• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Fan coil mi-Klima mı ?
#1
Question 
Sn arkadaşlar ,ustalar.Isı pompası ile yerden ısıtma yapılacak .Yer döşendi.Soğutma için de ,önce fan coil yaptıracaktım.Bir arkadaşım bana hesaplayarak klimanın daha uygun olacağını söyledi.
A-
-140 m ısıtma yapılacak alan            
-14 kW ısı pompası.
-5 adet fan coil 
B-
-140 m ısıtma alanı
-11 kW ısı pompası
-5 adet klima
Hesaplamaları doğruysa 5 adet klimanın harcadığı kW ile 5 adet fancoilin harcadığı kW arasında az fark varmış.Fan coilin hepsi birden çalıştığı zaman14 kW yi geçince gücü paylaştırıyormuş.Dolayısıyle verim de düşük oluyormuş.
Ayrıca fan coillerin çalışma sistemi haznede oluşan kristalleşmiş suyun fan tarafından dışarıya üflenmesi prensibine dayanıyormuş.Yani klima gibi verimli bir sogutma alınamıyacağını söylüyor.
fiyat farkına gelince 5 adet fancoil ve klima arasında yaklaşık 3 bin tl kadar fark oluşuyor. ama ısı pompası ,klima olduğu zaman 11KW yetiyor.buda 14kW ile arasında 1000TL daha az demek. 
Kafam karıştı anlayacağınız.kaliteli bir klimamı,yine aynı marka fan coil mi.?arada oluşacak toplam fark 2000 TL kadar.
14kW +5 adet fancoil anahtar teslimi 23 bin TL  (Anahtar teslimi)
11kW+5 adet inverter  A++ plus Klima 25 bin TL. (Anahtar teslimi)
Karar vermemde etkili olacak fikir ve bilgilerinize ihtiyacım var .Şimdiden Teşekkür ederim.

#2
Kesinlikle klima olan seçeneği seçin. Fancoil ile soğutma zor iş, sesli, kaba vs vs. Klima konfor da, tüketim de, verimlilik çok çok önde gelir.  3 değil 5 bin de olsa bence klima ve

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
mbirol ustam yani arkadasimin fiyat+performans+confor secenegini dogru buluyorsunuz demekki.Tesekkur ederim.

#4
(10/08/2016, 03:17)aslantepe Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mbirol ustam yani arkadasimin fiyat+performans+confor secenegini dogru buluyorsunuz demekki.Tesekkur ederim.
Okeyto Okeyto Okeyto Okeyto M26 M26

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Benim evim 160 m2 ve yerden ısıtma ve 2 adet fan coil var, 4 yılı aşkın zamandır ekotec hava kaynaklı  14kw ısı pompası kullanıyorum, kışın eksi derecelere düştüğü zaman kapasite düştüğü için biraz verimsiz oluyor ama idare ediyorum. Bence soğutmada pek fazla bir sıkıntı yaşamazsınız, klima kadar verimli olmayabilir ama size yeterli gelir diye düşünüyorum.

#6
Hasan bey,benim 5 fancoil hesabi ile en az 14kW pompa gerekli.m ecburen hepsini bir anda kullaninca kapasite boslugu oluyor.zaten fancoil verimi klimadan %40 daha dusuk.tuketim hesabi yaptik pek farketmiyor.ama klimaya gecince 11kW ye iniyoruz bu da ısı pompasi aliminda 900_1000tl gibi fark oluşuyor.bakalim simdilik klima kararimdan vazgeçmiyorum.Hayirlisi olsun.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: