by ekenn at 16/01/2022, 03:48
Merhabalar.
Daylux marka inverter klimam var. Klima sıcak modda çalışırken fan Autoda 30 derecede bile serin bir hava Ufluyor. Klimanın fanı çalışıyor ancak zannımca kompresör devreye girmiyor. Kumandanın fan tuşundan kademeyi 3 e getirdiğimde yeterli derecede sıcak hava Ufluyor. Turbo modda da yeteri kadar sıcak hava veriyor ancak örneğin 25 derecede fan auto modda klima ya hiç hava uflemiyor ya da uflediginde az miktarda soğuk Ufluyor. Klima borularını kontrol ettiğimde borular sıcak. Bu neden yapabilir. Turbo modda klima çok güzel ısıtıyor. Ya da 25 26 dereceye aldığımda fanı 3 kademede calistirdigimda güzel ancak fanı auto moda aldığımda klimadan verim alamiyorum ve fan 3 kademedeyken autoya aldığımda bazen df moduna geçiyor. Yardımlarınızı bekliyorum Smile
by klima2022 at 15/01/2022, 01:20
merhaba,

dış ünitenin ana kartı yanmış. servise sordum 1200 tl dedi yeni ana kart. ben başka markanın dış ünite ana kartını alıp benim cihazda kullanabilir miyim? yani bir cihazın ana kartı diğer marka klimalarda çalışır mı? inverter klima
by Hüseyin_g at 12/01/2022, 19:19
Merhabalar,
Isı pompası almadan evvel internet üzerinde araştırırken bu forumlardaki paylaşımlardan edindiğim bilgilerle Gree Versati 3 almaya karar verdim ve aldım. Ben aslında NIBE almayı düşünüyordum eksi derecelerde iyi performans gösteriyor diye, ancak GREE VERSATI 3 de -15 derecede performans gösterdiği bilgisi vardı ve de wi-fi kullanımıda olduğu ve tabiiki NIBEden daha ucuz olduğundan GREE VERSATI 3 aldım.
Evim Kırklareli'nin bir ilçesine bağlı bir köyde.
Evim üç kat ve ısıtılacak alanın toplamı 260 m2. Alırken satıcıya 260 m2 lik bir alan için GREE VERSATI 3 almak istiyorum dedim ve bana 16kw yı tavsiye etti ve aldım. 
Sorunum; hava sıcaklığı 0 altına düştüğünde evi ısıtmak icin yeterli su sıcaklığına ulaşamıyor  ve tabiki evi ısıtamıyor. Su sıcaklığı  45 dereceye ayarlı ,  örneğin bugün hava sıfırın altında 5 derece ve ben sadece giriş katın vanalarını açık bıraktım alt kat ve çatı katının vanalarını kapatmak zorunda kaldım şu anda şu sıcaklığı 45 derecede ve giriş katının zemini 75 m2  ısınıyor (bu arada evim yerden ısıtmalı) 
Şu durumda 16kw lık bir GREE VERSATI 3 sadece 75 m2 lik bir alanı ısıtıyor olması normal mi?
by lucerna at 12/01/2022, 01:09
Merhaba. Foruma yeni katıldım. Katıyakıtlı kazan kullandığımız Aydın'daki müstakil 2 katlı  evimizde ısı pompasına geçmeyi düşünüyoruz. 17-18 mt civarında panel radyatör ölçümüz var. Yapılan keşfe göre 16 KW cihaz gerekiyor. Son döviz hareketlerinden sonra fiyatlar bir hayli artmış. Aldığımız tekliflerde Japon grubu markalar, Nibe yüksek fiyatlı çıkıyor. Gree Versati III, LG Therma, Gassero, Arçelik  Alarko Flair, İklimsa'nın sattığı Sigma, De Dietrech daha uygun fiyatlı seçenekler sunuyor. Öncelikle ısı pompasına geçme kararımız  son elektrik zamlarından sonra doğru bir karar mı? Uygun fiyatlı markalarda öncelik sıralaması nasıl olmalı? Gassero  yerli ürünmüş. Ürün kalitesi nasıldır? Satış sonrası hizmette sorun yaşanır mı? F/P ürünü tercih edilebilecek bir ürün var mı?
by mbirol at 10/01/2022, 02:38
Arkadaşlar selam herkese . Yeni bir forum konusu ile sizlerle birlikteyiz. Ben aktif ticareti biraz yavaşlattım , ve Borsa ya merak sardım. Aslında hep aklımda olan bir konu idi ,ama ticaret hayatının yoğunluğu bu konuya zaman vermedi. Ve ben kişilik olarak yaptığım bir işi en iyi şekilde yapmayı hedeflerim . 1 yılı geçkin süredir içinde olduğum yaşadığım tecrübeleri de sizler ile paylaşmak istedim. Ki yanlış yapmayın .

 Borsa ya başlarken Dikkat diyoruz ,bunları yapmayın .
 1 . Borsa da bir tasarrufunuz varsa onu değerlendirin. İleri dönemde lazım olacak para ile kesinlikle borsay girmeyin. Hele ki kısa vadede ,kısa vade dediğimiz 6 ay bie çok kısadır yeri geldi mi.
 
 2. Kesinlikle borç para ,kredili par vs ile borsa da işlem yapmayın .

 3. Ahmet ten ,Mehmet den , Hacı dan , Dede den hisse duyup ta sakın almayın. Özelikle twitter de yazılanlara çok inanmayın. İyiler tabiki var. Ama iyiler Hisse adı söylemez. Telegram gruplarında tavan cı ,pump çu , uçururum ,roket vs vs gruplara aman dikkat .

 4. Yeni başlayacak olan arkadaşlar ,kaybederseniz sizi üzmeyecek bir para ile başlatın. Benim tecrübem ilk hisse ye girişim max 1000 TL  olur. u şekilde hisse yi takip etmeye başlarım. %10 zarar yazarsa çıkmaya çalışın , % 30 zarar yazarsa çakılırsınız orada. O zmaanda sabır girer işin içine .
 
5. Youtube ta çok güzel eğitim videoları var. Borsa terimlerini öğrenin . İlk işiniz Temel analiz yapabilmek olsun.  PD/DD - F/K -FAVÖK vs nedir videolar seyredin.  ( Tunç Şatıroğlu çok güzel videoları var  bu konuda ) 

6. Teknik analiz grafik okumayı öğrenin . Size Hissenin geçmişi konusunda çok bilgi verir. Önceleri karışık gelir ,sonra matematik seven için zevklidir. 

 7. Telegram da girmeyi düşündüğünüz hisselerin gruplarına katılın, bir süre izleyin kim ne diyor ,kim kazanmış kim zarar ,kimin maliyet nerede ,nereden alış yapıp yanlış yapmış. Ama sakın ola sadece buradan yazanlara göre alış satış yapmayın. Algıcılar da çok. 
 
8 . Borsa sabır işidir. Gün gelir 1 yıl beklersin. Heleki kriz olan dönem hemen öncesi  girdiyseniz . MB görevden alma öncesi gibi . !7 Aralık 2021 gibi .
 
9 . Kazanmayı öğrenmeden önce kaybetmemeyi öğrenin.  Küçük yatırımcının can simiti Stoplos  (zarar kes ) dir.  Unutmayın zararın neresinden dönersen kardır. 

 10. İlk alımlarınız sağlam büyük hisseler olsun ,Bist 30 . Az yürür , akşin olmaz . kaybettirse de geri alırsınız. 

11. Kaybetmeden kazanamazsınız . Unutmayın ki birileri kazanıyorsa birileri kaybeder . Az kaybetmek hedef olsun . Kaybederseniz kazanırsınız. 

 12. Borsa için ayırdığınız parayı tek bir hisseye bağlamayın . Parça parça alım yapın. 10-30 bin TL bir bütçe varsa en az 4 hisseniz olsun ,sektörler farklı olsun. Gündemi ,konjektörü de takip edin. Paranızın  % 1000 ünü hisseye bağlamayın . Max % 70 hissede olur . Unutmayın Borsa da her şart altında dahi fırsatlar bitmez. Dibin dibi yoktur. Olmaz denen olur . 

  13. Kesinlikle  hisse ile duygusal bay kurmayın Ama şunu da unutmayın ,en iyi takip ettiğiniz hisse ,sizin için en iyi para kazanılacak hissedir . 

 14. Kar cebe yakışır . Borsa da %100 (yıllık ) para kazanmak hayaldir . Ha bazen doğru zamanda doğru yerde olursun piyango çıkar . Ama bu tamamen şans dır. Kar cebe yakışır , karını al çık ,tekrar girersin. 
 
 15 . Borsadan kazandığın paraya ,Borsa da sağlam ,temettü veren hisselerden al kenarıya koy . Hisse kumbaran olsun. Onlar senin geleceğin olur. 

 Şimdilik aklıma gelen bunlar . Sorularınızı katkılarınızı bekleriz.
by happywatch at 08/01/2022, 14:22
Öncelikle herkese merhaba, bulunduğum bölgede (Antalya) evimde bulunan 3 adet klimada (9000btu/12000btu/18000btu) ısıtma modunda çok enteresan ve çözemediğim bir sorun bulunmakta. Konutların elektriği yoğun kullanmadığı saatlerde klimalardan birini ya da hepsini dahi açsam kısa süre sonra oda set edilen 24-25 dereceye geldiğinde dış üniteler durmayarak 300-400 watt aralığında saatlerce çalışıyor.

Akşam özellikle 9'dan sonra veya hafta sonları klimalar ilk açılışta dahil hiçbir zaman 700-800 watt altına da düşmüyor üstüne de çıkmıyor. Sürekli aynı ısıda üfleyip kısamayınca 5 dakika çalışıyor 5 dakika duruyor bu döngü sürekli devam ediyor, sanki kendini korumaya alıyor. Benim tahminim dağıtım şirketi kaynaklı trafo yetersizliği.

Klima yetkili servisini çağırdığımda hem prizleri hem klima değerlerini ölçüm yaptırdım, değerler normal çıktı. Ben de bunun üzerine elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile sorundan bahsettim. Trafo ve direk için yenileme yapılmasını talep ettim. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler merak etmekteyim. İyi forumlar dilerim.
by mbirol at 01/01/2022, 14:40
Bu gün açıklanan zamlar çevreci, yenilenebilir, güvenli, milli, bağımsız enerji kaynağı elektrik için bir ihanettir.
 Doğalgaz a %25 zam yapılır iken, 150 kw a kadar elektriğe %50,daha da kötüsü 150 kw üstüne %125 zam yapan nasıl bir zihniyettir.
 Paris anlaşmasına imza atmış bir ülke nasıl olursa bu denli temiz enerji elektriği kullanmayın diyebilir. En azından %50 si ülke kaynakları ile üretilen bir enerji kaynağı hangi akla uyarak cezalandırılabilir. Bu ülke de cari açıkta en büyük etken enerji değil mi. Kaldı ki pandemi dönemi göstedi ki küreselleşen dünyada en büyük ekonomik  silah enerji olmuş. Karşı da olsak, nükleer enerji santralleri bile ülkelerin geleceği için çok önemli bir kaynak görülmeye başlandı. Elektrik bir şekilde üretilebilir. %50 yerli kaynaklardan üretmenin bile dünya enerji piyasası artış ve krizlerden sizi %50 olsun koruyabilir.
 Avrupa da doğalgaz kombileri ile ısı pompaları birleşik tek ürün olarak üretimine başlamışken, (mümkün olduğu sürece ısı pompası kullanımına teşvik) bu ne kafadır ki bizde ısı pompası klima kullananları cezalandırmadır.
 Bizde tassaruftan yanayız. Gereksiz enerji tüketimlerine karşıyız. Fakat bu bir hanenin 150 kw elektrik ile sınırlandırma olamaz. Adaletsizlik tir, çevre katliamdır. Kaldı ki her noktada doğal gaz yok. Klima ısı pkmpası vs ile ısınan insanlara kömür yak demektir.

 Benim şu anda en büyük çekince den biri de şimdi beyaz eşya üreticileri, %50 az tüketir VS reklamları ile milleti kandırıp, yeni mal çakma ları olacaktır. İnşallah bunlara çanak tutmak için alınmış bir karar değildir.
 Bir evin aylık ortalama (ısıtmada) doğalgaz tüketim kw enerji örnek alarak, elektrikte de 1 kademe elektrik tüketimini bu ölçüde tutsaklar dı akıl alır dı belki. Kaldı ki ben şahsım olarak elektrik kadar temiz bir enerjiye teşvik olması tarafındayım.
 Ya elektrikli araç için bu kadar çaba harcayan bir yönetim böyle bir yanlışa nasıl imza atar akıl alır değil..
 Burada yazdığım açıklamayı elimden geldiğince alinlaşılır olarak Cimer e de yazacağım. Bir şey çıkma, ana tepkimizi göstermemiz lazım.
by Can Ekin at 28/12/2021, 21:31
Herkese selamlar, 
başlıktaki gibi arama yaptım ancak forumda bilgi çıkmadı.

Klima 5-6 gündür ara sıra kısa şekilde "tosss" diye bir ses çıkarıyordu sanki basınç boşaltır gibi. 
Olduğum ilçe de servis işleri yavaş olduğundan servisi arayana kadar bugün eve geldiğimde (klima ısıtma modunda hiç kapatılmadan kullanılıyor kışın, yazınsa pek ihtiyaç olmuyor 5-6 kere soğutma için kullanılmıştır bütün yaz) klimanın üzerinden CH24 yanıp sönüyordu. 
sigortasını kapatıp açıp biraz bekledikten sonra açıldı tekrar.
ancak 1-1.5 saat kadar çalıştıktan sonra tekrar aynı arızayla kapattı kendini. o arada yine duydum 1-2 defa o "tosss" sesini. 

ch 24 için , düşük ya da yüksek basınç sorunu yazıyor internette.

servise kayıt bıraktık bakalım ne zaman gelecek? 


sorun ne olabilir?
by Pitbull at 26/12/2021, 16:36
Başlıktaki Airfeli şuan kullanıyorum ve yaşadığım sorunu çözmeme rağmen satmayı düşünüyorum. Aslında klimanın ısıtmasından soğutmasından ve tüketiminden de memnunum. (30 derecede kullanıyorum kışın 320₺ elektrik faturası geliyor, ısıtılan alan 14 m²)

Acaba diyorum 3 aylık Airfeli satıp Midea prime mı alsam? Ancak bazı sorularım var.

1. İki cihazdada GMCC nin aynı kompresörü mü mevcut?

2. Midea da Scop değerinin yüksek olması faturamı ısıtmada ne kadar etkiler?

3. Kullanılan gaz farkından dolayı mı cihaz daha performanslı ve sessiz? (Airfel R410 - Midea R32)

Airfeli satıp üzerine para ekleyeceğim belki eklemeyeceğim bilmiyorum. Dış ünite sesi benim için biraz önemli gibi burada ayaz ve kuru soğuk don oluyor. Sizce bu şekilde değişim yapmaya gerek var mı?
by uguler at 22/12/2021, 12:21
Merhaba,

Bu gün itibariyle - sıcaklıklar uzun süreli gözlemlenmeye başladı. Merak edenler için aşağıdaki videoyu kaydettim.

https://youtu.be/wjDeYLJtx0g

İyi günler.
Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.
Kullanıcı Adı/E-posta:

Şifreniz:


Forumda Ara

Forum İstatistikleri
Toplam Üyeler: 7,028
Son Üye: hsyno
Toplam Konular: 2,069
Toplam Yorumlar: 33,327
Son Aktiviteler
Klima Tavsiyesi 2021 Son Yorum
cevaplayan: Cem_F 1,551 Yorum Var
16 KW ısı pompası Son Yorum
cevaplayan: lucerna 6 Yorum Var
Gree versati 3 eksi derec... Son Yorum
cevaplayan: Hüseyin_g 4 Yorum Var
Sıcak Mod Autoda Soğuk Uf... Son Yorum
cevaplayan: mbirol 2 Yorum Var
dış ünite ana kartı ve ma... Son Yorum
cevaplayan: mbirol 1 Yorum Var
ECA Spylos ESA1212A100 Son Yorum
cevaplayan: Mehmetbaser 9 Yorum Var
Eca spylos 12000 btu mu y... Son Yorum
cevaplayan: CursedChico 9 Yorum Var
Elektrik Kaynaklı Klima S... Son Yorum
cevaplayan: happywatch 4 Yorum Var
Airfel LTNX35UB dış ünite... Son Yorum
cevaplayan: mbirol 30 Yorum Var
SİGMA PLUS SGM18İNVDGM 18... Son Yorum
cevaplayan: marabah 13 Yorum Var

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: