. Bende bunu bırakamıyorum işte. İnternette ne mi yaparım.Ne oyun oynarım nede sosyal medya denen yalan dolan dünyası. Bendeki hastalık sa aha da bu.Forum manyağı oldum çıktım.Ağa duramıyorum yazmadan. Sonu nereye gider bilemiyorum. Keşke kişilerin büyük bir salonda toplanıp ,canlı canlı kurulan forumlar olsa. Bunun ilacı ne onu da bilmiyorum.Bilen varsa da versin bir tiyo.
Benden bu kara şu an.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
içkiden sigaradan namert vergisi alıp sonra müslümanım diye geçinen bir hükümetmiz var ne güzel.
içecek adam bunu içer. biz abd avrupa  ülkeleri gibi gelir düzeyine sahip ülkelerden değiliz. nekadar yıkayıp yağlayanlara kralım sen çok yaşa diyenler olsada. gerçek böyle değil..orada sigara pahalıysa gelirde ona göre.

üstelikte sigara içenlerden vergi az alınıp sigarada ucuz satılıyor. sebepse nasılsa kanser olacak bende erken ölüm sebebiyle sağlık harcamalarından kar ederim diyor bir çok ülke. adamlar kanser gibi ağır masrafların amortismanını bile yapmışlar.  bizdeki gibi günlük düşünüp karayı ak  gösterip kendi kendilerine sevinmiyorlar.

Klima Forumu

bizmkiler sigara içenleri tedavi etmemek için yasa çıkarma peşindeler en katı kapitalist ülkelerde bile bu mantık yok. e sonradan görmeliğn verdiği dayanılmaz hafiflik böyle olur işte.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: