• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Gree U-Crown Isıtmada Sıra Dışı Çalışma Mantığı
#1
Merhaba,

Geçtiğimiz kış Gree U-Crown klimaları ısıtma amaçlı kullanmaya başladım. Alım aşamasındaki birinci amacım ısıtma, ikincisi ise soğutmaydı. Fakat aşağıda detaylarını aktaracağım durum nedeniyle hiç istemesemde çok büyük heves ile aldığım cihazları iade etmek zorunda kaldım. Isıtma için kullanacaklara bir fikir vermesi açısından paylaşma ihtiyacı hissettim. Soğutmada wattmetre ile bir gözlem yapamadığım için, soğutmadaki mantığına ilişkin bir bilgim bulunmuyor. Bu konunun sonuçlanması çok zaman aldı. En kısa hali ile aktarmaya çalıştım.

Özet:
Gree U-Crown ürünleri ısıtmada set sıcaklığına yaklaştıkça kendilerini katalog verilerindeki alt değerlere doğru kısmaya çalışmıyor ve yüksek watt değerlerinden(800, 1150 vb) set sıcaklığına eriştiklerinde doğrudan kapatıyorlar. Bu durum yüksek elektirik tüketimine neden oluyor.

Isıtmada oda kapılarını açarak hizmet alanlarını genişleterek de gözlemledim. Cihazları ayrı ayrı zamanlarda 3 gün boyunca 7/24 çalıştırdım. Kapı açık durumda 9'luk klimanın günlük tüketimi(Set 24°C) 14 kWh'nın altına, 18'lik te ise tüketim(Set 22°C) 18 kWh'nın altına hiç düşmedi. Her iki klima için 3 günlük dilimde günde sadece 1 er kez dur/kalk yaşandı. Bu değerler Antalya kış şartlarında elde edildi.

Sayısız videodan sadece bir kaçı:
https://youtu.be/SOL1aMKMbkE (14. dakika itibari ile 20 saniye kadar izlemeniz yeterli)(830 wattan kendini kapatıyor)
https://youtu.be/Bse7n9u1Oas (25. saniyeden sonda 10 saniye kadar izlemeniz yeterli)(1150 watttan kendini kapatıyor)

İlk olarak bayi ile görüştüm ve konuyu distribütöre aktardı. Distribütör de yaptıkları kontrollerde aynı durumu gözlemlediğini belirtti. Gree'ye konuya ilişkin kayıt açtılar ve takip ettiler. Uzun bir bekleyiş sonucunda Gree'den yanıt geldiğini ilettiler. Yanıt ise ""Gree U-Crown özel tasarım bir cihaz ve başka markalarda benzeri yok. Ürün mantıksal olarak doğru çalışıyor. Bize ilettiğiniz çalışma şeklinden bizim haberimiz var. Ancak neden böyle çalıştığını size açıklayamayız.". Sonuç olarak bu cihaz böyle çalışıyor noktasına geldik.

Normalde inverter cihazların set sıcaklığına yaklaştıkça kademeli olarak kendilerini kısmaları ve mümkün olan en uzun süre boyunca minimum tüketim seviyesinde kalmaları beklenir. Bu şekilde hem ortam sıcaklığını sabit tutmaya çalışırlar hemde tüketimi en aza indirmiş olurlar. Minimum tüketim ile maksimum konfor sağlanmış olur. Gree U-Crown'un ısıtmadaki çalışma şekli inverter klima mantığı ve katalog verileri ile örtüşmüyor. Tabiki kullanılan ortamına ve şartlara bağlı olarak tüketim rejimi farklı olacaktır ama cihazın set sıcaklığına ulaşırken kendini hiç kısmaya gayret göstermemesi şartlardan bağımsız olarak çalışma mantığının farklı olduğunu zaten gösteriyor.

Aşağıdaki değerleri markaların kataloglarından aldım. Bende ilk okuduğumda minimum rakamlar dikkatimi çekmişti ve satın almamda da etkili oldu. Gree U-Crown, aynı kategorideki diğer markaların minimum değerlerinin bile altında tüketimi destekliyor olarak görünüyor. Alım yaptığım zaman Panasonic Ethera ile karşılaştırma yapmıştım.

Gree U-Crown için değerler;
9'luk Isıtma (Min~Nominal~Maks.)  100~800~1630 watt
18'lik Isıtma (Min~Nominal~Maks.) 200~1420~2400 watt

Panasonic Ethera için değerler;
9'luk(KIT-Z25-TKE) Isıtma (Min~Nominal~Maks.)  180~710~1260
18'lik(KIT-Z50-TKE) Isıtma (Min~Nominal~Maks.) 340~1440~2530

Benim gibi ısıtma için alacak yada kullanan arkadaşlara bir kaç naçizane önerim olabilir. Soğutmada geçen yaz wattmetre henüz almamış olduğum için bir gözlem yapamadım. Bahsi geçen durum soğutma da var mı yok mu bilmiyorum.

- Eğer cihazı ihtiyaç durumunda kısa süreli olarak ısıtma maksadı ile kullanıyorsanız, zaten bu bir sorun oluşturmayacaktır. Hangi markayı alırsanız alın kısa süreli kullanımlarda yüksek elektrik tüketimi olması gayet normal.
- Herkesin bütçe açısından az yada çok kavramı farklı. Sürekli kullanım(7/24) durumunda gelecek elektrik faturası(benim örneğim 7/24 kullanımda 9'luk için 420 kWh, 18'lik için 540 kWh gibi aylık tüketim çıkıyor) sizin için her durumda(iklim ve ev şartlarına göre tüketim değişken olacaktır, ben ılıman iklim bölgesindeki tüketim öngörümü paylaşıyorum) kabul edilebilir ise, tercihinizi gönül rahatlığı ile Gree U-Crown yönünde yapabilirsiniz. Cihaz parasının hakkını fazlasıyla verecektir. Sınıfında tek.

Gree U-Crown kullandığım süre boyunca sahip olmaktan çok mutlu olduğum bir üründü. Son ana kadar bir çözüm olur diye bekledim. Fakat olmadı. Isıtmadaki sıra dışı çalışma mantığı her şeyi değiştirdi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: