• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

klima sarfiyatını ölçme cihazı nasıl olur
#1
Question 
klimamın ne kadar yaktığını anlık olarak görmek istiyorum. bu mümkün müdür. bunun için klimanın klimaya giden kabloya takabileceğim uygun bildiğiniz bir cihaz var mı?

#2
Bunun için bildiğim 2 yöntem var.

1-)manyetik amper metre ile akımı ölçersiniz bu amperi 220 ile çarpıp watı bulursunuz ama bunun için nötr ya da faz kablosundan sadece biri amper metreye girmeli.Yoksa 2 kabloyu birden ampermetreye sokarsanız faz ve nötr den geçen akım birbirini sıfırlayacağı için ölçüm yapamazsınız.

2-) Elektrik sayacı ile bunu bulabilirsiniz. Elektrik sayacının ışığı, her yandığında 1 watt saatlik enerji tüketimini gösterir. Siz klima çalışırken 30 saniye boyunca kaç defa yanıp söndüğüne bakacaksınız.

Sonra klimayı kapatıp 30 saniye boyunca kaç defa yanıp sönüyor ona bakacaksınız Ondan sonra bulduğunuz rakamları birbirinden çıkacaksınız bu fark klimanın 30 saniyede kaç watt saatlik elektrik tükettiğini gösterir, ardından bu sonucu 3600'e çarpıp 30'a bölecek siniz çıkan sonuç sizin klimanızın ne kadar elektrik tükettiğini gösterir.

Mesela klima çalışırken 30 saniyede 20 defa ışık yanıp söndü Klimayı kapattığımda 30 saniyede 8 defa ışık yanıp söndü bu durumda sizin klimanız 30 saniyede 12 watt saatlik tüketim yapmıştır Eğer 30 saniyede 12 watt saatlik tüketim yaparsa 3600 saniyede Yani bir saatte ne kadarlık tüketimi yapar Oranladığımızda bulduğumuz sonuç şudur;

Saatteki Tüketim=3600×12/30= 1440 watt.saat=1.44kilowatt.saat
Yapar.


Eğer klima inverter ise kompresör tam kapasite devreye girdikten sonra ölçmek daha sağlıklı olur. İnverter klimaların kompresörü yavaş yavaş devreye giriyor bildiğiniz üzere.

#3
https://m.n11.com/watmetre-priz-tipi-ene...sUQAvD_BwE

Bu işin en pratik yolu watmetre.

   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Evet wattmetre ile ölçüm de olur ama bu sefer fişle bağlantı yapmak gerekir. Birde wattmetrenin kapasitesi klimanın çekeceği watı kaldırmalı.

4. Çözüm de klimaya özel elektrik sayacı olabilir . Bizim ısı pompası elektrik sayacına bağlı bu sayaçtan dediğim yöntemle anlık tüketimini görebiliyoruz.

Su Giriş çıkış farkı 2-3 dereceyken 1 kw kadar çekiyor bu fark 7-8 derece olduğunda 4kw kadar elektrik tüketiyor

#5
Watmetre ler 24 lük klimaya kadar sorun yok.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: