• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1
Gösterim Stili

Klima bakımı nedir,nasıl yapılmalıdır?
#1
Bilmeyen arkadaşlar için burada yazalım,aynı zamanda netten araştıran vatandaşa -ustalar ışığında- sağlıklı bilgiler sunalım.
Ben müsaadenizle konuyla ilgili merak edilenleri sıralayayım...

Evet; klima bakımı nedir,neden yapılmalıdır,uzman ellerde mi yapılır,bakım yapılırken nelere dikkat edilir,klima içerisinde zamanla türeyen bakteri-küf türü organizmaları temizlemekte özel solüsyon veya kimyasallar kullanılmalı mıdır? Ne sıklıkta yapılmalıdır.Bu işin maliyeti ne olmalıdır? kaç liraya yaptırırsak aldanmamış oluruz? Piyasada 35-40 liraya yapılan temizlik ne derece sağlıklı olur?

Konuyu aydınlatacağını düşündüğüm cevap bekleyen sorular bunlar..İşin uzmanı arkadaşlar yeşillendiriverirse sbilgilenmiş oluruz hem de merak edilenler uzman ağızlardan öğrenilmiş olur.
Saygılar. ..

#2
Konuya şöyle girelim.Klima hava sirkülasyonu ile ısı transferi yaparak iklimlendirme yapan bir sistemdir. Havanın olduğu yerde malesef ki ,öncelikle tozlar yoğunlukla yer alır.Tabi toz gözle görüneni bu işin.Görünmeyen daha sıkıntı.

Klimalarımız da bulunan öncelikle kaba toz filitresi ve bazı extra filitreler vardır. Ama bunların hiç birisi kesin çözüm olamazlar.Dolayısı ile klimamız belirli bir süreden sonra toza boğulacaktır. İşte biz bu tozların temizlenmesi için yapılan işleme klima bakımı diyoruz. Tabiki durumun bu aşamaya gelmesinde kullanıcının da hatalı kullanımları veya üstüne düşeni yapmamak gibi yanlışları da var.Klimanız öyle yada böyle toz vs. dolayı kirlenecek ,ama bu süreci uzatmak ,hatta kendi sağlığımız için çok önemli bir konuyu atlamamalıyız. FİLİTRE TEMİZLİĞİ.
Siz filitrenizi ne kadar sık aralıkla temizlerseniz o kadar sağlıklı klima kullanırsınız.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Bizzat elimize gelen makinelerin resimleri;

Klima Forumu

Klima Forumu

Klima Forumu

Klima Forumu

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Bakım yapılmış bir cihazın öncesi ve sonrası

Klima Forumu

Klima Forumu

Klima Forumu

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Bu arada en sık sorulan konuda şu oluyor.Bu işlem ne kadar sürede yapılmalı?
 • İşyerindeki klimanızı yaz kış kullanıyorsanız her yıl yaz veya kış sezonu başında,
  Evde kullanılan klimalarda ise yaz kış kullanımda 2 yılda bir sezon başında yapılır.

Eğer ki sadece yazın kullanılıyorsa 3-4 yılda bir yapılır.

Bunu fırsat bilenlerden de uzak durmanızı tavsiye ederim.Kim olduğu belli olmayan üç kağıt takımından birileri sizi çep telefonunuzdan arayarak 35-40 TL ye klima kombi bakım kampanyası yaptığını söylüyorlar.Düşünün ki beni bile 10 kere aradılar.Adamlar oltayı atıyorlar ,malesef ki balığıda tutuyorlar.Bizim müşterilerimizden bile 'Bize bakıma gelmiştiniz'' diye başlıyorlar şikayete..Bu sahtekarlara sorunca kimsiniz diye klima servisiniz den arıyoruz diyorlar. Pekiyi ne yapıyorlar bakıma gelince,önce iyi bir muhabbet ,sonrada filitre kapağını açıp filitreyi temizliyor ,serpantinlere biraz ilaç sıkıyorlar,sonra kontrollere geçiyorlar..Tabi asıl üç kağıt şimdi başlıyor..''Klimanızın gazı eksik,gaz vermek lazım.'' siz de ne kadar diye sorduğunuz an tuzağa düşmüş oluyorsunuz. ''Abi 100 TL ,ama size 80 olsun'' Ha işi uyandınız yok arkadaş verme gaz dediniz,şimdi filimin ikinci bölümü başlıyor.Klimanın kontrolünü yaparken dış ünite vanalarını kapatmaya yakın kısıyorlar ve 35 TL yi alıp gidiyorlar..Siz klimayı kullanıyorsunuz ama performans yok..Diyorsunuz ki ''ulen adam doğru söylemiş ,harbiden de gazı bitmiş '' Alo gel koçum bizim klimanın gazını bas. Çatlak 100 lüğü açsın vanayı...

Siz siz olun klimanıza bakım için servisi siz arayın ,servisten arıyoruz diyene kulak asmayın.Ha servisi bizzat tanıyorsunuzdur o başka.Onlarda zaten 35 TL ye bakım yapmazlar. Biz size buradan 35 tl lik bakımdan daha iyi bakım yapmayı anlatırız siz yaparsınız..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
(18/01/2015, 17:01)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bakım yapılmış bir cihazın öncesi ve sonrası

Klima Forumu

Klima Forumu

Klima Forumu

Sayın mbirol ;siz klima bakımını sanırım klimayı tamamen söküp ; iş yerine götürerek yapıyorsunuz..doğru olan da bu sanırım peki bunun maliyeti ne kadar ve ciddi servislerin çoğu yapıyor mu ? geçen gün mitsubishi de keşif ekibi gelmişti eve ..ben yoktum ..evdeki diğer klimaya da bakmışlar ..bir broşür bırakmışlar 25 tl ye bakım diye ..tabi yüzeysel bir temizlik oldugunu biliyorum ama eger klimanın sökülüp iyi bir temizlik yapmalarını istersem ortalama ne kadar isterler merak ettim.. teşekkürler..

#7
Biz iki şekilde bakım yapıyoruz.

Yerinde bakım (Bu işlem karşılı işçilik bedeli 75 TL)

Eger ki klima 3-4 senelikse ve çok aşırı kirli değilse,yerinde bakım yapıyoruz. Ön kapak sökülüyor,dranaj tavası sökülüyor,iç ünite fanı sökülüyor .Sökülen parçalar müsait olan yerde (balkon ve banyo küvetinde) ilaçla yıkanıyor.Serpantin üzerindeki tozlar önce fırça ile alınıyor ,sonra serpantinlerde ilaçla yıkanıyor.Benzeri işlemler dış ünitenin durumuna göre onada uygulanıyor.Ve cihaz tekrar toplanıp çalıştırılıyor ve sezona göre ısıtma veya soğutmada test ediliyor.Sıkıntılı bir durum varsa ayrıca müşteriye bilgi verilerek extra olarak giderilir.(bazı durumlarda iç ünite fanı sökülemiyebilir ,ama sabitleme cıvatası sökülmez,ama bazı tip tasarımlarda fan cihaz tamamen sökülmeden sökülemiyor. Monoblok tasarımlı kasalarda.Biz bunların temizliğini cihaz üzerinde yapmaya çalışıyoruz elden geldiğince..)

İç-dış ünite sökülerek atölye veya yerinde uygun yer varsa (Bu işlem karşılı işçilik bedeli 150 TL)

Klima çok uzun yıllar kullanılmışsa veya durumu çok kötü ise, veya sök tak yer değişimi yapılacaksa iç ve dış ünite gazı toplanarak sökülür.Atölye ye alınır veya yer müsaitse aynı yerde sanki fabrikada ilk montaj şekline benzer şekilde tamamen dağıtılır.en ince noktasına kadar ilaçla yıkanır ve durulanır. Kurumaya bırakılır bir süre .Daha sonra tekrar montajı yapılır.Bu arada iyi usta cıvata da artırır Big Grin .Cıvata artmazsa o işten fayda gelmez. Klima toplandıktan sonra tekrar montajı yapılır.Bakır boru havşaları kontrol etmekte fayda var gerekirse yenilenir.Sonrasında mutlaka vakum yapılır 10-15 dakika. kontrollerden sonra gazlar açılıp klima devreye alınır.Genel kotroller yapılır ve işlem tamam.Pamuk eller cebe Ohoh Big Grin F39

Bu yukarıda verdiğimiz örnek fiyatlar 9-12-18 ve 24 lük duvar tipi klimalar içindir. Pro seriler duruma göre değişir.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
Birde periodik bakım anlaşmaları vardır .İş yerleri ile yapılan bu anlaşmalarda ;

 • Aylık rutin filtre temizliği ve genel kontroller yapılır.
 • 6 ayda bir genel bakım ve çalışma testi yapılır.
 • Arıza vs. bildirimde yıllık anlaşma içinde servis hizmeti verilir.


Biz bu şekilde Kristal yağlarının ofis ve fabrika yönetiminin işlerini yapıyoruz. Alsancak merkez ofise 1996 da Panasonic klimalar kurduk ,50 lik tavan tipleri ve 12-18 -24 duvar tipleri olarak yaklaşık 12 klima. 1996 dan beri periodik bakımlarını yaparız.1 sene öncesine kadar neredeyse 2-3 fire ile klimalar işlerini yaptılar .1 yıl önce merkez ofis yeri değişti.Oraya yeni VRF sistem kurduk.Eski ofisteki klimaları söktük hala sağa sola takıyoruz hala çalışıyorlar.Artık plastikleri elimizde kalıyor çürümüş ,gofret gibi dağılıyor ama çalışıyor.Bakımın faydası bu olsa gerek..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#9
Değerli bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum sayın mbirol,okuyanların tatmin olacağını düşünüyorum,saygılar efenim. M26

#10
mbirol abi marketlerde satılan yağ sökücü spreyleri serpantinlere veya fana sıkarsak zarar verirmi,ayrıca plastik kısımlarada değerse bir zararı varmı ?

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: