• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Klima Tesisat Seçimi
#1
Arkadaşlar bulunduğum bölge itibari ile klimaya aşırı derecede bağımlı değiliz. ama sıcakların yoğun olduğu bazı dönemlerde klima gereksinimi oluyor.

Size sormak istediğim. Müstakil ev yaptırıyorum ve şuan tesisat aşamasında. Aşağıdaki planda da görüldüğü üzere klima tesisat borularını çektirmeyi düşünüyorum. Multi sistem mi önerirsiniz yoksa tekli sistem mi?

Multi sistem tesisat döşettiğim zaman;  sistemi komple mi kurmak gerekli. Mesele multi sistem döşenmiş bir tesisatta tekli bir iç ve dış ünite alıp bir odaya taksam çalışır mı? 

Aşağıda tesisat yerlerini işaretledim. yorumlarınızı bekliyorum.

Klima Forumu

#2
Hangi marka ve model klima alacaksınız ona karar verdikten sonra ona göre klima tesisatının çapını belirlersiniz. Eğer aklınızda bir model yoksa, 1/4'' - 1/2" çaplar uygun olacaktır. Bazı markalarda küçük.kapasiteli cihazlar bile bu çapta. 18000 Btu'ya kadar cihaz bağlanır bu çapa. Bazı özel modellerde 24000 bile uyumludur. Mesela legendera. Ayrıca takacağınız cihazın bakir boru çapı küçükse daralmaya gidilir, sorun olmaz ama küçük çap çekerseniz ve genişlemeye giderseniz çok ses yapacaktır.

#3
Ben bu konuyu atlamışım sanırım geçmişte. 
 Şu an piyasa da tüm inverter makinelerde 9-12 kapasiteleri 1/4-3/8 dir  18 lik makineker 1/4 - 1/2 dir  24 luk ler çoğunlukla 1/4 - 5/8 dir  Bazı markalarda 21 000 btü cihazlar 1/4 - 1/2 olabiliyor  Birde R32 de farklılıklar olabilir  Daha tüm markalar R32 ye geçmediği için bilemiyoruz  
 Multi tesisat çekilmiş bir yerde tek tek bağımsız klima da takılabilir. Ara tesisatı kablosunu 4x2,5 çekmekte fayda var.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: