• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Mukayese yardımı
#1
Öncelikle cümleten s.a.
Bilgimin yetersiz kaldığı bir noktada sizlerden yardım istemek amacıyla buradayım.
Şanlıurfa ilinde yaşıyorum.evimde daylux marka ds 18-0927r/2 model klima kullanmaktayım(takriben 5 senelik cihaz). Bu ürünle ilgili sıkıntı duyduğum nokta voltajdaki dalgalanmaya bağlı olarak klimanın gayrifaal olması ve elektrik sarfiyatını tam olarak kestiremem. Bu klimayı satıp inverter bi klima akşam,enerji sarfiyatinda ciddi fark olur mu? İnverter klima araştırırken de bir arkadaşım daikin,bir arkadaşım mitsubishi bir arkadaşım fazla para vermemek maksadıyla vestel bio modelini tavsiye etti.mitsubishi msz-hj 18000 btu için 4300, daikin tegora için 4200, vestel için de 2500 fiyat verdiler.sizlerin de tavsiyelerini alabilir miyim ve bunların içerisinde en mantıklı seçim hangisi olur? Bu arada klimayı ısınma ve soğutma amaçlı yoğun kullanacagim

#2
Aleykümselam. Foruma hoş geldiniz. 
Öncelikle şunu söyleyelim voltaj problemse hiç bir marka klimadan verim beklemeyin. Hiç bir markada garanti vermez. Veriyorum diyende her şey lafta kalır. 
Elinizde ki cihazı söküp te yerine Vestel takarsanız ne modeli olursa olsun hayatınızın hatalarından birini yaparsınız. Min 2500 TL verdiniz bir parayı  da, şu an kullandığınız klima ile aradaki tüketim farkını önümüzdeki 10 senede çıkarırsınız sanırım.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Hoşbulduk hocam çok sağolun.mitsubishiye uğradım,oradaki klimacı voltaj farkından bendeki klima kadar etkilenmeyeceğini söyledi.tabi birbilene danışmakta fayda var,sizlere de sorayım dedim.makineleri mukayese etmeye çalıştım,hangisinde ne kadar tasarruf sağlarım diye kabaca hesap yapayım dedim ama teknik bilgim olmadığı için de herhangi bi karara varmam mümkün olmadı.dediğim gibi mitsubishi klimadan almış olsam verimlikik ve tasarruf açısından ne fark olur?

#4
İnverter klimanın voltaj düşük konusunda iyi yanı ilk kompresör kalkış anında aşırı akım çekmez yavaş yavaş gazlar. On off makineler ilk kalkışma yüksek akım çekerler anlık olsada, bu an eğer ki voltaj lar 190 ların altına düşerse kompresör kalkış yapamaz ve termik açar. Birde uzun süreli 190 volt ve altında gerilim devam ederse klima 1-2 saat sonra kompresör aşırı ısınır ve termik açar. Yarım saat kadar hizmet dışı kalır. İnverter de testlere göre 160 voltlara kadar çalışır. Ama bu çalışma çok sağlıklı performanslı anlamına gelmez. Ama 190 volt ta sıkıntı olmaz. Fakat mutlaka verim farkı olur. Yüksek voltaj ise her iki sistem içinde çok zararlı. On off makine de oluşacak hasar, inverter de oluşacak hasardan çok çok daha ucuzdur, onuda söylemek lazım. İnverter de kartlar ve kompresör zarar görürse, o klima ile vedalaşın bence hiç uğraşmayın. 

Tüketim konusuna gelince, on off makineyi döktünüz diyelim yerine min 5000 TL ye Mitsubishi aldınız. Yılda 500 TL tüketimden kar ettiniz (çok çok iyi tahminle söyledim) şu an verdiğiniz 5000 TL size tasarrufla 10 yılda geri döner. 10 yıldan sonraki kullanımınız da da kara geçersiniz artık. Benim hesabım böyle.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Peki mbirol bey,müsaadenizle birşey daha sorayım.çok fazla fiyatı yükselmeden,2.5-3 civarı baktığım makineler; bosch, Samsung, lg, vestel,gree, baymak gibi markalardan hangisini almamı tavsiye edersiniz?

#6
Bosch Midea üretimi. York Sierra serisi Gree üretimi. Gree zaten Gree nin kendisi. LG için Sirius ve üstü derim. Bunlardan birini fiyatına göre tercih edebilirsiniz. 
Vestel, baymak,Samsung bana soruyorsanız bulaşmayın.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#7
Hocam hayırlı geceler. Tavsiyeniz üzerine bugün bosch bayisine gittim,bosch season serisi b1zmaı18 modeli klimaya baktım.fiyat 2900. Aklıma da yattı,lakin enerji sarfiyatı a grubu.diğer markalarda bu fiyata a++ ürünler var.sıkıntı olacak ya da enerji tüketiminde çok farkedecek birşey midir bu?

#8
(27/12/2016, 01:20)bonussumo Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam hayırlı geceler. Tavsiyeniz üzerine bugün bosch bayisine gittim,bosch season serisi b1zmaı18 modeli klimaya baktım.fiyat 2900. Aklıma da yattı,lakin enerji sarfiyatı a grubu.diğer markalarda bu fiyata a++ ürünler var.sıkıntı olacak ya da enerji tüketiminde çok farkedecek birşey midir bu?
18 lik makinede A++ makine 5000 TL den aşağı değildir. Aradaki fiyat farkı da öyle 3-5 yılda tüketimden geri dönmez. En az 7-8 senede amortisman olur. Tabi fiyat farkı sadece tüketim avantajı var diye de değil.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: