• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Panasonic Etherea KIT-Z-50TKE ve Hitachi RAK-60PPA
#1
Heart 
Merhaba arkadaşlar,
klimalarla ilgili deneyimimi paylaşmak istedim;
Daha önce Vestel, baxi (Baymak) ve Demirdöküm olmak üzere 3 klima markaları aldım ve düne kadar kullandım. Kimi 3 kimi 5 yıl sonra hepsi çöpe döndü. Ciddi koku yapmaya başladılar, soğutmama problemleri başladı. Her sene servis çağırmama ve bakımlarını yaptırmama rağmen malesef ilk günkü gibi çalışmadılar. Benim (bakterilenmeden kaynaklanan) koku  ve ses hassasiyetim var. Klima koku yaptı mı direk servis çağırırım. Bu sorunu gideremeyince klimaları hediye ettim.
Son 1 ayda ofise ve eve olmak üzere iki klima aldım. Bunlardan Hitachi, eski model olduğu için üstünde pek durmayacağım. 22bin BTU'luk olmasına rağmen 4890 TL'ye (bugünün kuruyla 1000$) aldım.
R410 gaz ve 30dbA sese sahip. (gerçekte 50db civarı) SEER 6, SCOP ise 4. 22bin'lik ve bu fiyattaki makineye göre mükemmel. Yıllık soğutma ortalaması 350kwA. 
Fakat servisi kötüydü 8 saatte taktılar ve duvarlara ciddi zarar verdiler. ama klimadan memnun kaldım ama servise lanet ettim. Sonuçta bu fiyata gerçekten sessiz ve iyi soğutan bir makine. özellikleri şuradan görebilirsiniz. Hitachi RAK-60PPA Klima (22000)

Gelelim başlığın ana konusuna; Panasonic Etherea KIT-Z-50TKE 
Bu makine stoklara daha yeni girdi. Uzun süre 12850TL'ye satılan Daikin Ururu Sarara FTXZ50N arasında gidip geldim. mbirol 'un tavsiyesi üzerine Panasonic'i Ortaköy "Kardeşler Isınma Gereçleri" 6850TL'ye (1420$) aldım. Makine yeni olduğu için hem foruma teşekkür hem de bilgilendirme amaçlı bu konuyu açtım.

Forum fotoğraf konusunda optimize edilmiş değil sanırım, o yüzden klimanın dökümanlarını scan ettim size linkliyorum;
         


Makinenın dış ünitesi devasa: 
1 metre genişlik
40 derinlik
70 yükseklik
   iç ünitesi https://ibb.co/mir4UJ 22bin BTU'luk Hitachi ile aynı ses seviyesine sahip. 
en sessiz modta 45db ses ölçtüm odada. varla yok arası bir sesi var. ancak normal modlarda 50-55db arası ses çıkarıyor.  powerful(turbo modu) denilen en yüksek üfleme modunda 57-58db arası ses çıkarıyor. 23 derece en sessiz modta çalıştırıyorum. Evin diğer oda kapıları açık. Salondaki termometre sıcaklık 24.5 derece, nemi ise %60 gösteriyor. koku yok, oldukça konforlu bir ısı.
   


econavi modu içerideki hareketi izleyen sensör var, 5 çeşit çalışma yöntemi var.
1 boş oda tespiti, 2 güneş ışığı tespiti 3 ısı dalgası tespiti  4 hareket tespiti 5 aktivite tespiti. Bu tespilet sonucunda sıcak veya soğuk çalışma modlarına bağlı olarak farklılık gösteren bir takım ısı ayarları var. Örneğin çok kalabalık tespit ederse, soğutmayı arttıyor. boş oda tespit ederse azaltıyor.  Isıtma modunda çalışırken çok kalabalık görürse, zaten kalabalık ısı yaratır deyip ısıtma gücünü azaltıyor. gibi gibi...

nanoe diye nano partükül suyu negatif elektronlarla doldurup atan anti virüs özelliği var. Özellikle grip türlerine karşı %99 etkili olduğunu iddia ediyor panasonic. ayrıntılı bilgi için

mild dry modu havadaki nem oranını yüksek tutarak deri kuruması ve solunum zorluğu çekenler için düşünülmüş. normal soğutmada olan nem'den %10 'a kadar daha fazla nem vermeye yarıyan bir mod bu. 

sleep, fan speed gibi ayarlar her klimada olduğu için açıklamıyorum.
Son olarak; montajı 7 metre bakır boruyla yaptırdım. Gelen servis mükemmeldi. Hiç bir yere zarar vermediler ve arkalarını toplayıp sanki hiç çalışmamışlar gibi bıraktılar. Bunun için de Pozitif klima servisine teşekkür ederim.

umarım faydalı bir yazı olmuştur, sevgiler saygılar.
F39

#2
20 gün sonra ek: 
Normalde 100-140tl arası gidip gelir faturamız. 19 gündür nem alma modunda 23 derecede çalışan klimanın faturaya etkisi 0. Nasıl oldu anlamadım, fatura 117tl, normalde gelen faturanın en düşük hali bu.

ayrıca nem alma modundayken, ses seviyesi o kadar düşük ki ölçemedim. Ayrıca çok ideal (rahatsız etmeyen) soğutma sağlıyor. Eşim klimalara karşı hassasiyeti var, hemen hapşırmaya ve burnu tıkanmaya başlıyor normalde. Bu rahatsızlıkları yaşamadı. 
20 gün sonra memnuniyet durumum 10/10

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: