• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

hitachi-ecotherma uzak durun
#1
asal iklimlendirme ve özellikle bursa yetkili satıcı sbs teknikten uzak durmanızı tavsiye ederim.kendi hatalarını size ödetirler.Yeni aldığım klimada yüksek voltaj varken montaj ettiler ve yüksek voltaj olduğunu keşifte bize bildirmemelrine rağmen bizim suçumuz gibi arızalanan parçaları zorla bize ödetmek istediler.İstanbul merkezi aradığımızda da hatayı kabullenmediler.

#2
Arkadaşım geçmiş olsun.Foruma hoş geldiniz.
 Bu konuda ben öncelikle genel bir açıklama yapmak isterim. Söz konusu yüksek voltaj sa ,bu konuda hiç bir makine üreticisi,elektrikli veya elektronik vs ürün üreticisi ,ithalatçısı bu durumdan dolayı oluşacak hasar ,arızadan sorumlu değildir. Ve kesinlikle garanti kapsamı dışında işlem yapılır. Bu kural ne alıcı nede satıcı tarafından değiştirilemez. Ha satıcı diyorsa ben mesuliyeti alırım. Bu bir pazarlama taktiğidir ,inanmayın. Yasal olarak konmuş olan kaide cihaz üzerinde teknik bilgi etiketinde yer alan çalışma voltajından %10 üzerinde düşük yada yüksekse makine üreticisi ,ithalatçısı burada oluşacak hasardan sorumlu tutulamaz. Yani monofaze olarak adlandırılan klimalar de gerilim voltajı 220 volttur . 200 voltun altı ve 240 voltun üstü üretici ,ithalatçıyı sorumluluğu dışındadır. Klimalar ise genel olarak 270 volt üzerinde kartlarda sıkıntı oluşur. Çok tekrar etmiş oldum ama bu durumda oluşacak hasardan üretici ,ithalatçı sorumlu değil,asıl sorumlu size elektrik şebeke dağıtım hizmetini veren tedarikçi sorumludur. Bu hakkınızı da yetkili servisin size vereceği servis raporu ve kesilen fatura ile elektrik şebeke dağıtım şirketinden talep edebilir ve alabilirsiniz. 
 Şimdi bu genel açıklamadan sonra sizin yaşadığınız soruna gelelim. Bir çok defasında forumlarda da yazılıp çizildi ,klima montajı sonrasında servis elektrik bağlamak zorunda mıdır,değil midir.?? İşte işin ince noktası burada ,klima montajını yapan servis iç dış ünite arasındaki elektrik bağlantı tesisatından mesuldür. Ama klima enerji hattı ve elektrik bağlantısından mesul değildir. Elektrik elektrikçinin işidir. Elektrik hattında,bağlantı vs de oluşacak hata ,yanlış işlem vs den klima servisi sorumlu olamaz.Çünkü mesleki yeterliliği sorumluluğu elektrik değildir. Sizin yaşadığınız durum bu işte olabilecek en basit bir hasar. Allah korusun bilinçsiz ,hatalı ,gevşek vs gibi yapılacak bir elektrik bağlantısı hatasından meydana gelebilecek bir yangın gibi bir durumda sorumluluk klima servis firmasına ,ithalatçı veya üreticisine kalacaktır. Onun için klima servisi elektrik işine karışmamalı. İkinci olarak klima montajı yapan servis sizin elektrik şebekenizde olan ,yada sonradan oluşacak yüksek veya düşük voltajdan,montaj anında bunu ölçmekle yükümlü değildir. Klima montajından sonra düzenli elektriğin sağlanması kullanıcının yükümlülüğündedir. Sizin elektrik hattındaki enerjinin düzeninden de elektrik tedarikçisi sorumludur. Ha klimanız kurulduğu zaman yüksek voltaj olduğunu gördüğü halde uyarıda bulunmayan servis (uyarıda bulunma zorunluluğu yok yasal olarak) işini tam yapmış mıdır?, müşterinin maduriyetini önlemek için girişimde neden bulunmamış dır? bunlar yanlış işler ,uygulamalar. Hele ki biz gördük siz kullanın bir şey olmaz dedilerse ,bu çok çok daha yanlış. Bu yanlışlar yapılıyor mu derseniz ,evet yapılıyor,çünkü satış kaygısı ağır basıyor bazen. Yani satış kaçmasın diye yapılan bu tarz işler var mı var. İşte olmaması gereken budur. Gerçekten de bile bile böyle bir duruma göz yumulduysa ,ithalatçı firma müşteri mağduriyetini giderip ,bu işin biletini satıcı veya servisi kesmesi lazım ki herkes bir daha yanlış yapmasın. Tabi bu söylediklerimizin hepsiniz yazılı raporlu olması gerekir. Değilse sözlü söylenen tüm vaatler ,birde sonrasında inkar edilirse malesef her şey sözde kalır. Sanırım ki sizinde yaşadığınız durum bu.

 Benim burada yazdıklarımın hiç bir firmayı savunmak değildir ,kimse yanlış anlamasın . Benim bu kadar detaylı yazmamın sebebi başka kullanıcıların ,konuyu açan arkadaşımız gibi mağdur olmamasını sağlamak amaçlı bilgilendirme amaçlıdır.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: