• Toplam: 2 Oy - Ortalama: 3.5
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

XPS, EPS, TAŞ YÜNÜ, SPREY POLİÜRETAN.
#1
Benim şahsen ev tarzı yerlerle ilğili ısı yalıtımı konusunda tecrübem yok.Ama mesleğimiz soğutma ,yani ısı.Isını koruması içinde gerekli olanları ne olduğu konusunda deneyim sahibiyiz.

Şimdi öncelikle ısı nedir ,nasıl hareket eder ,bu konudaki bilgilerimi paylaşmak isterim.Isı bir enerjidir.Enerjinin yapısı da her zaman pozitiften negatife doğrudur.Yani + - ye doğru akar.Tıpkı elektrik enerjisinde olduğu gibi.Yani Faz(+) Nötr(-) e akar. Sıvı dolu kap ,boş kaba doğru akar.Bu enerjinin kuralı değişmez.

Bunu vurguladıktan sonra şimdi gelelim evdeki ısı nın kaybını korumaya.Siz evi içten ısıtıyorsanız ki öyle ,ikinci bir ısı kaynağı iç ortamda ise akacağı yer soğuk olan yani ısısı düşük olan yer olacaktır.Pekiyi düşük ısı neresi ,öncelikle yüksek ısı ile karşılaşan düşük ısı ,yani + olan sizin ısı kaynağınız,- olan öncelikle hava.Buraya kadar sorun yok bizim de istediğimiz havayı ısıtmak.Şimdi Şöyle bir odadaki ısı ları bir göz önüne getirelim ,Isı kaynağı 45 derecede ,iç hava ısısı 13 derece,iç duvarlarda vs de 13 derece.45 derecelik ısı kaynağı ilk olarak kendine göre daha düşük olan(yani nötr olan )hava ile buluşarak ona doğru akacaktır. Hava da belirli bir süre sonra ısısı artacak ve kendine göre daha düşük ısı da olan (yani nötr olan) duvarlara ,döşemeye ve tavana akacaktır. Oradan da dış havaya kadar taşınıp gidecektir.

Şimdi bu durumu göz önüne alırsak ısıtmak istediğim ortamdaki hava ise ısı enerjisini orada tutmamız şart bence .Bununda bence tek yolu var içten yalıtım.Ben hala anlayamıyorum neden dıştan yalıtım yapmak için uğraşıyorlar.Ha yalıtımın yapılacak tekniğini ayrıca tartışalım.

Ben öncelikle yalıtım malzemesinin olabildiğince doğal olanından yanayım.Ayrıca yanmazlık,boğucu duman ve gaz çıkarmaması gibi güvenlikli malzeme olması.Bunun en doğalı bence saman.Eski evlerde içten yapılan sıvalar gerçek kil çamuru ve saman karışımı imiş.Teknolojik olan en güzel malzeme ise taş yünü.Bu ürün hem doğal malzeme ,hem güvenli,hemde nefes alıyor.Bana göre yalıtım içten yapılmalı,duvarlar tavan komple taş yünü ile kaplanıp üzerine isteseniz yine doğal malzeme olan alçıpan plaka isterseniz sıva teli ve arkasından alçı veya normal sıva yapın.Hem gerçek yalıtım ,hem doğal ,hem nefes alan bir duvar.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#2
fotoğrafta biraz acelece oldu ama ısı köprüsünü açıklamaya çalıştım.Sonuçta açıktaki duvar ile tavan arasında ısı iletimini kesen malzeme yok.Isı oradan dış ortama taşınacaktır.
   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
ben dış cepheye 5 cm karbon esaslı eps, çatıya da 10 cm tip400 izocam çatı şiltesi yaptırdım, yüzde 50den fazla faydası oldu desem yalan olmaz.

#4
Sayın "*****",

XPS köpük, bildiğim kadarı ile Güneş'in ultraviyole ışınlarından etkilenir.Bu nedenle,balkon kısmında yapılan uygulama üstünün koruyucu bir madde ile kaplanması gerekir.
Teras katta oturduğum ve bazı sorunlar yaşadığım için,bundan 20-25 sene önce ısı ve su yalıtımı konularını çok iyi incelemiştim.Tabii olarak o günlerde,malzemeler bu kadar fazla değil idi.Ancak, bu gün dahi,durum çok değişmiş değildir.Bu gün bile;ses ısı ve su yalıtımında kullanılabilecek en iyi malzemelerin başında "PERLİT" gelir.Yanardağ faaliyetlerinden oluşan bu ürün;ses geçirmez, doğaldır,ateşe dayanıklıdır,ısı ve su yalıtımında başarılıdır.İçine katılacak çimento miktarı ayarlanarak istenilen sertlik verilebilir.Amaca göre,muhtelif şekillerde kullanılabilir. Ucuzdur ve Türkiye'de çok boldur.Bir ara İzmir'in Çumaovası'nda Etibank'ın işlettiği perlit fabrikası vardı.Şimdi kimbilir ne olmuştur? Meselâ;ülkemizde uzun süredir üretilen "YUTONG"un içinde perlit vardır.
Kısaca bu ürün Allah'ın insanlara bir lütfudur.Ama kıymeti bilinmez.Yalıtım ürünleri imal eden kuruluşlar bunun tanınmaması ve yaygınlaşmaması için elinden geleni yapar.Zira,kendi ürünlerini satacak yer bulamazlar!
Perlit çok hafiftir.Bir çuval dolusunu, on yaşında bir çocuk kaldırabilir -bir ara tanıtım broşüründe benzer bir fotoğraf vardı-.Patlamış mısıra çok benzer.Bu haliyle; çatı aralarına serilebileceği gibi,içine katılacak çimento ile de (istenilen sertlike) kullanılabilir.Artık hazır sıvaları da bulunmaktadır.
http://www.dailymotion.com/video/xex93x_...-siva_tech
http://www.sivaper.com/
Yalıtım işi yaptırmak isteyen dostlara,bu ürünü incelemelerini şiddetle tavsiye ederim.

S a y g ı l a r ı m l a

#5
Malesef Cumaovası'ndaki işletme özelleştirmeden sonra kapandı. Cumaovası içindeki perlit işletmesi lojmanlarıda yıkıldı .Sanırım site konut vs. yapılır.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
- Ne diyeyim!?..Allah (C.C) akıl, fikir versin!. Sağlığa ve çevreye zarar veren ürünleri kullanmaya devam..
http://fikretdadas.blogspot.com.tr/2013/...orlar.html
- Bereket versin; halen perlit üretimi yapan,başka kuruluşlar mevcut.

S a y g ı l a r ı m l a.

#7
Sayın Dostlar,

İyi bir yalıtım malzemesinin; ısı ve ses geçirmezliği,hafiflik,yanmazlık,nefes alma,bünyesine su almama,uzun süre dayanıklılık,darbelere ve basınçlara mukavemet,üstünde kullanılacak malzeme ile uyum sağlama,çevreye ve sağlığa zararlı vermeme,ekonomik olma gibi bir takım özellikleri taşıması gerekir.Bütün bu kriterleri bünyesinde bulunduran tek madde "PERLİT"tir.
Bilindiği üzere,ısı ve su yalıtımı; -özellikle de teraslarda- pek çok malzemenin belli bir standarta göre uzmanlarınca uygulanmasını gerektiren çok pahallı bir ameliyedir.Perlit, sizi bu sıkıntıların pek çoğundan kurtarır.Bilinçli biri tarafından, uygun densite ve kalınlıkta uygulandığında XPS, ve EPS levhalara yakın yalıtım sağlar.
Kendimden örnek vermek isterim; yaşadığım dairenin üstü terastır.Üstünde 20 cm civarında ısı yalıtımı,iki kat su tecrit malzemesi mevcuttur.Binanın bütün iç tavanları 1 cm civarında kalınlığı olan,dekoratif XPS levhalar ile kaplanmıştır.Yoğun yaşamın devam ettiği; 30 m2'lik bir odanın,dış cephe ile teması olan iç kısımları -radyatör arkaları da dahil- yine sert poliüratan levhalarla kaplanmıştır.
2014 yılının 12 ayı için ödenen toplam doğal gaz parası, 450 TL'dır.En soğuk aylarda ödenen doğal gaz parası 75-85 tl civarında olup,bunun 15-20 lirası mutfaktaki ocakta kullanılmaktadır.
Şu anda, dışarıdaki sıcaklık 9C (gece yarısından sonra 4C olacakmış) civarındadır.Kombi 40C' da yanmaktadır.Oda sıcaklığı 23C 'dır.Kombi saat 24'de kapatılmaktadır.Sabahleyin oda sıcaklığı 21C derece civarında bulunmaktadır.
Termal kamera ile yapılan ısı hesaplamasında;odanın toplam soğutma ihtiyacı:1378 W,ısıtma ihtiyacı ise 1538 Watt'ır.
Anlaşılacağı üzere; yalıtıma yapılan harcamaya acımamak gerekir.Konforlu bir yaşam için, bina tecritinin hayati önemi vardır.

S a y g ı l a r ı m l a.

Sayın  "*****",

Perlit,inşaatların yük taşıyıcı kiriş,kolon gibi yapılarında değil, dolgu malzemesi gerektiren yerlerinde,iş ve dış sıvalarda v.s'de kullanılmaktadır.
Türkiye; Dünya'nın,en zengin perlit yataklarına sahip ülkelerinden biridir.Fakat bundan yeterince faydalanamıyoruz.
http://izolenze.com/Html/131/isical-nedir/D
http://www.imo.org.tr/resimler/ekutuphane/pdf/3592.pdf
http://www.tasper.com.tr/pdf/izosilte.pdf
http://www.egemimarlik.org/15/03.pdf

S a y g ı l a r ı m l a

#8
uzman arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim ; ısı yalıtımı için çeşitli yalıtım malzemeleri var xps taşyünü kayayünü eps gibi bunların arasında en iyi yalıtımı sağlayan malzeme hangisidir ?

#9
(06/01/2015, 01:03)mephisto26 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: uzman arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim ; ısı yalıtımı için çeşitli yalıtım malzemeleri var xps taşyünü kayayünü eps gibi bunların arasında en iyi yalıtımı sağlayan malzeme hangisidir ?

En iyi yalıtım malzemesi taş yünüdür. Sonuçta doğal malzeme ve yangın riski sıfır. Diğerlerinin esası petrol ve kimyasal..Dinamik ısının fabrikasında çıkan yangının büyümesinin en önemli sebebi xps malzemesi ve benzerleri..
http://www.dha.com.tr/tirede-fabrika-yan...57001.html

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#10
abi teşekkür ederim verdiin bilgiler için. evt taş yünü guzelde pahallıya çıkıyor. birde tabiki benim gibi acemilerin uygulaması biraz sorun olacaktır.şimdi abi bne hemen işe koyuldum. oturduğum odanın tavanını içten 4 cm xps ile kapladım.yapıştırdım duruyor. üstüne henuz herhangi bir işlem yapmadım kurusun diye.

şu an dışarısı 0 derece gösteriyor nem yüzde yuz zaten.ve bu havada klimanın derecesi 22 oda sıcaklığım 23.5 derece hemde zemin derecesi bu. bunu da geçtim klima sanki normal havaymış gibi duruyor.

istediğim buydu inşallah ilerdede bir sorun yaşamazsak süper bir durum bu. tabiki bütün evin tavanlarını nasipse sıradan yapacağım.tekrar teşekkür ederim abi.

tabiki bu konulardada bilgisi olan arkadaşlardan paylaşım olur ise daha güzel olur. bizlerde bilgi edinmiş oluruz saygılarımla.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: