Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toprak kaynaklı Isı Pompası
#1
Toprak Kaynaklı Uygulamalar1- Toprak kaynaklı uygulamaları:Toprak sıcaklıkları yıl boyunca çok az değişim gösterir. Belirli bir derinlikten sonra yaz-kış toprak sıcaklıkları sabit ortalama 16-17°C civarındadır. (Türkiye ortalaması) Isıyı çok iyi depolayabilme özelliği sayesinde toprak en verimli ısı kaynağıdır. Toprak altına yatay serme veya dikey borulama (sondaj) yapılarak topraktaki saklı ısının borular içinde dolaşan suya transferi ile enerjisin- den faydalanılır.
 
  • a)Yatay serme:Hafriyat sonucu açılan toprakta 1 metreden daha derin bir yerleşimle borular yatay olarak döşenir. Diğer borulama tiplerine göre daha fazla alana gereksinim duyduğundan arazinin müsait olduğu yerlerde uygulanır. Isıtma öncelikli sistemlerde tercih edilir. Genellikle 100 kW altındaki küçük kapasitelerde uygulanır.
 
Örnek Uygulamalar: Nazire Dedeman Villa - Dinçkök Villa
 
b) Dikey Borulama / Sondaj:Sondaj makinaları ile açılan kuyulara U tip borular indirilir. Ortalama sondaj çapı 15-25cm ve derinliği 50-150 metre arasındadır. Arazinin yatay borulamaya müsait olmadığı alanlarda ve kapasite ihtiyacının yüksek olduğu yerlerde uygulanır.
 
Örnek Uygulamalar: Meydan M1 AVM - İstanbul 
ornek2.png
 
 
2- Göl, nehir, deniz uygulaması:Göl,nehir veya deniz içerisine borular helezoni şekilde yerleştirilir. Isı transferinin en verimli ve en ekonomik sağlandığı borulama sistemlerdir.
 
Örnek Uygulamalar: Belek Golf Resort
 
 
3- Açık devre göl, nehir, deniz ve yer altı suyu uygulamaları:Yer altı suyu tanımı jeotermal su ile karıştırılmamalıdır. Yeraltında bulunan (falez / kuyu.. vb) suyun, yada direk göl-nehir-deniz suyunun plakalı eşanjör vasıtasıyla kullanımıdır. Bu durumda kaynak yani su tarafında borulama ihtiyacı yoktur. Yüksek verimli ve düşük yatırımlı sistemlerdir.
 
Örnek Uygulamalar: Laura AVM - Özdilek AVM, Terracity AVM
 
 
Sistem Diyagramı
Ara
Cevapla
#2
Uygulama örnek resimleri
Klima Forumu

Klima ForumuKlima Forumu
Klima Forumu
 
Ara
Cevapla
#3
Uygulama prensibi

Klima Forumu

Klima ForumuKlima Forumu
Ara
Cevapla
#4
Uygulama resimleri
Serme sistem
Klima Forumu 
Klima Forumu


Sondaj sistemi

Klima Forumu

Klima Forumu
Ara
Cevapla
 Toprak kaynaklı Isı Pompası konusu
Toprak kaynaklı Isı Pompası Konusunun Etiketleri Etiketler Toprak kaynaklı Isı Pompası klima, Toprak kaynaklı Isı Pompası fiyatı, Toprak kaynaklı Isı Pompası al, Toprak kaynaklı Isı Pompası tavsiyesi, Toprak kaynaklı Isı Pompası arızası, Toprak kaynaklı Isı Pompası nasıl çözülür, Toprak kaynaklı Isı Pompası 2015, Toprak kaynaklı Isı Pompası kalitelimi , Toprak kaynaklı Isı Pompası nedir, Toprak kaynaklı Isı Pompası izle, Toprak kaynaklı Isı Pompası , Toprak kaynaklı Isı Pompası resimli anlatım, Toprak kaynaklı Isı Pompası ne işe yarar, Toprak kaynaklı Isı Pompası sistemleri , Toprak kaynaklı Isı Pompası problemi, Toprak kaynaklı Isı Pompası ne demek, Toprak kaynaklı Isı Pompası nerden alınır, Toprak kaynaklı Isı Pompası videosu, Toprak kaynaklı Isı Pompası paylaşımları, Toprak kaynaklı Isı Pompası en iyi fiyat, Toprak kaynaklı Isı Pompası en ucuz, Toprak kaynaklı Isı Pompası hakkında, Toprak kaynaklı Isı Pompası nedir, Toprak kaynaklı Isı Pompası bul, Toprak kaynaklı Isı Pompası konusu
Toprak kaynaklı Isı Pompası Konusunun Linki Direk Link
Toprak kaynaklı Isı Pompası Konusunun HTML Kodu HTML Link
Toprak kaynaklı Isı Pompası Konusu BBCode Linki BBCode Link
Toprak kaynaklı Isı Pompası Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Yasal Uyarı
Sitemizde Bulunan Tüm paylaşımlar TC yasalarına uygundur. Bu kurallara uymayanlar banlanır ve bu tür paylaşımlardan Klima Forumu sorumlu değildir. Bu yüzden KlimaForumu.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. Uyar - Kaldır Prensibini Benimsemekteyiz. İstenildiği Takdirde Hak Sahipleri Linklerin Kaldırılması Talebinde Bulunabilir, iletişim adresimizden bize mail atabilirsiniz. Reklam vermek için yine iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. "Saygılarımızla KlimaForumu.Com"