• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Kışın Klima İle Isınma.
#1
Arkadaşlar ben klimacı değilim ama senelerdir iş yeri ve evlerimde klima kullanıyorum elimizden geçmeyen marka kalmadı (kullanıcı olarak).

Ben bilgim doğrultusunda ve bütün forumu okuyup derlediğim bilgilerle bir kaç cümle yazacağım, ustalarda eklerse, hata varsa düzeltirse konuya eklerim.

Arkadaşlar vakum konusuda çok önemli bir konu linkini buraya ekleyeceğim lütfen ciddiye alıp okuyunuz.

''malum bazı uyanık servisler ,yeni klimaya vakum gerekmez ,fabrikada zaten vakumlanıyor gibi kandırmaca sözlerine inanmayıp klima kurulum aşamasında mutlaka vakum yapılmalıdır ,hatta her sökülüp takılması sonrası yine vakum yapılması gerektiğini eklersek ikide bir aynı sorulara maruz kalınmaz diye düşünüyorum''

Defros olayı:
Bütün klimalar defrosa girer girmeyen yoktur, kaliteye göre bu zamansal olarak değişir, elinizde arçelik - vestel, DD gibi klimalar varsa 45 dakikada bir defrosa girer arkası kar - buz bağlar, hatta bütün gün arkası buz ile çalışan klimalarda var.

Üst seri klimalarda bu 4 saate kadar çıkıyor forumu okuyup araştırdınızsa fujitsu - general klimalar (iclavak arkadaş dahil) 4 saatde bir defrosa giriyor ama arkasında buz - kar olmadan (kendini dinlendirme amaçlı)

1 - Kullanma kulavuzunun mutlaka okunması
2 - Kışın dış üniteden su akar bunun rengi siyah olur önemli değil normaldir.
3 - Havanın eksi değerlerde olması gerekmez aşırı nemde klimayı defroa sokar.
4 - Kışın asla klimayı kapatmayınız evden çıkarken varsa eco moda - sessiz moda, yoksa 2 derece düşürüp çıkınız.
5 - Kışın flap salınımı yaptırmayınız, flapları 45 açı ile ayarlayarak kullanınız.
6 - Eve gelince klimanızı her zaman kullandıgınız ayara yavaş yavaş getiriniz (asla 30 dereceye birden
almayınız)
7 - ilk eve geldiğinizde yapacağınız en önemli şey yüksek fan hızını seçme, bu hava sirkülesini artırdığı için daha çabuk ısınırsınız, (bir müddet sonra fanı otoya alabilirsiniz, bu ilk ısınmanın çabukluğu için).
8 - Isınamıyorum diyen arkadaşlarda en çok yapılan hata, düşük fan hızına alıp flapları salınım yaptırıp 30 dereceye ayarlamarı, bu klimanızı boğar, ısınan havanın yukarı çıkmasına neden olur.
9 - Klimanızın sık sık iç ünite filtrelerini temizleyin bunun çok yararı olur.
10 - Eğer klimanız iç balkonda ise, önden hava atarken klima balkondaki tozu pisliği arkadan toplayarak içinden geçiriyor ve petekler tıkanıyor yağmurda almadığı için hemen klimanın performansı düşüyor, geçen sene balkonda -8 dereceyi görmüştüm ve klimamda bir performans düşüşü hissettim ve çıkıp balkona baktımki kondenser hafifte olsa tıkanmış hemen ılık su ile yıkadım (buz yapmasın diye) inanın klimanın sesi değişti.
11 - iç dış üniteleri sık sık temizleyini, ben bugün birkaç arkadaşı gezdim inanın klimaların iç - dış pislik içinde gördüm hemde bin kere uyardıgım halde klimalara acıdım, ben hiç üşenmeden bütün filtreleri sökerek temizleyip yerine takınca ısı artışı oldu, 2 dakikalık şeye üşeniyoruz.
12 - Mutlaka ama mutlaka işyerleri için senede bir (iş konumuna göre 2 defa), evlerde iki senedir bir servis çağırarak temizlik yaptırınız ama bunuda yaptırıken 35 tl temizlerim diyenlerle birde pazarlık etmeyiniz lütfen zaten 35 tl temizlik olmaz, eğer servis ben 35 tl temizlerim diyorsa kesin ortada bir şey var.
13 - Kışın klimalar biraz sesli çalışır bu sorun değildir.
14 - Başa yazmam lazımdı ama, ilk olarakda lütfen ısınma ve konfor işin içinde ise klimacı firmalardan klima alınız, buradaki ustaların tecrübesine saygı duyarak güveniniz.
15 - Klimanın altındaki su tahliye yerindeki hortumun takıldığı yeri çıkarın, klima daha rahat suyu atacağı için defros daha azalır yada hiç olmaz.

#2
Arkadaşlar kış geliyor klimalarınızın bakımını yaptırmış olun.
Evaparatör, Kondenserler temiz olsun klimanız sık sık defrosa girmemesi için.
En çok bir, bir buçuk ay sonra klimalar ısıtma modunda çalışmaya başlayacak.
Bu bölümü diğer kışın klima nasıl kullanılır konularını dikkatlice okuyun sorunsuz bir kış geçirmek için.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: