• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

İnverter Klima Nasıl Çalışır
#1
İnverter Klima Nasıl ÇalışırÖncelikle bu yazdıklarımın hiçbiri diyelim ki ihtiyaç 15 000 Btü al 12 lik klima işini görür nasılsa 17 000 Btü ye çıkıyor olarak anlaşılmasın.Gerekli kapasite ne ise soğutmada anılan nominal kapasitedeki cihazı seçmektir asıl olan.

 Şimdi inverter dediğimiz olay kompresörün devri ile oynayarak ,soğutucu akışkanın basıncını artırık,eksilterek soğutucu akışkanın yaptığı işi arttırmak yada eksilmektir. Yani ısı transferini artırır veya eksiltir.Buna çok basit bir örnek verelim ,bir inşaatta kum taşıyorsunuz,kumlar inşaatın ününde yığılı,sizin emrinizde  100 tane amele var.Sabah iş başladı ,ameleler sıraya girdi,başladılar kumu tenekelere doldurup inşaata taşımaya.İhtiyaç fazla verdiniz adamlara gazı sıraya dizildiler 100 taneside arka arkaya çıkıyorlar merdivenleri,boşaltıp geliyorlar kumları (yani inverter 1 adamla başladı merdivene çıkmaya sonra arkasından bütün adamlar gazladı geliyor 0 dan maksimuma tırmanıyor) .Kum yeterince çıkınca inşaata amalelerden yavaş yavaş çalışmayı eksiltmeye başlıyorsunuz 70 adan,50 adam çalıştırıyor gibi.Bu arada kum kullanımı artarsa ve 50 amale yetiştiremiyorsa 10 amale daha iş başı yaptırıyorsunuz. Çok gelmeye başladı 20 amale dinlenmeye çekiliyor.Bu arada amalelere ödemeyi taşıdıkları kum miktarına göre yaptığınızı var sayarsak harcayacağınız parayı da bulursunuz.Burada bir ayrıntı var,eger amaleler merdivende yığılmaya başlarsa amaleleri arada bir azaltırsınız.(Buda inverter ne kadar yüksek kapasiteye çıksada ,egerki iç ünite yeterince ısıyı ortama veremiyorsa kendini kısabilir)Bu arada 100 amale çalışmasını nominal dersek ve bu adamlardan 125 adamın taşıyacağı kumu taşımalarını istersek adamlar çok yorulacaktır ve sizden normal taşıma parasının daha üzerinde para isteyecektir.Aynı çalışanların mesai parası gibi(%50 farklı)Ha niye 125 adam almadın derseniz,arada bir gerekli olan iş için extra adam almaya gerek yok.Böylesi daha ekonmik oluyor toplamda.

 İyi bir uydurma oldu sanırım,biraz komedi gibi ama idare edin.


 Şimdi gelelim Klimaya ;

Dış ortam sıcaklığı 7 derece,sizin evin ortam sıcaklığı 14 derece,siz istiyorsunuz 22 derece sıcaklık olsun.Şimdi açtınız klimayı başladı çalışmaya,kompresör verdi gazı başladı Soğutucu akışkan dolaşmaya,ama nasıl 10 bar ile şaladı bir kaç saniye sonra ver gazı 12 bar,ver gazı 14 bar ,derken geldin 40 barlara.Bu arada sen veriyon gazı,yüklüyorsun bol miktarda ısıyı kondanser den,ama bu ısıyı içeride de biri boşaltması lazım,yani Evaparatör gelen ısı yükünü içeri transfer etmeli,eğer gelen ısıyı tamamen boşaltamıyorsa ,kompresör efendiye Elektronik uyarı sistemi yavaşla sıkışıyor içerisi diye emir verir.Yani ihtiyaç fazla ise ,aradaki sıcaklık farkı aşık ise kompresör gazlar,kapasite max. çıkar.Yani klima 12 lik ise nominalde 17 000 btü ye kadar çıkar ,içeride yada yolda giderken sıkıntı yoksa ortam istenilen sıcaklığa gelene kadar max. kapasite çalışır.Bu arada ise Kompresör ve sistem zorlanır ve verimi düşer.Aynı iş otomobildede ğeçerlidir siz 1600 motorlu arabayı sıkıştırıp 160 la gidebilirsiniz ama,yüksek devirde kullandığınız için 2000 cc lik aracın 160 ta giderken yaktığında daha fazla yakıt harcarsınız.Mantık aynı değişmez.Ne zaman ki istenilen sıcaklığa ulaştı ortam,komprsöre yavaşla artık gerek yok bu kadar ısıya diye komut gider ve sitem yavaşlar.Nereye kadar mı .Önce nominal,orada biraz bekler,bir yoklar nasıl gidiyor iş diye ,bakar ki sıcaklık sabitlenmeye başladı,biraz daha aşağı düşürür ısıyı,baktı ki yine fazla gelecek Min. kadar iner.Oda fazla geliyorsa da ,bırakır işi gücü yan gelir yatar ,yani tamamen durada bilir.

 Şimdi pekiyi neresidir ideal olan derseniz,bir çok katıldığımız seminerlerde derki en ideal verimlilik %30 ile%70 lik dilim. Şöyle diyelim Min .kap %10,Nominal kapasite %100,max kapasite %125. Bu duruma göre,ne min. iyi nede max. ideal olan min. kadar düşmemek,max larda da uzun süreli çalışmamak.Şimdi soracaksınız neden vapmışlar o zaman bu kadar max. ve min. Max. kısa sürede istenen sıcaklığı yakalayabilmek için,min ise konforu olabildiğince üst seviyede tutabilmek için.Doğru kapasite seçiminde zaten bu iki çalışmayı çok zor görürsünüz.Pekiyi nedir doğru kapasite ,çok yazdık bir defa daha yazalım.

  Kullanım alanınız 20 m2 diyelim,2,7 standart yükseklik ile 54 m3 yapar,orta düzey bina yapısı (ara kat yalıtım yok eski standartlarda yapı) benim kullandığım kat sayı 180 ,bu güne kadar beni yanılmadı. Kapasite miz 9720. Şimdi geldik ince noktaya  Nominalde 13 000 Btü ısıtma kapasitesi olan bir klima nın %70 ne olur dersek 9100 Btü/h İşte size ideal kapasitede çalışacak makina.


  Burada seçimi yapanın insiyatifine kalmış bir durumda söz konusu tabiki,alan 25 m2 diyelim ki 67,5 m3 yapar.
yine 180 katsayı ile çarparsak 12150 Btü çıkar.Pekiyi bu olmaz mı. Olabilir ama neden?İşte insiyatif ve tecrübe burada devreye giriyor.Herkes şunu düşünebilir,makina zaten 17 000 btü ye çıkıyor neden yetmesin.Yeter yetmesine de tapa gaz çalışınca neye yarar,ha kapasitemiz nominal çıktı derseniz,pekiyi dış sıcaklık 0 olunca ne olacak.Şimdi duyar gibi oluyorum,mbirol hoca sen diyorsun ya -15 çalışyor falan filan,makina -15 çalışıyor tamamda senin evin duvarları da Tembel arkadaş yan gelmiş yatıyor gelen geçenin hesabı belli değil.Yani insiyatif kullanma burada işte,evin konumu,dış cephe ölçüsü,klimanın sürekli kullanılıp kullanılmayacağı vs. gibi.Buda işin ustalık kısmı.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#2
Usta süper bir paylaşım olmuş eline sağlık bu arada benzetmeler harika Wink

GT-I8200 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#3
Sağolun.Bilğimizi aklımıza gelen bir hikaye havasında aktarmaya çalıştık. Örnekleme tamamen doğaçlama ve o an gözğmün önünden geçenleri yazdım aslında..Faydası olursa merak edene nebmutlu bize.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
mbirol bey merhaba tavsiyeniz üzerine Sigma 12000 Btu aldık bu yaz. İkinci defa sıcak modda çalıştırıyorum her ikisinde de 25 derecede yarım saat kadar çalıştı sonra iç dış ünite Durdu yaklaşık 1 saattir de durmaya devam ediyor. Gösterge açık ama klima üflemiyor. Sordum normal diyor servis. Ama oda 22.5 seviyelerine düştüğü halde devreye girmedi. Bebek var ev 24 seviyesinde olsun istiyoruz ama 22 23 e düştüğü halde devreye girmiyor. 3 aylık klima nedir sizce sorun Ne yapmalı ?

#5
(23/10/2018, 21:28)Oflu6177 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mbirol bey merhaba tavsiyeniz üzerine Sigma 12000 Btu aldık bu yaz. İkinci defa sıcak modda çalıştırıyorum her ikisinde de 25 derecede yarım saat kadar çalıştı sonra iç dış ünite Durdu yaklaşık 1 saattir de durmaya devam ediyor. Gösterge açık ama klima üflemiyor. Sordum normal diyor servis. Ama oda 22.5 seviyelerine düştüğü halde devreye girmedi. Bebek var ev 24 seviyesinde olsun istiyoruz ama 22 23 e düştüğü halde devreye girmiyor. 3 aylık klima nedir sizce sorun Ne yapmalı ?
Sorun havaların daha tam soğumaması  oda içindeki hava sıcaklık farkı. Havalar soğuyan kadar klimanızı 27 ye alın daha az duracaktır  Daha çabuk çalışacaktır   Oda kapısı kapalı ise açık tutun sıcak hava sıkışmasın oda üst kısım da  
 Birde şunu deneyin  kumanda da temp tuşu var  ona bir iki kere basın, set sıcaklığı ve oda sıcaklığını gösterir sırası ile oda ısısını ne gösteriyor ona bakın  Sizin ölçüm yaptığınız derece yükseklik hizası ile klimanın ölçüm yaptığı yükseklik hizası farklıdır. 
 Klimanızı en az orta fanda, aşağıya doğru üfleme olarak kullanın

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
Temp e bastığımda oda 25 gösteriyor ama derecem ile klima seviyesi arasında biraz fark var evet. Ayrıca oda kapısı açık sorun şu ki yazında odaya göre klimanın büyük takılması sorununu alanın fazla soğuması olarak yaşamıştım. Şimdide odaya göre klima büyük olduğundan alan hemen ısınıyor klima duruyor diye düşünüyorum

#7
(23/10/2018, 22:34)Oflu6177 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Temp e bastığımda oda 25 gösteriyor ama derecem ile klima seviyesi arasında biraz fark var evet. Ayrıca oda kapısı açık sorun şu ki yazında odaya göre klimanın büyük takılması sorununu alanın fazla soğuması olarak yaşamıştım. Şimdide odaya göre klima büyük olduğundan alan hemen ısınıyor klima duruyor diye düşünüyorum

Aynen öğle oluyor  Isınan hava yukarıya yükselir. Klima da üst kısımda olduğu için algıladığı hava sıcaklığı ile sizin yaşam alanımızda ısı farkı oluşuyor    Bunu da dengede tutmak için klimanızı 2 derece daha yüksek çalıştırın. Bende salonda şimdi klimayı açtım 26 derecede çalışıyor  Ama kışın hava soğudum 22-24 arası çalışır  Şimdi 24 yaparsan duracak klima hemen.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
Anladım mbirol bey. Servis hatasının farkında iade alalım dediler fakat sert üslupla ana bayiye şikayet erttiğim için kızdılar sanırım. Odaya göre Btu yüksek olduğundan topraklama olmadan klima montaj yaptıklarından hatalarını kabul ettiler ama vermedim iade kullanıyorum. Teşekkür ediyorum ilginize

#9
mbirol bey şu tespitimi belirtmek istedim. Şimdi klima her halükarda odaya göre çalışmasını ayarlıyor tamam fakat ben 30 da çalıştırınca 29 a düşürünce klima nasılsa içerisi 29 sevieyelerinde olduğunu idrak edip duracak 27 de çalıştırınca da 26 a aldığımda aynı olacak bu döngü hep aynı. Sürekli çalışan bir klima malesef hayal bu mantıkla. Ufacık 14 m2 odaya 12000 Btu klima takan servisin afedersininiz ... yani. Tüm sorun bu.

#10
(24/10/2018, 19:49)Oflu6177 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mbirol bey şu tespitimi belirtmek istedim. Şimdi klima her halükarda odaya göre çalışmasını ayarlıyor tamam fakat ben 30 da çalıştırınca 29 a düşürünce klima nasılsa içerisi 29 sevieyelerinde olduğunu idrak edip duracak 27 de çalıştırınca da 26 a aldığımda aynı olacak bu döngü hep aynı. Sürekli çalışan bir klima malesef hayal bu mantıkla. Ufacık 14 m2 odaya 12000 Btu klima takan servisin afedersininiz ... yani. Tüm sorun bu.

 Bende geçen sene aynı sorunu yaşamıştım 32 metrekare salonuma 18 lik taktırdık odaya büyük geldi ısıtmada klima .İçersini ısıtmadan kısıyordu servis geldi parametre ayarlarını yaptı 4 derece fark oldu 24 e ayarlasam 28 te kısıyor 30 yapsam 34 te kısıyor kısacası 4 derece fark oldu ısıtmada şimdilik bi sıkıntı yok.Eğer sizin cihazında parametere ayarı yapılabiliyorsa kumandadan oluyor bu ayar yaptırın.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: