• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

İnverter Klima Nedir ?
#1
Merhabalar ,

Bu konumuzda değinmek istediğim nokta Inverter Klimaların Çalışma Mantığı , Klasik Klimalar ile İnverter Klima Arasındaki Farklar ve Inverter Klimaların Doğru Kullanımı.

Günümüzde klasik klimaların kalmamasıyla ve piyasadan çekilmesiyle birlikte artık inverter klimaların alınırken anlatılmamaya başlandığını ve gerekli çalışma prensiplerinin verilmediğini inverter klima ile tasarruf nasıl sağlandığının anlatılmadığını gördüm ve forumumuzda böyle bir anlatıma ve bu yazıyı yazmaya ihtiyaç duydum.

Inverter Klimalar Nasıl Çalışır ?

Inverter Klimalar temel mantığı klimanın belli değerler arasında kapasitesini (BTU/h) kendisini ortam derecesine göre ayarlamasıdır.
Örnek vermek gerekirse 12.000Btu/H lık bir klimanın kendini gerektiğinde 15.000 Btu/H'a kadar çıkarabilip , ortam derecesi istenen dereceye geldiğinde 6.000 Btu/H'lara kadar düşmesidir.Ve ortam istenen dereceye geldikten sonra bu süre içersinde kendini küçük bir klima olarak ayarlayıp durmadan ortamın stabil kalmasını sağlayarak içerinin ısı değişimini minimuma indirmesidir.(Değerler tamamen örnek amaçlıdır markadan markaya göre bu değerler değişiklik gösterebilir)
 Peki ama bu sistem bizim be işimize yarar?
Inverter Klimaların üretilmesinin kullanıcı taraflı olarak 2 faydası vardır:

  1. Inverter klimalar doğru kullanımlarda tasarruf sağlar.
  2. Inverter klimalar daha konforludur.
Bu seçeneklerden sonra neye ve kime göre sorusunu sormazsak bunlar havada kalacak ve hadi be sallama havası yaratacaktır . Inverter klimalar Klasik klimalara oranlar daha tasarruflu ve daha konforludur.

Peki ama bunu nasıl başarıyor?
Bunu anlamamız için bakmamız gereken bir diğer nokta ise Klasik Klimaların (ON/OFF Modellerin) nasıl çalıştığıdır. Klasik klimalar tek düze çalışır. Örnek vermek gerekirse 12.000 Btu/H bir klima ortamı istenen dereceye getirene kadar 12.000 Btu/H lık bir ısı enerjisi üretir ve ortam istenen dereceye geçince termostat moduna geçmektedir ve tekrardan ortam derecesinde 2 derece farklılık olduktan sonra tekrar çalışmaktadır.
Bu durumda termostatlar sırasında ortamdaki ısı değişimi çok fazla olacağı için ortamın konforunu bozmaktadır. Aynı zamanda klasik seri klimalar uzun süreli kullanımlarda sürekli aynı kapasite çalışıp kendini küçültmeyeceği için inverter klimalara göre ortalamada daha fazla elektrik harcamaktadırlar. 

Yani saat saat karşılaştırma yapmak gerekirse şöyle olacaktır. 12'lik bir inverter klima ilk 2-3 saatlik kullanımda 15.000'lik kullanarak klasik makineye göre 2-3 saat daha fazla harcayacaktır.Peki ama ne zaman tasarruf yapacağız biz ? 
İşte asıl tasarruf ve konfor olayı şimdi başlıyor. 2-3 saat kullanımdan sonra klasik makinemiz termostat yapıyor ve ortam konforu bozulmakla birlikte ısı kayıpları başlıyor. Fakat bu sırada inverter klimamız kendini kısabileceği kadar kısıyor ve ortamın ne kadar ısı kaybının olduğunu anlıyor ve içeriye o kadarlık ısı veriyor diyebiliriz. Klasik makine bu aralıkta tekrardan çalıştığında tekrar yüke binmiş olarak çalışıyor ve 12.000 olarak veriyor fakat inverter klimamız ortamın ısı dengesini hiç bozmadığı için daimi olarak minimum bir klima olarak devam edecektir. Ve tasarrufu ortalama 2-3 saatten sonra yapmaya başlayacaktır diyebiliriz.Özetlememiz gerekirse inverter klimalar uzun kullanımlarda daha fazla tasarruf sağlamaktadır.

Inverter Klimaların Doğru Kullanımı
Inverter klimalar'da doğru kullanım dediğimizde ilk aklımıza gelmesi gereken şey klimamızı ayarladığımız derecedir.Bu derecelerin en yükseğe ve en düşüğe alınması çok ama çok yanlış bir kullanımdır. Klimayı ayarlamamız gereken derece yaz kış 23-26 aralığında olması idealdir. Klimayı en düşüğe almak veya en yükseğe almak daha çok ısıtmak ve daha çok soğutmak anlamına gelmez. Aynı zamanda sağlık açısından da 23 ile 26 derece aralığı en sağlıklı konforlu aralıktır.
Inverter klimanın bir diğer doğru kullanımı ise uzun süreli kullanılmasıdır. Yukarıdaki zaten bu konuyla ilgili saatlik tüketimleri karşılaştırırken anlatmıştık.

Yani inverter klimamızı yaz kış 25 dereceye ayarlıyoruz. 24 saat kapatmıyoruz 3 haftada 1 kere filitrelerimizi düzenli olarak yıkıyoruz ve keyfimize bakıyoruz... Serefe1


Konumuzu okuyan herkese teşekkür ederim. Eksiğimiz gidiğimiz var ise söylemeniz doğrultusunda ekleme yapabiliriz. S16

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: