Anket Başlığı: Hangi kombiyi kullanıyorsunuz?
Ariston
3.29%
Baymak
9.21%
Bosch
10.53%
Buderus
13.16%
DemirDöküm
21.71%
E.C.A
13.16%
Ferroli
5.92%
Vaillant
9.21%
Viessman
5.26%
Diğer(Baykan,T.Teknik,Baretta,Maktek,T.Dinamik,Protherm,İmmergas)
8.55%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız.
Anket kapatılmıştır.Anket Sonuçlarını Göster

  • Toplam: 6 Oy - Ortalama: 3.83
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Doğalgaz Kombisi Önerisi
#1
Bütün Türkiye'mize merhaba...
Burada kombi önerisi adı altında, iyi bir tesisatta olması gereken herşey tartışılacak ve önerilerde bulunulacaktır..

B.EREN
İTÜ.Mak.Fak.Isı Enerji Bölümü Uzman Mak.Müh.(1988)
Biray Mühendislik-İzmir


Doğalgazlı ısınma sistemleri.

öncelikle bunu şöyle bir benzetmeyle açayım, bir sistem aynı vücudumuzdaki gibi kalp-damar-organ mantığıyla çalışır, yani kalp kombi, damar boru , organ da petek dediğimiz radyatörlerdir.
tabi bir de beyin dediğimiz kontrol organı vardır ki ben bunu bu işi yapan varsa mühendis ve ustalar yani dizaynörler olarak kabul ediyorum.

velhasıl hangi kombiyi alalım la birlikte, hangi boruyu kullanalım hangi peteği hangi miktarda takalım mantığı daha önemlidir.

siz Mercedes kombi bile alsanız, bunu ehliyetsiz beceriksiz bir ustanın elinde heba edeceksinizdir.

aynı kombiye bazen yerden yere vurulduğunu bazen de göklere çıkarıldığı okumaktasınızdır, işte bu şansın ve kalitenin yanında TOTAL SİSTEM in bir olgusudur.

kalp ne kadar iyi olsada kollestrolden damar iyi değilse felç oluyor insanlar, öncelikle borudan başlayalım.

BORU SİSTEMLERİ:
1-klasik demir borular.
eski binalarda,kamu binalarında ve merkezi sistemlerde, sağlamlığıyla ön plana çıkan demir borular, aynı zamanda ısıtma etkisi ile de kullanışlı olmakla birlikte,gerek ustaların artık kalmayışı, gerekse nemli ortamda dış kısımlarını (içte pas olmaz) paslanıp çürümesi nedeniyle, artık evlerde kullanılmamaktadır.
2-pprc borular.
plastik su borusu,mavi yeşil boru ile 1994 ten sonra kullanılmaya başlandı,ancak su için üretildikleri için,kısa sürede uzamalar ve şişmeler ile patladılar ve evleri mahvettiler bu yıllarda tekrar demire dönüş oldu, ancak pratik zekalı üreticiler boru dış kısmına (iç değil) buzdolabı folyosu gibi folyo sararak , şişmeyi engellediler, uzamalar da nispeten azaldı. bu sefer de delikli folyolu, düz folyolu boru tartışıldı, delikli folyolu boru güneş ışığını içeri alıp, boru içindeki suyu bozduğu çamurlaştırdığı ve içine oksijen giren bu boruların başta kombi olmak üzere radyatör ve sistemi çabuk paslandırdığı görüldü, müteahhitlerin normal su borusundan yaptırdıkları alt yapılarında ana sorunu paslandırmaya yol açmasıdır, günümüzde cam elyaflı yani 2.el cam hamurunun plastik arasına zerk edilmesiyle elde edilen borularda da bu olayın olduğu konuşulmaktadır.Tüm yeni boru çeşitleri,pratik plastik boru döşeyicisine kolaylık için çıkarılmaktadır, ortadan yekpare folyosu bulunan ürünler en iyisidir, ancak %30 daha pahalıdır.
3-yerden besleme (kollektörlü) pprc boruları
oksijen geçirimine sahip olması pas açısından en dez avantajlı kısımdır, fiyatı pahalı oksijen bariyerli boruyu da kullana yok gibidir, metresi 30-50 kuruşa bulunabildiğ ve inşaat esnasında 1-2 saatte özentisiz olarak yapıldığı için ve ustalık istemediğnden dolayı müteahhitlerin tercihidir.asıl para tutan kollektör ve rad.bağlantı çubukların zaten daire sahibi üstlenmektedir.kollektörler daire merkezine yakın sa ve kombinin yanındaysa standart pprc sis. göre daha iyi sonuç verir ancak, kalitesiz boru patlarsa çare yok gibidir.
4-akıllı (süper) boru adı altında önce kalde şirketinin getirdiği sonra çin in de işe karıştığı üzeri plastik kaplı ince alüminyum kangal borular, dirsek kaynatılmadığı için işçiliği basit ve 1 günde teslim olması açısından uygundur, ancak bükme zorluğu nedeniyle, işçilik kısmında ustaları zorlar, günümüz ustası keskin bükemediği bu boruları apartman direklerini zedeleyip, hatta demir arasından geçirerek işini görmektedir, deprem ülkesi olan Türkiyeye ne kadar uygun olduğu tartışma konusudur, kapı altı geçişlerde çok berbat görüntü kirliliği oluşturur, ancak bükmeleri sağlıklı bir işte enerji iletiminde pprc den iyidir demir boru ayarında sayılabilir.
5-Bakır borular
Bütün dünyada kombi-radyatör arası bağlantı, bakır borudan yapılmakla birlikte ülkemizde usta bulamama, bakırın her gün değer kazanması yüzünde sayılı firma tarafından yapılmaktadır.en iyi iletkendir, zaten bütün imal edilen kombiler bakırdan yapılmaktadır,yani bakırla ilgili bir sıkıntı anlatan kişi mantiken kombi almamalıdır. 20 ton basınca dayanır, kesinlikle eğilmez , çivi çakarak anca delinir ki, bunu nereye yapsanız (pprc) od delinir zaten Big Grin
ısıyı odaya da yaydığı için ısınma süresi %80 hızlanır.100 mtlik bir boru sisteminde sıcaklık 14-16 saniyede son noktaya kayıpsız ulaşır, plastikte dirsek ve te ler yüzünden bu 10 dakkaları bulur ve bazen sıcaklık yarıya düşer (son peteklerin ısınmama şikayeti), netice de bakır en iyisidir, ancak plastikten 4 misli pahalıdır, daire başına 600-800 TL arası fark eder, ancak %25-35 arası kombi daha az çalışır, yani bu tasarruf demektir ve vilayetine göre 1 sezonda bile amorti eder, tek dez avantajı sıradan usta yapamaz zanaatkar ister.

RADYATÖRLER
1-Alüminyum radyatörler.
en iyi ısı ileticisidir, ancak standart panelden 3-5 misli pahalıdır, enerji verimliliği ilkesine göre %10 tasaarruf yapar ancak daha uzun ebatlardadır, yerden beslemeye çok uygundur, bakır alüminyum düşmalığı nedeniyle bakır boru sistemlerine koruyucu konmadan (katalizör) kullanılmasa iyi olur.
2-döküm radyatörler.
eski kalmış sistemlerdir çğunlukla merkezi sistemlerde kullanıldı ki kalın döküm demir geç soğuduğu için gece kapamalarında ısısı devam etmekteydi, mecbur kalınırsa fazla su içerdiği için kombi kullanımlarında %20 fazla yakmayı ve içindeki kumların tesisatı tıkayabileceği handikabının düşünüldüğü durumlarda kullanılabilir, fiyatı panelin 2 katıdır ve çok ağırdır, sağlam duvar ve kaslı halterci usta ister.
3-panel radyatörler.
ısının en pratik aktarılma organlarıdır 0.8-1.1 mm saçtan yapılır, bunlara hatve denir ki, standart radyatörlerde 33 mm aralıklarla yapılır(su kanalları), sadece demirdöküm de 25 mm yani daha sık kanallı panel plus serisi de vardır. yeni hesap metodlarıyla 1 mt. panelin 1300-1550(ddöküm) kcal-h olduğu kabul edilmektedir.panelin kalitesini saç kalınlığı-ısı miktarı ve boyası belirler.

RADYATÖR VANALARI
müşteri açısından pek sorulmasa da iyi bir rad. vanası otoban girişindeki gişe gibidir denilebilir, otobanınız kaç şeritli olsa da gişe sayısı kadar arabaya hitap edecektir.işte petekleri büyük de koysanız, dar girişli vanalar o peteğin gücünü yarıya düşürür, ECA nın rve serisi buna en iyi (kötü manada) örnektir.ayrıca 2 vana mantığı da yanlıştır, doğrusu gidişe bir vana, dönüşe de reglaj (yani özel dönüş vanası) koymaktır. 2 gidiş vanasını hem gidişe hem dönüşe bağlamak yakıtı arttırır müşteriye zarar verir.kombi altı vanalar da aynı mantıkla dar olursa kombi içinde su hapsolur kaynar ,kombi sık sık devreye girer çıkar, yani ömrü azalır, dar geçişli filitreler, tıklaı filitrelerde aynı hatayı yapar, doğrusu metal vana ve filitredir, yakıtınızı %5-20 azaltır)

KOMBİLER
1-KLASİK KOMBİLER
bacalıları bütün şirketlerce kabul görmediği için hermetik yani dışardan hava alıp, aynı borunun iç kısmından alan, eski tabirle balkon veya dış duvara konan kombilerdir. mantıksal anlamda hiç bir kombi %60-80 den fazla verim veremez ama katologlarda alt ısıl değere göre ideal şartta %93 verdiği yazılmaktadır.Çevreye salınan CO emsyonları nedeniyle Kyoto protokü gereği yerlerini Yoğuşmalı kombilere bırakacaklardır.ingiltere Almanya,Fransa da 2012 başında artık kullanılmayacaktır, ülkemizde ise halen %90 oranında takılmakla birlikte 3-4 sene sonra yerlerini yoğuşmalı makinalar alacaktır.tek eşanjörlü (her markada var) modeller yanında %90 ı çift eşanjörlüdür.Baca motoru devir ayarlı olan, 3 yollu vanası motorlu olan modeller gazı daha verimli ve sessiz yakmaktadır.

2-YOĞUŞMALI KOMBİLER
2004 senesinde, bacadan çıkan yüksek sıcaklıkta ve su buharı ağırlıklı atık duman gazının ısısından yararlanma fikriyle icat edilmişlerdir, ilk icat edilen kombilere 3 eşanjörlü veya yarı-yoğuşmalı kombiler denmektedir.demirdöküm sargon, baymak lambert,bosch condens 2000 serileri bu çeşittendir ve temel mantığı eski kombinin çevrilmesi ilkesidir. Baca çıkışını zorlaştırarak eşanjör üzerinde dumanı yoğuşturur,verim %8-10 artar. (%92 lik bir kombiye %102 denmesinin sebebi)
2010 başında premix kombiler ile yeni nesil kombiler çıkmıştır, bunlar dairesel bir eşanjör içinde 360 derece brülöre dışarda karbüratör mantıyla gaz ile havayı en idealde karıştırıp, pompa ile yanma hücresine verir, %107-109 ile verim verir yani %18 civarında ucuza ısınma sağlar,%110 max verim olup sıfır duman çıkışı demektir, bu mantıkla TAM yoğuşmalı bir kombiden duman çıkışı olmaz denebilir, ısı olduğu gibi suya geçmektedir.Hava kirliliği olmaz.

Yoğuşma ne demek?
bilimsel olarak gizli ısıda denilen, su buharının tekrar soğuması ile açığa çıkan enerjiden yaralanmaktır.yoğuşma ise buharın sıvıya dönmesine verilen isimdir.klima ve buzdolabında gördüğümüz gibi ısı bir yeri soğuturken diğer tarafı (dış ünite)ısıtmak şeklinde yer değiştirmektir.o halde buharın soğuması başka bir şeyin ısınma ile olmaktadır ki bu da sudur.

kombiler 700 derece sıkaklıkta bir alevin yanması ile 120-140 derecede CO2ve su karışımını duman olarak atar, kombi bu sırada 90 derece ayardadır (max kapasite) ve alev boyu en yukardadır, kombi kısıldığında alev azalır, baca sıcaklığı da düşer, baca boyunu uzatmak da dumanı oyalar ve soğutur. Yeni nesil tam yoğuşmalı kombide baca sarmal şeklinde uzunn bir borudur ve 80 derec civarında yanan kombi de damla damla da olsa yoğuşma başlar, yani baca gazı 100 ün altına inmiştir, 55 derecelik kombi ısısında hemen hemen hiç duman kalmaz ve tüm duman suya (asitli ) dönüşür ve verim tavan yapar.

ancak bu durumda 55 derece ile ev ısıtılır mı sorusu ortaya çıkar. Olaydaki mantık çok basittir. Eğer max verim alacaksan 55 derece de ısınacak gibi radyatörü büyük tut, yani boruyu metal yap ev rahat ısınsın, peki radyatörleri zaten döşeli bir ev düşünün ve kombiyi 50 derece de çalıştırın, bu ev Erzurum da mı daha iyi ısınır, İzmir de mi ?, cevap tabi ki daha ılıman olan İzmir dir.Yani Yoğuşmalı kombiler oransal olarak en iyi ortamı Ege ve Akdenizde bulurlar ve oralarda %100 başarılı olurlar, başka bir deyişle ılıman iklim kombisidir, denilebilir.

Ancak bilimsel dayanağı olmadan bazı ok bilmiş pazarlamacı arkadaşlar bu kombileri sert iklim kombisi diye tanıtmaktadırlar.doğrusu radyatörü 50 derece de dizayn etmektir.ancak belki şöyle bir hesap yapmak daha doğrudur.

Bakır borulu bir ortamda (radyatörler 50 derecede çalışıyorken)

İzmir de 150 yakacak bir dairede tam yoğuşmada %30+20 tasarruf ile 75 TL yakıt parası gelecekse

Erzurumda 300 tl yakması beklenen aynı dairede %30+5 tasarruf ile 200 TL yanacaktır.

tasarruf 100 TL olduğu için doğuda fazladır, ancak 150 TL deki 75 TL anlamında batıda daha uygundur.


TASARRUF SİSTEMLERİ
TERMOSTATİK VANALAR
en ideal tasarruf şeklidir, dikey konmaz, gazlı ve civalı olanlar daha uzun ömürlüdür, %5 tasarruf sağlar, oda sıcaklığına bağlı olarak ısınmış odanın peteğini kapatır, bu haliyle ısınmamış oda çalışmaya devam edecektir.10-30 derece arası ayar imkanı verir, Avrupa'da zorunludur.
ODA TERMOSTATLARI
pratik çözümlüdür, oda ısınınca kombiyi durdurur, ancak yanlış hesap edilen diğer odalarda kötü sonuçlar verir, yani salon ısındı, kombi kapandı,ancak çocuk odası daha ısınmamıştı ise durum kötü olmaktadır, tersine kolay ısınan bir oda da ise oda hamam haline gelmesine rağmen hala kombi çalışmakta olacaktır. Hiç bir tasarruf düşünülmeyen sistem için iyi,termostatlı vanaya göre kötüdür.


ayrıca kombinin yeri %10-30 yakıt ısrafı yaptırabilir.balkonda altı üstü açık küçük bir dolaba yerleşmiş, boruları sokakta bir kombi %30 fazla yakabilmektedir.Borular gömülü ve izoleli ayrıca kabin en az 130x60x40 olmalıdır.

mümkünse kombi ev içinde ve merkeze yakın yerde olmalıdır. sokağa bakan BANYO ideal kombi yeridir. Ancak gaz dağılımı için yer varsa en iyisi MUTFAK tır.

tecrübeli ekibi olan bir firma ise en iyi seçimdir.

unutmayın Mercedes iyi bir araba ama ehliyetsiz şöför onu kullanamaz.

saygılar.
Bircan EREN
İTÜ.Makina Fak.Isı-Enerji Bölümü Uzman Mak.Müh.(1988)
Biray Mühendislik-İzmir

Ekran Görüntüleri
   

#2
Biray hocam ariston da kullanıyorum baymak işaretledim ankette. annemlein kombisne gitti aklım.

size katılıyorum kombi konusunda her iki markada çok tutulan ürünler değil ama iş görüyor. tesisat sayesinde.

benim evdeki aristonun biraz eti budu yerinde olsa hava tankı büyük olsaydı pompayı büyütecektim salon sorun çıkarıyor. bir ara fotolu işlerim buraya sn hocam.

#3
Merhabalar,

25 yaşındaki evimiz 125 metre kare ve 4 katlı apartmanın 2.katında. Alt ve üst katımızda doğalgaz olduğu için evimiz çok soğuk olmuyor ancak klimayla ısındığımız için evin sadece 1-2 odası rahat ısınabiliyor. Yalıtım durumu çok iyi değil. Apartmanın güney ve batı cephesi açık. Evimizde kombi ve peteklerin takılacağı yerler 2 yıl kadar önce ayarlandı. Doğalgaz daha önce daire kapımıza kadar gelmişti. Şimdi daire içine alınacak, kombi balkona takılacak, petekler takılacak. Hem sessiz hem ekonomik (fatura bakımından) hem de servis bakımından sorun çıkarmayacak ürünler arıyorum. Ömürlük ürünler arıyorum anlayacağınız. Tavsiyelerinizi rica ederim.

Teşekkürler.

#4
Forumumuza hoş geldiniz öncelikle.

İzmir desiniz bildiğim kadarı ile.Ben bizzat doğalgaz kullanıcısı değilim,hatta doğalgaz karşıyım.Isıtma vs . anlamında değil tabiki de.İthal enerji kaynağı olduğu için öncelikle.Ayrıca zehirlenme ,patlama vs. den de korkarım.Ama kayın validem ısrarla doğalgaz diye tutturdu 3 sene önce ,bizde adım attık doğalgaza .Benim eve giremez ama gaz.Ama malesef ki apt. girdi Angry Angry Angel

Bende tıpkı sizler gibi ya ne yapsak,sıkıntı yaşamasak vs.gibi kaygılarla başladım araştırmaya. Kayınço Wailland kullanıyordu.Birkaç arkadaşına da yaptırmışlar,Karşıyaka da.Ama biz Hatay dayız ,dedik bu çevreden olsun.Isıtma sektöründe uzun yıllardır malzeme satışı konusunda çalışan bir arkadaşımız vardı ,ona danıştık.Tabi Wailland düşündüğümüzü de belirttik.Beni Mavi Yansımaya yönlendirdi.Bende kılım ya,baştan pazarlığı yaptım.İş benim isteğim gibi yapılacak,beğenmediğim yerde eğer benim dediğim olmazsa toplayıp gidersiniz falan filan işte. velasıl anlaştık,geldiler ölçtüler biçtiler,fiyatı da konuştuk.İş okeylendi .Randevulaştık ,tam randevulaştığımız gün sabah kapı çaldı Kablolu TV den geldiler internet için,başvuru yapmıştık önceden.Neyse buyur ettik içeri girdiler derken kayınvalide aradı doğalgazcılar gelmiş.Kadın tedirgin gelenlerden dolayı değil ama, benden dolayı.Arıza yaparsam diye.Dedim malzemeyi anca indirirler ben gelene kadar.Kablotv cileri gönderdik 1 saat sürmeden,atladık arabaya gittik kayınvalideye. Girdim eve ,mubarek adamalar kırılacak yerler vardı koridor geçişinde vs.anında görüntü kırılmış temizlenmiş boru işleniyor bile.Bizde sözüm ona baskı kuracağız terör estireceğiz ya!! Huh Şaştık kaldık.Hadi dedik bir çay içelim beraber bir iki sohbet usta ile ,abi adam çalışma manyağı çıktı.öğlen olmadı daha radyatörler asılmış,kombi asılmış borular yarı yolda.Dedim ki ustam benim işim var çıkıyorum ,iş sana emanet.Adam kıllıkta bize fark atıyor ne diyeceksin.Bu arada Hüseyin ustaya buradan tekrar kutlarım ki böyle ustalar az bulunur oldu artık..Aga o gün kalorifer tesisatı bitmiş. Ertesi günde gaz tesisatı bitti,aynı gün camcı ve elektrikçi de geldi.2 günde işlem tamam.1 hafta içinde de gaz açıldı.Bu arada Kasım ayında yapıldı iş.

O günden bu güne benim gaz işinde tavsiyem Mavi Yansıma,bu arada firma sahibini tanımam,benim tanıdığım ilk işimizi takip eden Enis(mak.Müh) vardı ,bikaç iş onunla yaptırdık.Sonrasında ayrıldı farklı bir sektörde şu an .Şimdi Bahadır arkadaşımız var,İstanbul'dan gelme tecrübeli bir arkadaş ,mühendis değil teknisyen ama işinin takipçisi. Kendisine de söylerim tavsiye ile gönderdiğim zamanlarda ''Bahadır ben seni bilirim'' diye.Firma sağlam yıllardır piyasa da tamam işlerinin arkasındalar ama ,işin yapılması sırasında takip edecek olan o işin başındaki kişidir.Benim düşüncem budur.Sıkıntı olursa basarım Bahadır'ın ününe.. Big Grin Big Grin


Bu arada bu tamamen benim tecrübelerim. Biray beyde bu işin kompedanı ,+ da var tabiki bizzat firmanın sahibi.Anladığım kadarı ile de kıllık konusunda yarışabileceğim bir rakip iş konusunda.. Big Grin Big Grin Big Grin

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Hocam,

Anladığım kadarıyla bu iş biraz ustasında bitiyor. Kombinin markasıymış, petekmiş o kadar da önemli değil.
Yanlış anlamayın, ukalalık olarak da almayın. Kimseyi töhmet altında bırakmak istemem kesinlikle ama mesela ben biraz araştırma yaptım. Mavi Yansıma ile çalışan çok yakın bir tanıdığım biraz üzülmüş. Buradan yola çıkarak önemli olanın gelen ustanın meziyeti olduğunu düşündüm.

#6
(03/01/2015, 14:36)anotherchance Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam,

Anladığım kadarıyla bu iş biraz ustasında bitiyor. Kombinin markasıymış, petekmiş o kadar da önemli değil.
Yanlış anlamayın, ukalalık olarak da almayın. Kimseyi töhmet altında bırakmak istemem kesinlikle ama mesela ben biraz araştırma yaptım. Mavi Yansıma ile çalışan çok yakın bir tanıdığım biraz üzülmüş. Buradan yola çıkarak önemli olanın gelen ustanın meziyeti olduğunu düşündüm.

Aynen öyle.Kesinlikle kombi seçimi tesisattan ve işi yapacak firmadan sonra gelmeli.Önemli olan iyi bir tesisata sahip olabilmek.Ben mesela tesisatımı komple bakır yaptırdım.İşin ehli firma tarafından yapıldı.Kombi seçimimi ikinci plana bıraktım.Ustan ve tesisatının düzgün olması fiyat /performans kombileri ile birleşince farkı kapatıyor.Aklımdaki kombi buderus gb072 idi.Şimdi bu kombiyi alsam bütçem gereği plastik tesisat döşetmek zorunda kalacaktım.Ben paramı ömürlük bakır tesisata yatırıp demirdöküm nitromix kombi ile çok güzel bir sistem elde ettim.Önemli olan toplam kalitedir.

#7
(03/01/2015, 14:36)anotherchance Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam,

Anladığım kadarıyla bu iş biraz ustasında bitiyor. Kombinin markasıymış, petekmiş o kadar da önemli değil.
Yanlış anlamayın, ukalalık olarak da almayın. Kimseyi töhmet altında bırakmak istemem kesinlikle ama mesela ben biraz araştırma yaptım. Mavi Yansıma ile çalışan çok yakın bir tanıdığım biraz üzülmüş. Buradan yola çıkarak önemli olanın gelen ustanın meziyeti olduğunu düşündüm.

Kimseyi töhmet altında bırakmak diye bir konu yok.Yanlış ta anlaşılmaz. Dikkat ederseniz bende dedim ki firmadan çok orada işi takip eden arkadaşa güvenirim.Çalışan çok önemli.Bu bizde olsak aynı.Bizim kontrolümüz dışında bazı durumlar gerçekleşebiliyor bazen.Önemli olan yapılan işin arkasında durmaktır.Tercih sizin.

Ayrıca buradaki amaç zaten paylaşım. İyileri de kötüleri de açıkça konuşmak lazım...

İyi forumlar..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
konu hayırlı olsun Smile

#9
Öncelikle hayırlı forumlar diler tüm forumdaşlarada selamlar Smile

Biray Doğalgaz selamlar geçende başka bir yerde gündeme gelen bir sorum olacak size cidden bu konuda takıldık hatta arkadaş cevap bekliyor sizden tabi bende merak içerisindeyim sizin bu konuda yorumunuz bakalım ne olacak.
1-Plastik tesisatta
2- Bakır tesisatta
3-Mobil tesisatta pompa kademesi hangi kademede olmalı ve neden ben 1 de tutuyorum arkadaş 3 te olmalıdır diyor bana sorduğu soruda aşağıda

''Hocam şimdi biliyorsunuz Bircan Bey debiyi sürekli arttırmaya çalışıyor.
Mesela bakır suyu 8 kat hızlı dolaştırır, dirsek yok, geniş vana GK takalım diyoruz ama, aksi olarak su yavaş giderse daha iyi ısınır diyoruz''

Bende şöyle bir cevap verdim ''bunu öğrenicem hocam bende takıldım şimdi
benim bildiğim su yeterli miktarda gelmeli peteğe oda iyi bir tesisat sayesinde oluyor lakin petekten yavaş geçip ısıyı iyice ortama verecek ve elinden geldiğince soğuyacakki premixte verim artacak
Eklediğim tabloda verim %30 otuz derece dönüşte % 108 demekte
su petekten hızla geçip dönerse ben 47 derecede çalıştırıyorum kombiyi 1 demi soğuk döner 3 temi?
Yanlış anlama fikir alışverişi yapıyoruz hocam Smile

#10
(04/01/2015, 17:18)canturkkara Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle hayırlı forumlar diler tüm forumdaşlarada selamlar Smile

Biray Doğalgaz selamlar geçende başka bir yerde gündeme gelen bir sorum olacak size cidden bu konuda takıldık hatta arkadaş cevap bekliyor sizden tabi bende merak içerisindeyim sizin bu konuda yorumunuz bakalım ne olacak.
1-Plastik tesisatta
2- Bakır tesisatta
3-Mobil tesisatta pompa kademesi hangi kademede olmalı ve neden ben 1 de tutuyorum arkadaş 3 te olmalıdır diyor bana sorduğu soruda aşağıda

''Hocam şimdi biliyorsunuz Bircan Bey debiyi sürekli arttırmaya çalışıyor.
Mesela bakır suyu 8 kat hızlı dolaştırır, dirsek yok, geniş vana GK takalım diyoruz ama, aksi olarak su yavaş giderse daha iyi ısınır diyoruz''

Bende şöyle bir cevap verdim ''bunu öğrenicem hocam bende takıldım şimdi
benim bildiğim su yeterli miktarda gelmeli peteğe oda iyi bir tesisat sayesinde oluyor lakin petekten yavaş geçip ısıyı iyice ortama verecek ve elinden geldiğince soğuyacakki premixte verim artacak
Eklediğim tabloda verim %30 otuz derece dönüşte % 108 demekte
su petekten hızla geçip dönerse ben 47 derecede çalıştırıyorum kombiyi 1 demi soğuk döner 3 temi?
Yanlış anlama fikir alışverişi yapıyoruz hocam Smile

Hoşgeldiniz Canturkkara abimiz,
Şöyle bir durum olabilir mi?
Mesela benim tesisatım komple bakır, gk geri dönüş vanaları mevcut.Oda termostatı kullanmıyorum. Pompa 1. Kademede. Bu sistemde pompa yorulmadan suyu rahatça çevirebilir.Gelelim dönüş suyunun soğuması ile yoğuşmaya.Kombi 50 dereceye suyu ısıttı ve alevi kapadı diyelim.Bakır tesisat plastiğe göre 8 kat hızla suyu çevirdi.Ne oldu sistemdeki su peteklerde bu ısısını 8 tur eve verdi.Ne zamana kadar kazan sıcaklığı 42 ye düşene kadar.Son turlardaki düşüşte de yoğuşma ile verim elde edildi.
Plastik tesisatta ise ilk bir iki turda soğuyan su yüzünden kombi erken aleve geçecek bence.Ayrıca debiyi arttırmak 3. Kademe ile artan elektrik faturası ve yıpranan pompa da cabası. Smile

(04/01/2015, 17:18)canturkkara Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle hayırlı forumlar diler tüm forumdaşlarada selamlar Smile

Biray Doğalgaz selamlar geçende başka bir yerde gündeme gelen bir sorum olacak size cidden bu konuda takıldık hatta arkadaş cevap bekliyor sizden tabi bende merak içerisindeyim sizin bu konuda yorumunuz bakalım ne olacak.
1-Plastik tesisatta
2- Bakır tesisatta
3-Mobil tesisatta pompa kademesi hangi kademede olmalı ve neden ben 1 de tutuyorum arkadaş 3 te olmalıdır diyor bana sorduğu soruda aşağıda

''Hocam şimdi biliyorsunuz Bircan Bey debiyi sürekli arttırmaya çalışıyor.
Mesela bakır suyu 8 kat hızlı dolaştırır, dirsek yok, geniş vana GK takalım diyoruz ama, aksi olarak su yavaş giderse daha iyi ısınır diyoruz''

Bende şöyle bir cevap verdim ''bunu öğrenicem hocam bende takıldım şimdi
benim bildiğim su yeterli miktarda gelmeli peteğe oda iyi bir tesisat sayesinde oluyor lakin petekten yavaş geçip ısıyı iyice ortama verecek ve elinden geldiğince soğuyacakki premixte verim artacak
Eklediğim tabloda verim %30 otuz derece dönüşte % 108 demekte
su petekten hızla geçip dönerse ben 47 derecede çalıştırıyorum kombiyi 1 demi soğuk döner 3 temi?
Yanlış anlama fikir alışverişi yapıyoruz hocam Smile

Hoşgeldiniz Canturkkara abimiz,
Şöyle bir durum olabilir mi?
Mesela benim tesisatım komple bakır, gk geri dönüş vanaları mevcut.Oda termostatı kullanmıyorum. Pompa 1. Kademede. Bu sistemde pompa yorulmadan suyu rahatça çevirebilir.Gelelim dönüş suyunun soğuması ile yoğuşmaya.Kombi 50 dereceye suyu ısıttı ve alevi kapadı diyelim.Bakır tesisat plastiğe göre 8 kat hızla suyu çevirdi.Ne oldu sistemdeki su peteklerde bu ısısını 8 tur eve verdi.Ne zamana kadar kazan sıcaklığı 42 ye düşene kadar.Son turlardaki düşüşte de yoğuşma ile verim elde edildi.
Plastik tesisatta ise ilk bir iki turda soğuyan su yüzünden kombi erken aleve geçecek bence.Ayrıca debiyi arttırmak 3. Kademe ile artan elektrik faturası ve yıpranan pompa da cabası. Smile

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: