• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Robur ( doğalgaz soğutma ısıtma )
#1
doğalgaz ile ısıtma soğutma sisteminin ev için olanı yok sanırım,(  Robur ) ısıtmada kombiden, soğutmada ise klimadan, yakıt tasarrufu açısından ne kadar tasarruf sağlar. saygılar

#2
Sistem çok yeni bir şey değil aslında. Hatta en eski sistemlerden. Bu sistemin adı absorsiyonlu soğutma sistemi. Bu sistemle çalışan hali hazırda amonyakli mini bar dolaplar var. Genelde otel odalarında kullanılır. Sessizdir, sonuçta kompresör yok. 
Gazlar yani bizim Soğutma da kullandığımız soğutucu akışkanlar, likit halden, gaz haline geçiş yaparken bulundukları ortamdan ısı alırlar. Soğutucu akışkanları sıva hale getirmek için basıncını arttırmak gerekir. Mekanik sistemde (Biz kullandığımız klima, buzdolabı vs) basınç yükseltme işlemi kompresörle sağlanır. Ve bu sistem mekanik soğutma olarak adlandırılır. 
İkinci olacaksa, soğutucu akışkan ısı verilerek basıncı artırılır. Buna da Absorsiyonlu sistemler deniyor. Siz bu ısıyı, ister doğal gaz, ister odun, ister kömür, ister rezistans gibi ısı kaynakları ile yapabilirsiniz. Amonyaklı mini barlar, 200-300 watt lık resizstans veya LPG ile çalışabilir mesela. 
Şu da varki bu sistemler atık ısı olmadığı sürece rantabıl değil. Yani doğalgaz kullanarak yapılan soğutma, mekanik soğutmadan daha pahalı.
Bu nedenle kullanımı yaygın değil.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: