• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

İşletmelerde Yapılan Radyo/Tv Yayınları
#1
İşletmelerde Yapılan Radyo/Tv Yayınlarına İlişkin Önemli Bir Yargıtay KararıArkadaşlar halka açık işletmelerde yapılan müzik yayını ile ilğili olarak bu günlerde Müyap vs gibi kuruluşlarla işletmeler arasında büyük sorunlar oluşuyor.Ve bir çok olay mahkemeye taşınmış durumda.Bu konu işletme sahiplerini çok zora sokuyordu. Bugün İzmir Ticaret odasından gelen bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Detaylar aşağıda.Artık işletmelere Radyo ve TV den yaptıkları müzik vs. yanından dolayı dava açılamayacak ve açılan davalarda düşmüş olacak. Bu tarz hak iddasını Radyo ve TV lere dava açarak arayabilecek müzik icra eden kişi yada kuruluşlar..
Alıntı:Sayın Üyemiz,


 
Çeşitli meslek kollarında faaliyet gösteren üyelerimiz, işletmelerinde yaptıkları müzik yayınları ile ilgili uzun yıllardır ciddi sorun yaşamaktadırlar.
 
Yaşanan bu sorunların çözülmesi için Oda olarak çeşitli çalışmalar yapıyor, müzik meslek birlikleri ile üyelerimizin anlaşmalar yapmalarını sağlıyor ve konuyu yakından takip ediyoruz.
 
Bu konuda yaşanan hukuki bir gelişmeyi de bilgilerinize sunmak istiyoruz.
 
İşletmeler tarafından halka açık mahallerde radyo ve televizyon yayınlarının müşterilerine dinlettirilmesi ve/veya izlettirilmesi hallerinde, Meslek Birlikleri tarafından durumun tespit edilerek  dava edildiği görülmektedir.
 
Konuyla ilgili olarak Yargıtay 19. Dairesi’nin 03.06.2015 tarih ve 2015/2215 E. Ve 2015/2303 K. Sayılı  “Radyo ve TV yayınlarının halka açık yerde dinletilmesi”ne ilişkin vermiş olduğu kararda (ek); işletmelerin bir müzik eserini, radyodan yapılan yayın ile umumi mahalde müşterilerine dinletmekten ibaret olan eyleminde, fonogram yapımcısı ve icracı sanatçılar yönünden mali hakların ihlalinden bahsedilmeyeceği…, hak sahiplerinin ancak yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarından şikayetçi olabileceği” yönündedir.
 
Bununla birlikte, Yargıtay 19. Dairesinin aldığı bu karar; işletmelerin radyo ve TV yayınları üzerinden dinlettikleri/izlettikleri eserler nedeniyle meslek birlikleri tarafından halihazırda  işletmeler haklarında açılan davaları kendiliğinden sona erdirmemektedir.
 
Yargıtay’ın emsal teşkil edeceğini düşündüğümüz bu önemli kararı incelemelerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
 
İzmir Ticaret OdasıLütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: