• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Sistem Odası İçin Soğutma (Gree Klima ile)
#1
Merhaba;
Adana'da 50 metrekarelik güneş görmeyen apartmanın zemin katında bir yerim var. Dört tarafı duvar, pencere yoktur. Sadece giriş kapısı var. Sistem odası olarak kullanmak istiyorum. İçeride kimse olmayacak.

Bu yerde 7/24 sürekli çalışan 15 adet bilgisayar olacak. Her bilgisayarda bir adet ekran kartı var. Oyun sunucusu olarak kullanılacak. Monitör yoktur. Ancak hepsinin aktif olarak kullanılacağı düşünülür ise her bir ekran kartının ısı değeri 70 derece olacak. Ayrıca işlemcilerin de ısısı var. Bu yerin sürekli olarak soğutulması gerekiyor.

İki yıldır sorunsuz kullandığım ve bir defa da bakım yaptırdığım multi sistem klima var. Extra masrafa girmek istemediğimden dolayı bu klimayı değerlendirmek istiyorum. Çalıştıracağım cihazların oda sıcaklığında çalışması yeterli.

Kod:
Gree Multi Sistem Klima Dış ünitesi (INVERTER) 42000BTU/h
https://tlcklima.com/urun/multi-sistem-klima-dis-unitesi-inverter-42000-btu/  

Marka: Gree
Model: GWHD-42NK3AO
Soğutma Kapasitesi: 41.285 BTU/h 

1 adet Gree marka Lomo Serisi 18000 BTU/h iç ünite
1 adet Gree marka Lomo Serisi 12000 BTU/h iç ünite

Merak ettiğim konu: Bu klima işimi görür mü ?

1- Yeterli soğutmayı sağlar mı ?
2- Klimayı kaç derecede çalıştırmam gerekir ?
3- Sürekli çalıştırdığımda ortalama günlük kaç kw elektrik tüketimi olur ?

Eski tip klimalar çok elektrik harcıyordu. Iınnnverter klimalar için az elektrik harcıyor deniliyor. Ancak sürekli ısı üretilen bir ortamda inverter klima yine de az elektrik tüketir mi ? UFO elektrikli sobayı 5. kademede açıp içeriyi klima ile soğutmaya çalışacağım gibi birşey olacak. Bendeki bu klimanın enerji tüketiminden daha düşük enerji tüketimine sahip klimalar da var mıdır ?

#2
Sanırım mining kuruyorsunuz. Bu işte soğutma m2 ye bakmaz. En dopru değer şudur bu işte. Sistemdeki güç kaynaklarımızın toplam kw tı kadar klima da kW kapasitesine ihtiyacınız var. Yani örnek verelim. 1 adet sistemiz güç kaynağı 500 watt, yani 0,5 kW. 15 adet bilgisayar sistemi 7500 watt yani 7,5 kW tır. Gerçek 24 lük klimada 7 kW tır. Ama işi garantiye almak için biraz daha üstte bir kapasite seçmekte fayda var. Piyasa da yok ama 8-10 kW yani 36 000 btü klima seçmek doğru olur.

Mining işinde şu an sistemlerin elektrik parası zor çıkıyor, ki soğutmaya para harcamak çok daha yüksek maliyet.

Mining soğutma için kurduğumuz sistemler var buradaki yuotube kanalında.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL...VJ2K-oEhew

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
(04/03/2020, 00:40)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım mining kuruyorsunuz. Bu işte soğutma m2 ye bakmaz. En dopru değer şudur bu işte. Sistemdeki güç kaynaklarımızın toplam kw tı kadar klima da kW kapasitesine ihtiyacınız var. Yani örnek verelim. 1 adet sistemiz güç kaynağı 500 watt, yani 0,5 kW. 15 adet bilgisayar sistemi 7500 watt yani 7,5 kW tır. Gerçek 24 lük klimada 7 kW tır. Ama işi garantiye almak için biraz daha üstte bir kapasite seçmekte fayda var. Piyasa da yok ama 8-10 kW yani 36 000 btü klima seçmek doğru olur.

Mining işinde şu an sistemlerin elektrik parası zor çıkıyor, ki soğutmaya para harcamak çok daha yüksek maliyet.

Mining soğutma için  kurduğumuz sistemler var buradaki yuotube kanalında.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL...VJ2K-oEhew

Eklediğiniz videoları izledim. Yağ ile soğutma uygulamışsınız. Ancak bendeki bilgisayar sistemi olacağı için yağ ile soğutma yerine klima ile soğutma düşündüm. ÖRnek olarak eklediğim klimanın 7/24 çalışması durumunda günlük tüketiceği elektrik miktarı önemli. Inverter olunca elektrik tüketimi değişken olur diyorlar ama anlamadım.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: