• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

VRV(VRF-VRS) Sistem Önerisi
#1
Herkese merhabalar,

Önümüzdeki birkaç ay içinde 2 katlı müstakil bir ev yaptırmayı planlıyorum. Eve VRF klima sistemi kurdurmayı planlıyorum ama ülkemizde işini layığıyla yapan nadir bulunduğu için adam gibi bilgi bulamadım günlerdir araştırıyor olmama rağmen. Ne fiyat bilgisi var ne de cihazların tüketim bilgisi. Hiçbir şey yok! Her site birbirinden kopyaladığı yazılarla anlatmış vrf sistem şöyle güzeldir, böyle iyidir diye.

Bu işten anlayan birileri varsa şu soruların cevaplarını hala bulabilmiş değilim, cevaplarsa müteşekkir olurum.

1-VRV(markasına göre VRF,VRS diye adlandırılabiliyor) sistemin ortalama fiyatı ne kadar? Evine göre, oda sayısına göre, odaların büyüklüğüne göre, evin kaç katlı olduğuna göre değişir bu rakamlar elbet ama bu işin ortalama bir fiyatı vardır illa ki. 2 katlı 4-5 odalı müstakil bir ev için mesela, ne kadar tutar? Ne kadara hazırlamalıyım kendimi, 10 bin lira mı, 50 bin lira mı, 1 milyon dolar mı nedir yani bu işin ederi?

3-Bu sistemin çekeceği elektrik ortalama ne kadar olur? Biliyorum bu da sistemine göre değişir ama yukarıda verdiğim örnek üzerinden gidelim, yazın soğutma ve kışın ısıtma amaçlı kullanmayı düşünüyorum. Ne kadar olur ortalama elektrik tüketimim?

4-Dış ünite ya da üniteler çatıya konuşlandırılmak zorunda mıdır? Çatı arası ya da başka bir yere koyulamaz mı? Bunu soruyor olmamdaki amaç da şudur, güneş paneli sistemi kurmayı planlıyorum çatıya. Dış üniteye yer kalacağından kuşkuluyum ki ev hafif çelik olacağı için çatıya fazladan ağırlık bindirmenin akıllıca olmayacağı kanaatindeyim.

5-Bu sistemlerin bakım aralığı nedir ve bakım ücreti ne kadardır?
6-VRF sistemin kuruluş aşaması bina yapılırken mi olmak zorunda, yoksa binanın inşaatı bittikten sonra mı yapılması gerekmekte?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

#2
Selamlar. Foruma hoş geldiniz. 
Vrf sistem proje bazında fiyatlandırılır. Onun için piyasada fiyat bulamazsınız. Vrf sistemin toptan alış fiyat listesi bile yoktur. Ama fiyat olarak şunu söyleyebilirim, split sistemin 2 katı diyebiliriz. Dublex tarzı yerlerde benim tavsiyem multi sistem olur. İlk yatırım maliyeti daha uygun olur. Vrf sistemler boru mesafesi sorun olan yerlerde uygulama yapılır daha çok. 
Dış ünite multi de olsa vrf de olsa çatı arasında çalışamaz. Açık alan olmadı gerekir. 
Multi sistemlerde 45 000 btü ye kadar dış ünite var. 5 oda bağlanabilir sisteme. 75-80 m2 taban alanlı dublex için yeterli olacaktır. Hiç olmadı 2 dış ünite ike multi sistem kurulabilir. 
Vrf için asma tavan ve şaft oluşturmak gerekir. Dış üniteden çıkan boru iç üniteleri tek kolon halinde dolaşır. Borulama işi daha detaylıdır. 

   
Bu sistemin maliyeti yaklaşık 15 000 dolar civarı mesela. 
Bu iş bina prıjelendirmesi ile başlar, kaba inşaatta borulama, ilerleyen zamanda inşaatları beraber devam eder.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Hoşbuldum,

Öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için. İzninizle birkaç sorum daha olacak.

Bu göstermiş olduğunuz örnek vrf sisteme ait sanıyorum zira 9 adet ünite bağlanmış tek bir dış üniteye. Bunları 9 yerine 4-5 üniteye düşürmek her ne kadar fiyatı yarıya düşürmeyecek olsa da bir nebze bile olsa yükü hafifletir sanıyorum.

Önermiş olduğunuz multi sistemin vrf sisteme göre herhangi bir eksiği yoksa ve aynı işi görür derseniz eğer sırf inadına vrf sistem olsun diye boş yere para harcamanın anlamı yok o halde.

Isıtma-soğutma dışında aklıma takılan bir konu daha bulunmakta esasında. Odalardan biri kayıt stüdyosu olacak ve yüzer oda tabir edilen oda içine yalıtımlı şekilde iç oda kurulumu yapılacak. Sessizlik ön planda olmalı özellikle o odaya seçeceğim iç ünitede. Ne tür bir çözüm düşünülmeli sizce o oda için? Duvar tipi montaj yapılsa izolasyon zarar görecek. Asma tavan içine gizlenecek bir tipte olsa keza aynı şekilde.

Bir de temiz hava girişi meselesi var. Bildiğim kadarıyla klimalar sadece içerideki havayı döndürerek ısıtıyor ya da soğutuyor. Temiz hava girişi için nasıl bir şey düşünmek gerek?

Sorular cahilce gelirse bağışlayın lütfen zira klimalar ile pek aram yok, yazlıktaki altus marka nuh-u nebiden kalma külüstür dışında kullanmışlığım da pek yok. Smile

#4
Bu iş için aslında şöyle bir çizgide gitmek iyi alacak.Siz tasarladığınız bina yapısını bir kroki seçlikde çizip atabilirseniz multi sistem ile çözebilmenin yoluna bakalım. Boru mesafesi olarak sıkıntı yoksa bu tarz projelerde multi her zaman daha iyidir. Mesela Haier 5U45 dış ünite toplam 60 mt borulama yapılabiliyor. 5U45 cihaza 18 +9+9+9+9 iç ünite bağlanabilir. 
Vrf işi hem daha detaylı ve işçilikli ,hemde daha maliyetli bir sistem. VRF nin çözümü şudur. 10 katlı bir bina düşünün sizin ofis, daire 3 katta ve dış üniteler çatıya konulma zorunluluğu var . İşte burada çözüm Vrf . 25 mt kod var ve ayrıca evde düşünün 5 adet klima var. içeride de 25-30 mt dolaşıyor borular . Bu iş ancak vrf ile çözülebilir. Vrf sistem toplam 500 mt borulama çalışabilir. Hatta son dönemde 1000 mt ler konuşuluyor. Vrf bu uzun yolda performans kayıbı daha azdır. Bununla beraber ilk kurulum çok büyük titizlik gerektirir. Çıkan projeye tam sadık kalınmalıdır. Yanlışı af etmez. Sistemde borulama da oluşacak hatanın geri dönüşü zordur. Arıza durumunda çözüm maliyet daha yüksek olabilir. Gerçek anlamda ustası zor bulunur. 
 Sessiz makine istiyorsanız , düşük basınçlı kanallı sistem öneririm.Asma tavan tasarımında uygun olursa taze hava alma şansı da var.

http://klimaforumu.com/konu-kanalli-mult...1#pid17879

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Henüz evin planına karar vermedim ama internetten bulduğum hoşuma giden planlarda bir tanesini asayım buraya örnek olması açısından.

Klima Forumu

Klima Forumu

Dediğim gibi ev kesin olarak bu şekilde olacak diyemiyorum ama üç aşağı beş yukarı kafamdaki düşünce bu şekilde. Belki metrekareler değişebilir o kadar.

#6
Akşam inceleyeceğim

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#7
Teşekkürler, bekliyorum.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: