• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Borsaya Yeni Başlayanlar Mutlaka Okusun
#1
Arkadaşlar selam herkese . Yeni bir forum konusu ile sizlerle birlikteyiz. Ben aktif ticareti biraz yavaşlattım , ve Borsa ya merak sardım. Aslında hep aklımda olan bir konu idi ,ama ticaret hayatının yoğunluğu bu konuya zaman vermedi. Ve ben kişilik olarak yaptığım bir işi en iyi şekilde yapmayı hedeflerim . 1 yılı geçkin süredir içinde olduğum yaşadığım tecrübeleri de sizler ile paylaşmak istedim. Ki yanlış yapmayın .

 Borsa ya başlarken Dikkat diyoruz ,bunları yapmayın .
 1 . Borsa da bir tasarrufunuz varsa onu değerlendirin. İleri dönemde lazım olacak para ile kesinlikle borsay girmeyin. Hele ki kısa vadede ,kısa vade dediğimiz 6 ay bie çok kısadır yeri geldi mi.
 
 2. Kesinlikle borç para ,kredili par vs ile borsa da işlem yapmayın .

 3. Ahmet ten ,Mehmet den , Hacı dan , Dede den hisse duyup ta sakın almayın. Özelikle twitter de yazılanlara çok inanmayın. İyiler tabiki var. Ama iyiler Hisse adı söylemez. Telegram gruplarında tavan cı ,pump çu , uçururum ,roket vs vs gruplara aman dikkat .

 4. Yeni başlayacak olan arkadaşlar ,kaybederseniz sizi üzmeyecek bir para ile başlatın. Benim tecrübem ilk hisse ye girişim max 1000 TL  olur. u şekilde hisse yi takip etmeye başlarım. %10 zarar yazarsa çıkmaya çalışın , % 30 zarar yazarsa çakılırsınız orada. O zmaanda sabır girer işin içine .
 
5. Youtube ta çok güzel eğitim videoları var. Borsa terimlerini öğrenin . İlk işiniz Temel analiz yapabilmek olsun.  PD/DD - F/K -FAVÖK vs nedir videolar seyredin.  ( Tunç Şatıroğlu çok güzel videoları var  bu konuda ) 

6. Teknik analiz grafik okumayı öğrenin . Size Hissenin geçmişi konusunda çok bilgi verir. Önceleri karışık gelir ,sonra matematik seven için zevklidir. 

 7. Telegram da girmeyi düşündüğünüz hisselerin gruplarına katılın, bir süre izleyin kim ne diyor ,kim kazanmış kim zarar ,kimin maliyet nerede ,nereden alış yapıp yanlış yapmış. Ama sakın ola sadece buradan yazanlara göre alış satış yapmayın. Algıcılar da çok. 
 
8 . Borsa sabır işidir. Gün gelir 1 yıl beklersin. Heleki kriz olan dönem hemen öncesi  girdiyseniz . MB görevden alma öncesi gibi . !7 Aralık 2021 gibi .
 
9 . Kazanmayı öğrenmeden önce kaybetmemeyi öğrenin.  Küçük yatırımcının can simiti Stoplos  (zarar kes ) dir.  Unutmayın zararın neresinden dönersen kardır. 

 10. İlk alımlarınız sağlam büyük hisseler olsun ,Bist 30 . Az yürür , akşin olmaz . kaybettirse de geri alırsınız. 

11. Kaybetmeden kazanamazsınız . Unutmayın ki birileri kazanıyorsa birileri kaybeder . Az kaybetmek hedef olsun . Kaybederseniz kazanırsınız. 

 12. Borsa için ayırdığınız parayı tek bir hisseye bağlamayın . Parça parça alım yapın. 10-30 bin TL bir bütçe varsa en az 4 hisseniz olsun ,sektörler farklı olsun. Gündemi ,konjektörü de takip edin. Paranızın  % 1000 ünü hisseye bağlamayın . Max % 70 hissede olur . Unutmayın Borsa da her şart altında dahi fırsatlar bitmez. Dibin dibi yoktur. Olmaz denen olur . 

  13. Kesinlikle  hisse ile duygusal bay kurmayın Ama şunu da unutmayın ,en iyi takip ettiğiniz hisse ,sizin için en iyi para kazanılacak hissedir . 

 14. Kar cebe yakışır . Borsa da %100 (yıllık ) para kazanmak hayaldir . Ha bazen doğru zamanda doğru yerde olursun piyango çıkar . Ama bu tamamen şans dır. Kar cebe yakışır , karını al çık ,tekrar girersin. 
 
 15 . Borsadan kazandığın paraya ,Borsa da sağlam ,temettü veren hisselerden al kenarıya koy . Hisse kumbaran olsun. Onlar senin geleceğin olur. 

 Şimdilik aklıma gelen bunlar . Sorularınızı katkılarınızı bekleriz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: