• Toplam: 6 Oy - Ortalama: 2.67
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Klima montaj dikkat edilecek hususlar
#1
Klima montajında dikkat edilmesi gereken hususlar.
Klimayı almakla iş bitmiyor malesef. Dünyanın en iyi kliması ,kasap bir montajcının eline düşerse vay o klimanın haline .Klima satın alan arkadaşlar bu konuyu mutlaka incelesin. Yaşadığınız olumlu  ,olumsuz tecrübeleri de burada paylaşabilirsiniz.
Montaj işi bir zanaat tır aslında. Daha doğrusu bu klima işinde zanaat montajdır. Dikkat edilecek hususlar;
* iç ünite ve dış ünite yer seçimi öncelikle. 
*İç ve dış ünite konsollarının sağlam ve su terazisinde düzgün şekilde asılması
*Montaj seti olarak kesinlikle bakır boru kullanılması.Uygun kesitte kablo kullanılması
*Boru kıvrım köşelerde bakır boru kırılmalarının oluşmaması
*Dranaj hattının ileriye yönelikte sıkıntı çıkmaması için doğru eyim verilmesi
*Rekor bağlantıları için düzgün kaideye uygun havşa açılması ve doğru güçte sıkılması
*Estetiğe önem verilerek bakır boru tesisatının olabildiğince kamofile edilmesi.
*Dranaj çıkışının doğru yere ulaşması (pis su vs koku gelecek yerlere uzak olması)
*Vakum! Vakum! Vakum! Olmazsa olmaz.Hiç bir bahanesi yok.
*Son olarak enerji hattının bağlanması (V otamat sigorta vs takılmaya gerek yok klima yanına ,çirkin bir görüntü)
*Start ve ilk çalıştırma testi ,müşteriye kısa bir kumanda kullanım bilgisi sunumu.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#2
mbirol ustam merhaba. doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama 18 lik klima var ev için. nasip olursa 2 hafta sonra taşınıcaz ve ben klimayı dış kapı girişi koridorun olduğu kısıma kurup devamlı çalıştırmak istiyorum. ev m2 ile klima btu yeterli geliyor onda bir sıkıntımız yok fakatttt şu çok önemli ki kapı girişi koridorun olduğu yerde sigorta kutusu var... iç üniteyi tavana takılacak bir aparat sayesinde iç ünite montajını yaptırabilirmiyim? ve en önemlisi iç ünite tavan askı aparatı diye bir malzeme var mı ?? yok ise ne önere bilirsin iç ünite için??

#3
(08/07/2017, 16:09)free07 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mbirol ustam merhaba. doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama 18 lik klima var ev için. nasip olursa 2 hafta sonra taşınıcaz ve ben klimayı dış kapı girişi koridorun olduğu kısıma kurup devamlı çalıştırmak istiyorum. ev m2 ile klima btu yeterli geliyor onda bir sıkıntımız yok fakatttt şu çok önemli ki kapı girişi koridorun olduğu yerde sigorta kutusu var... iç üniteyi tavana takılacak bir aparat sayesinde iç ünite montajını yaptırabilirmiyim? ve en önemlisi iç ünite tavan askı aparatı diye bir malzeme var mı ?? yok ise ne önere bilirsin iç ünite için??

Konu montaj, doğru yerdesiniz. 
Biz zaman zaman perde önüne bu şekilde tavandan destek alarak montaj yapıyoruz. Özel bir aparat yok. Klima dış ünite konsolu ters konsol yapılarak tavana çelik dubel kw bağlanıp konsol üzerine iç ünite askı sacı bağlanarak montaj yapılabilir. Eger ki, sağ yada sol taraf duvar köşesine gelecek şekilde olursa, 40*100 cm lik beyaz mdf lamı mobilya askı köşeleri ile tavan ve yan duvara bağlayarak ta düz yüzey oluşturup klimayı üzerine monte edebilirsiniz. Bu tamamen yerin durumuna ve aranılan estetiğe bağlı. Yine beyaz mı lam dan 40*100 ve köşe olacak şekilde atıyorum 10-15 cm lik bir parça L şeklinde hazırlatılıp, tavana sağlam şekilde monte edilip üzerine klimayı monte edebilirsiniz. Uygulanan birazda uydurma sanatına kalmış. 
Şimdiden kolay gelsin.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
1 madde daha ekleyelim. Klima iç ünitesinin duvara asarken boru çıkış yönüne biraz eğim verilmesi gerekiyor.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Merhaba
Konu gerçekten çok işime yaradı. Sorularım için de yeni bir konu açtım. İlgilenirseniz sevinirim.

#6
Merhabalar,
Benim klima iç ünite montajı hakkında bir sorum var. Klimanın iç ünitesini tavana en az kaç cm olacak şekilde ayarlamalıyız. 4 - 5 cm olmasının bir sakıncası var mıdır.?

#7
(30/11/2017, 02:14)zamsoonloo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
Benim klima iç ünite montajı hakkında bir sorum var. Klimanın iç ünitesini  tavana en az kaç cm olacak şekilde ayarlamalıyız. 4 - 5 cm olmasının bir sakıncası var mıdır.?

5 cm daha yakına asamazsınız zaten. İç ünite asma payı bu kadar min. Soğutmada sıkıntı yok,ama ısıtmada da dengesiz ısı ayarı olabilir. Hele ki yeni makineler de ,çünkü makineler artık hepsi düz kapak üsten emişli. Isıtmada sıkıntı şu ,sıcak hava yukarıya yükseliyor, yani klima hep sıcak hava emiş yapacak .
  
Dolayısı ile diyelim ki yerden 50 cm yükseklik 18 derce iken ,klima içerisinin ısısını belki 25-26 görecek. Siz ortam ısısını 22-23 yapabilmek için klimayı 28-30 derecede kullanacaksınız belki. Birde şu var ,klima istenen ısıyı gördü kıstı ama ısı daha da yükseldi. Dış ünite stop etti doğal olarak. Dış ünite tekrar devreye girmesi gecikecektir. Sizin de bu arada ortam ısı konforunuz bozulacak ,ayaklarınız üşümeye başlayacaktır.

 Sonuç şu mecbur değilseniz üstten 15-20 cm boşluk bırakın.  Ha ısıtma da çok kullanılmaz diyorsanız ,sıkıntı yok. Soğutmada bir etkisi olmaz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
mirol bey mrb lg sirius 12 delux klima taktirdim balkona dis uniteyi kurdurdum yakin buat yok kombi de var balkonda kombiye giristeki elektriktwn kablo ceksek araya da 16 lik sigorta koysak olur mu kombi ile klimaya ayni kablodan elktrik gelse bisey olur mu

#9
(03/12/2017, 22:46)cagdeg Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mirol bey mrb lg sirius 12 delux klima taktirdim balkona dis uniteyi kurdurdum yakin buat yok kombi de var balkonda kombiye giristeki elektriktwn kablo ceksek araya da 16 lik sigorta koysak olur mu kombi ile klimaya ayni kablodan elktrik gelse bisey olur mu

Olabilir. Ama kombiye elektrik nereden geliyor ve kesit nedir o önemli.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#10
kombinin sigortasina girmden ordan almayi dusundum..kombiyle klimaya ayni kablodan gelecek elektrik...bu sekild okur ama o kablonun kalinligi mi onemli

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: