• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Hatalı Klima Montajı ve Gaz Dolumu
#1
Merhaba
Eşim eski evimizdeki klimayı taşınma sebebiyle İzmir'deki yeni eve montaj yaptırmış. Ancak montajı yapan vatandaş dış üniteyi iç üniteden yüksekte bir yere montaj yapmış. Drenaj problemi nedeniyle klima arızaya geçiyor. Aynı zamanda gazını boşaltmış.
Benim sorum dış ünite iç üniteden yüksekte olması problem yaratır mı? Klimaya vakum yaptırıp yeni gaz doldurmak bana ortalama ne kadar patlar? Drenajı oda içerisine bir şişeye indirsem olur mu?
Selamlar

#2
İç ünite dış ünite arasında 5 mt ye kadar kod farkı hiç bir sıkıntı olmaz. Dış ünitenin yüksekte olması da dranaj problemi yapmaz. Dranaj hortumu iç üniteden çıkar, klima gaz borçlarını yukarıya yönlendiği yerde, dranaj hortumu ayrılarak aşağı yönde balkon vs dış ortama verilebilir. 
 Klima da gaz kaçağı varsa, öncelikle kaçak bulunması gerekir. Kaçak bulunmadan gaz verilmesinin hiç bir anlamı yok. 
 Montaj şekli ile ilgili bir kaç resim atarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
mbirol hocam iyi günler. benim kaç gündür sıkıntı yaşadığım bir konu var görüşlerinizi almak istedim. yeni bir ev aldım ve evin 5 odası için duvar içlerinde yukarı kısımdan aynı elektrik tesisatı gibi klima tesisatı yapılmış. açık mutfağa 12000 lik sıfır klima aldım. servis geçen gün montajı yaptı. 45 dk vakum yaptı ve klimayı çalıştırdı. sonra bir sorun olduğunu belirttiler ve klimanın gazının duvardaki tesisattan dolayı boşaldığını söylediler. hakkaten duvardan pof diye bir ses geldi. sonra müteahhite haber verdim tesisatı döşeyen servisten eleman geldi.neyse duvarı kırdılar. iki karış ötede bakır kabloda kırık olduğu saptandı. tesisatı döşeyenler sıvacı kırmış dedi. müteahhite durumu aktardım. tesisatı tamir ettiriyor. duvarı yaptırıyor. boşalan gazın doldurulmasını ve vakum olayının tekrarlanmasını istedim. tesisatı döşeyen elemanlar benim servisin ölçüm yaparak tesisatın sağlamlığından emin olmadıklarından gazı vermemeleri gerektiğini belirtmiş. gazın boşalması onların hatası demiş. bundan dolayı da benim servisi suçluyorlar. gazı karşılamayacağını belirtti. bu olaydan ciddi şekilde mağdur oldum. sıfır klima almışım. gazı gitti. yeniden doldurtacağım. bu durumda sizce kim hatalıdır. bir hakem olarak belirtirseniz sevinirim. teşekkürler.

#4
(09/07/2018, 11:56)cemmm Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  mbirol hocam iyi günler. benim kaç gündür sıkıntı yaşadığım bir konu var görüşlerinizi almak istedim. yeni bir ev aldım ve evin 5 odası için duvar içlerinde yukarı kısımdan aynı elektrik tesisatı gibi klima tesisatı yapılmış. açık mutfağa 12000 lik sıfır klima aldım. servis geçen gün montajı yaptı. 45 dk vakum yaptı ve klimayı çalıştırdı. sonra bir sorun olduğunu belirttiler ve klimanın gazının duvardaki tesisattan dolayı boşaldığını söylediler. hakkaten duvardan pof diye bir ses geldi. sonra müteahhite haber verdim tesisatı döşeyen servisten eleman geldi.neyse duvarı kırdılar. iki karış ötede bakır kabloda kırık olduğu saptandı. tesisatı döşeyenler sıvacı kırmış dedi. müteahhite durumu aktardım. tesisatı tamir ettiriyor. duvarı yaptırıyor. boşalan gazın doldurulmasını ve vakum olayının tekrarlanmasını istedim. tesisatı döşeyen elemanlar benim servisin ölçüm yaparak tesisatın sağlamlığından emin olmadıklarından gazı vermemeleri gerektiğini belirtmiş. gazın boşalması onların hatası demiş. bundan dolayı da benim servisi suçluyorlar. gazı karşılamayacağını belirtti. bu olaydan ciddi şekilde mağdur oldum. sıfır klima almışım. gazı gitti. yeniden doldurtacağım. bu durumda sizce kim hatalıdır. bir hakem olarak belirtirseniz sevinirim. teşekkürler.

Önce sistemin bu şekle gelmesinde kim suçludur a bakalım. Evet sıvacılar bol miktarda klima borusu kırdığı görülmüştür. Büyük ihtimal ile de burada da yine sıvacıların marifeti kaçınılmaz bence. Bu aşama da tesisatı yapan arkadaşı suçlayamayız , sizde bu konuya hak verirsiniz sanırım. 
 Bence o tesisatın düzgün bir şekilde muafazasında müteahhit sorumlu . 
Tabi müteahhit sorumlu ,ama sıva altı tesisata cihaz takan arkadaşlarda biraz dikkatli olmalılar doğrusu. Vakum yaptılarsa ,büyük bir kaçak olduğuna göre bu kaçağı vakum sırasında manometre saatini takip edip görebilirlerdi. Bu da şu demektir ,eğer o tesisat ta pof diyecek kadar gaz kaçağı varsa ,o servis arkadaşlar vakum yapmayı yada kontrol etmeyi bilmiyorlar. 

 Bir de sıvı altı tesisat döşenmesinde , yapılması gereken ama malesef ki rekabet denen adaletsiz sistem nedini ile yapılamayan bir sistem var. Alt yapı tesisat yapıldıktan sonra sisteme azot verilir ve tesisat ta azot kalır. kaçak vs olursa ,tesisata klima bağlamaya gelen servis azot çıkmadığını görürse ona göre önlem alır.
 İkinci bir önlem ise bu tarz alt yapıya klima montajı yapılacak sa ,öncelikle tesisatın azot ile test edilmesi. Ama bu testi yapacak kadar montaj parası veren firma yok. Ben servis olsam müşteriye teklif ederim azot testi yapalım ,ama ayrıca ücret alınacağını belirtirim. 
 Bizim ekip ise alt yapı olsun olmasın her montaj da gaz açmadan önce azot ile test ediyoruz sistemi.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
mbirol abinin sozunun üstüne klima konusunda yorum yapmam ama bencede pof diyecek kdr gaz kayiyorsa bunu vakum sirasinda görmeleri lazımdı. En az serviste kusurlu.

#6
(09/07/2018, 22:21)hardcrss Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  mbirol abinin sozunun üstüne klima konusunda yorum yapmam ama bencede pof diyecek kdr gaz kayiyorsa bunu vakum sirasinda görmeleri lazımdı. En az serviste kusurlu.

Bende bunu belittim aslında. 
Prosedürde de şu vardır ,alt yapıyı servis yapmadı ise ,sorumluluğunu da almaz. 

Yorumunuz içinde teşekkür ederiz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: