• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Salon Tipi ON/OFF Klima Tavsiyesi
#1
Ekran kartları ile madencilik yapıyoruz. Donanımları serin tutmak için taze hava akışı sağlıyorduk. Tabi ki ne yaparsak yapalım toz en büyük sorunumuzdu. 15 Eylül'den bu yana getiriler elektrik maliyetini dahi çıkarmadığı için tüm sistemleri kapattık. Yeni nesil 160 adet RTX 6600 AMD ekran kartı var. Hepsinin temizliği ve bakımı yapıldı. Önümüzdeki boğa sezonu için hazırlıklarımız devam ediyor. Cihazlarımızı koyduğumuz yeri daha uygun hale getirmek istiyoruz ve taze hava akışı yerine klima ile donanımları serin tutmak istiyoruz.

Keşif yapanlar 18000BTU klima bu oda için yeterli olur dediler. Ancak hiçbir etkisi olmadı. Biraz araştırınca inverter klimaların bu tarz doanımları soğutmada yetersiz olduğunu öğrendik. Bir de soğutma kapasitesi sadece odaya göre değil donanıma göre de belirlenmeliymiş. Donanımlar için şöyle bir resim örnek vereyim:

Klima Forumu

Bir makinede 12 adet ekran kartı var. Prizden ölçüm yaptığımzıda 990W net elektrik çekiyo görünüyor. Bu önemliymiş. Sıcak hava yukarı doğru gidecek şekidle montaj yapılı. Normalde harici fanlarla bu ekran kartlarının üzeirne hava üfletiyorduk. Ama klima kullanmaya karar verdiğimiz için o extra fanları şuan takmıyoruz.

Bahçe katı, güney cephe, köşe konumlu 30m2 oda. İki cephesi bina içi. Diğer iki cephe dış cephe. Sol tarafı kerpiç ile duvar ördürdük. Bu duvar günde sadece üç saat güneş görüyor.  Diğer tarafta pimapen pencere vardı, sökmüştük, geri taktık. Pencerenin önüne iç taraftan alçıpan yapılacak. Bu taraf hiç güneş gömüyor. Farklı bir yalıtım tavsiyesi var ise uygulayabiliriz. Madencilik getirileri tekrar yükseldiğinde herşeyin hazır olmasını istiyoruz.

***

Klima 7/24 sürekli aktif olarak soğutmada kullanılacak. Isıtmada kullanılmayacak. Bu sebeple soğutma performansının yüksek olması ve elektrik tarifesi ticarethane olduğu için soğutmada elektrik tüketiminin düşük olması önemli. (Bazı klimaların soğutma performansı bazı klimaların ısıtma performansı daha iyiymiş.)

Salon tipi ON/OFF klima almamız gerekiyormuş. Modelleri kıyaslıyoruz. En uygununu alacağız. Buraya yazma gereği duyduk. Hem bize tavsiyesi olan ustalar olursa bize yardımı olur hem de böyle bir ihtiyacı olan var ise uzun uzun araştırırmaya gerek kalmadan toplu şekilde burada görür diye düşündük. En üstte şuan almayı planladığımız klima yazılı. Diğerlerini eledik. İnceledikçe buraya ek oalrak konuyu düzenleyip yazacağız.

Baymak 48-FSA
Soğutma Kapasitesi: 46062BTU (13,50kW)
Soğutmada Elektrik Tüketimi: 4,20kW
İç Ünite Hava Debisi: 2100m3
Kablo Kesiti: 5x2,5mm (Müşterinin elektrik tesisatını hazır etmesi gerekiyor.)
Montaj hariç ve montaj dahil fiyatla iki şekilde satışı mevcut. Beraberinde 5m boru ücretsiz.
5 yıl garanti ve 4 yöne hava üfleme.

Vitoclima 100-S
Soğutma Kapasitesi: 46000BTU (13,48kW)
Soğutmada Elektrik Tüketimi: 5,165kW
İç Ünite Hava Debisi: 1800m3
2 yıl garanti ve 4 yöne hava üfleme.
NOT: Baymak 48-FSA ile kıyasladığımızda daha çok elektrik çekiyor, iç ünite hava debisi daha az, garanti süresi daha az. Bu sebeple bu modeli eledik.

Ecotherma AES-48H
Her sitede farklı bilgi mevcut. Resmi sitesi Türkiye veya farklı ülke için bulamadım. Fason üretim belkide.
epey.com'da 52575BTU soğutma kapasitesi, 4,65kW soğutmada güç tüketimi ve 2 yönlü hava üfleme olduğu yazıyor.
Açıkcası farklı sitelerde farklı bilgiler var. Bu sebeple güvenemedik.
Mevcut bilgilerle çektiği elektrik ve soğutma performansı olarak Baymak 48-FSA'dan üstün. Ancak 2 yöne hava üflemesi nedeni ile bir tık geride. İç ünite hava debisinin hiçbiryerden öğrenemedik. Ne kadar yüksek olur ise o kadar iyiymiş.

Diğer modelleri de inceleyip buraya yazacağız. Sizinde bildiğiniz varsa ekleyebilirsiniz.

#2
https://youtube.com/playlist?list=PLQyRt...VJ2K-oEhew

Mining de ısı hesabı, sistemde toplam çekilen elektrik yüküne göre hesaplanır.
Siz 990 wat demişsiniz. Bu toplam mı, onu anlamadım. 12 tane kart 990 wat çekiyorsa, bu çok düşük bir tüketim. Çok küçük bir hacim de 990 wat tüketim olacak cihazları 9 luk klima bile soğutur. 9 luk dediğimiz klima 2,5 kw soğutma gücüne sahip.
Ama bence sizin 990 wat ölçüm inde yada yazımda bir hata var. Bu kasar kart daha çok çeker bence.
Ben uzun süre S9 lar ile uğraştım.
Bu arada ekran kartları klimasız da işi götürebiliyor. Bence filitre vs ile taze havayı çözün. Klimanın tüketimi de para

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Cevabınız için teşekkür ederim. Forumda bu konuda yazmış olduğunuz cevaplarınızı okudum. Youtube üzerindeki videoları da izledim. ASIC cihazlar için evet dediğiniz sistem çok mantıklı. Hem ses sorunu ortadan kalkıyor he mde soğutma maliyeti düşüyor. Ancak ekran kartları ile madencilik biraz farklı. Daha önce taze hava akışı yaparak ekran kartlarını serin tutmaya çalışıyorduk. Ancak ne var ki ne yaparsak yapalım toz filtrelerinden hep toz geçiyor ve bu da kartların zarar görmesine neden oluyor. Fanlar daha çabuk arızalanıyor, soğutma blokları toz olunca sıcaklık seviyesi daha yüksek oluyor. Bu sebeplerle klima ile soğutmaya geçmeye karar verdik.

Evet, 12 adet ekran kartının tüketimi prizden çekilen 990W. Ancak 160 adet ekran kartımız mevcut. Alt takımlarla beraber ortalama 14kW/saat tüketimimiz olacak. Enerji firmasından 21,20kW/saat sözleşme gücü ile aboneliğimiz var.

Salon tipi hemen hemen her marka klimayı inceledim. Altta resimde bilgilerini belirttiğim ikisi dışında hepsini eledim.
Soğutmak istediğimiz cihazların toplam elektrik tüketimi ortalama 14kW
Baymak: 13,50kW soğutma kapasitesine sahip. Acaba yetersiz kalır mı diye endişe ediyorum.
Echotherma: 15,40kW soğutma kapasitesine sahip. Acaba gereksiz fazlalık olur mu diye düşünüyorum. Çünkü Baymak ile arasında 400W tüketim farkı var.

Ortam ısısının ortalama 25 derece olmasını isityorum. Ancak çalışan cihazlar sürekli ısı üreteceği için klima sürekli dur kalk yapar mı ? Yoksa standart çalışır mı ? Bir de merak ettiğim en önemli konu dur-kalk sırasında klima motoru ilk çalıştığında çok enerji ihtiyacı olur diyorlar. Mesela Baymak için 4,20kW soğutma modunda enerji çeker diyor. Dur-kalk sonrasında bu değerde ndaha yüksek enerji mi çekiyor yoksa bu değer maksimum çektiği enerji mi ? Açıkcası hiçbir yerde bu konu hakkında bilgi bulamadım. Klimaların müşteri hizmetleri de bilmiyor, servise sorun diyor. Servis de bilmediğini söylüyor.

Montaj Dahil Fiyat: 36500 TL
Klima Forumu

Montaj Dahil Fiyat: 34000 TL
Klima Forumu

Bir de çok ilginç bir sorum var. Isınan hava yükselir. Fizik kanunu bu. Salon tipi klima soğutma modunda çalıştırıldığında alttan içerideki havayı çekiyor ve üstten soğuk havayı üflüyor. Üstten sıcak hava çekmesi gerekmez mi ? Klima üreticileri yada mühendisler bu konuyu düşünmemiş mi ? İncelediğim on/off ve inverter tüm salon tipi klimalarda aynı tasarımı gördüm. (havayı alttan çekip üstten üflüyor.) Sizin bu konduaki fikrinizi öğrenebilir miyim mbirol usta ?

#4
Seçtiğiniz iki marka da bence güvenilecek ürün değil. Siz bilirsiniz tabiki de. Ben almam bunları.
Gree yada Midea alın, yada bu markaların ürettiği farklı markaları. Dış ünite çift fan olsun. Tek fan makineler şişer yaz sıcağında.

Klimalar tasarım olarak konfor içindir. Soğuk havayı yukarıdan üflersiniz, bütün odaya aşağı çökerek yayılır.
Sistem odası klimaları var profesyonel, onlar alttan ürler. Bilgi işlem odaları yükseltilmiş zemin yapılır. Soğuk hava zeminden kanal ile sistem dolaplarına üflenir. Siz ise konfot kliması ile, sistem soğutmaya çalışıyorsunuz.
Profesyonel iş yapacaksanız kanallı klima kullanın. Hatta bence salon tipi yeri e 60 binlik kanallı kullanın. İç üniteyi yere koyun, soğuk yerden üflesin. Emişe de üsten hava emecek şekilde bir kanal yaparsınız

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
(02/11/2022, 23:05)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Seçtiğiniz iki marka da bence güvenilecek ürün değil. Siz bilirsiniz tabiki de. Ben almam bunları.
Gree yada Midea alın, yada bu markaların ürettiği farklı markaları. Dış ünite çift fan olsun. Tek fan makineler şişer yaz sıcağında.

Klimalar tasarım olarak konfor içindir. Soğuk havayı yukarıdan üflersiniz, bütün odaya aşağı çökerek yayılır.
Sistem odası klimaları var profesyonel, onlar alttan ürler. Bilgi işlem odaları yükseltilmiş zemin yapılır. Soğuk hava zeminden kanal ile sistem dolaplarına üflenir. Siz ise konfot kliması ile, sistem soğutmaya çalışıyorsunuz.
Profesyonel iş yapacaksanız kanallı klima kullanın. Hatta bence salon tipi yeri e 60 binlik kanallı kullanın. İç üniteyi yere koyun, soğuk yerden üflesin. Emişe de üsten hava emecek şekilde bir kanal yaparsınız

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Kanal tipi klimalara da bakacağım.

On/Off klimalar için şöyle bir şey söylendi: Bu klimalar dış ortam aşırı soğuk olduğunda çalışmaz, durur. İçerisinin sıcak olması önemli değil, teknolojileri gereği dış ortam aşırı soğuk olduğunda içerisindeki sıvı donuyor ve sen çalıştırmak için zorlarsan kompresöre zarar veriyor. Inverter klimalar yaz kış demeden çalışırmış ki yıllardır inverter klima kulanıyoruz. Inverter klima ile sorunumuz bazen kendini kısması ve geri açmaması.

Bilgi işlem odalarındaki yükseltilmiş zemini uygulamdık. Ancak Cihazlarımız yerden 30cm yükseklikte raf üzerinde. Cihaz yüksekliği 70cm. Soğuk havayı dediğiniz gibi kanal tipi ile yerden vermek mantıklı. Soğuk hava altta, sıcak hava yukarıda olur.

Bilgi işlem odalarındakine benzer rack sistemimiz yoktur. Ekran kartlarından oluşan açık kasa tasarım var. İlk postta örnek resim yüklemiştim. Bu sebeple sıcak oda soğuk oda şeklinde yapı kullanamıyorum. Diyeceksiniz ki bu tarz sistemelr içinde kapalı kasa sistemi mevcut. Onları daha önce denedik. Üzerlerindeki fanlar çok yüksek devirli dönüyor ve çok ses çıkıyor, geceleri komşulardan şikayet geliyor. Düşük devirli fan takıp denediğimizde de soğutma yetersiz kalıyor.

Marka konusuna gelince evet pek çok taviyenizi okudum, belirli markaları kaliteli oldukları için öneriyorsunuz. Ancak servis konusu da çok önemli. Alacağımzı markanın bulunduğumzu yerde servisi olması, servisin kalitesi (bölge bölge servislerin hizmet kalitesi çok farklı.) Mesela Arçelik servisi bulunduğumuz yerde inanılmaz iyi hizmet veriyor. Bir sorun olduğunda aksilik yaratmadan herşeyi karşılıyor. Farklı bir konuda 24000BTU iç ünite buz tutuyor şeklinde bir yazım olmuştu. Sorunu bir ay uğraştıktan sonra çözdüler ve beş kuruş para almadılar. İç ünite fanı değiştirildi, sorun düzelmedi, klima gazı boşaltılıp vakumlama yapıldı, kısmen düzeldi (buzlanma süresi uzadı), iç ünite anakartı değiştirildi. Şuan sorusnuz çalışıyor. Hatta her ne kadar arıza ile ilgisi olmasa da dış üniteyi de yıkadılar. Bir marka ne kadar kaliteli olsa da eğer servisi kalitel ihizmet vermiyorsa ustam inancın olsun sorun yaşıyoruz. Keşke bulunduğmuz bölgede olsanız da sizden hizmet alsak. Bilginize ve kaliteli hizmet verdiğinize inanıyorum.

Son olarak klimayı seçerken soğutmada harcadığı enerji önemli. Gittiğim mağazalarda bankalarda hep klimaların yanına gidip etiketlerini inceledim, internetten kontrol ettim. Bazı markalar var, onları nasıl çalıştırıyorlar aklı malmıyor, öyle çok elektrik tüketiyor ki o faturayı kim ödeyecek ? Kaçak elektrik kullanıyorlarsa ayrı bir durum tabi. allah haram lokma boğazımızdan sokmasın.

#6
Inverter klimalarda dış hava soğuk ise soğutmada çok düşük kapasite de çalışır. Asıl olma tasarım insan konforu ve ekonomik çalışma çünkü.
On off modifiye edilir. Dış üniteye konacak basınç kontrollü bir fan hız kontrol ile iş süper olur. - 5 derecede bile tam kapasite soğutma yapar.
Yaz kış çalışan nice Chiller su soğutma sistemleri var.
İşi bilmeyenin pazarlama tekniği inverter satmaya pazarlamaya çalışmak

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: