• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Toshiba ras13 skvp 2 inceleme
#1
Wink 
 Merhaba dostlar. mbirol beyin büyük yardım ve bilgileri sayesinde bizler çok şey öğrendik. bende bu karşılıksız yardım için elimden geldiği kadar kullandıgım klima hakkında konu açarak azda olsa foruma destek ve sizlere fikir vermek istedim. öncelikle çok detaylara inmek istemiyorum.ancak bilgi isteyen olursa yinede bilgi veririm.
Klima Forumu
-- Toshiba ras13 skvp2 modeli. namı diğer (süper daiseikai 6 ) anlaşıldıgı gibi süper inverter serisidir.
 Not: ras skvr modeli de daiseikai ancak (süper daiseikai) yada (süper inverter) serisi DEĞİLDİR..
iki farklı süper daiseikai modeli var. 1. Toshiba ras skvp2 (süper daiseikai 6)  ve toshiba ras pkvp (süper daiseikai 8) vardır.   skvp ve pkvp iki model klimada  toshibanın japonya üretimi   DA111A1FD-21F DA compresör vardır. 
klimayı antalyada soğuk iklimde ısınma  amaçlı aldım. bulundugum yer ankara havası gibi soğuktur. kışın sıfırın altındadır. bazı geceler -15'i bulur. daha kış hiç geçirmedim. bu kış test edeceğim.
1- öncelikle klimanın iç ünite çıkış ısısını bi ara ölçtüğümde 51-52 civarıydı ancak daha düşük fan hızında elbette ısı artacak. daha yüksek fan devrinde ise ısı düşeceği için gerçek bir değer çıkmaz. bazı arkadaşlar benim klima üfleme sıcaklıgı düşük yada yüksek diyor bunun sebebi fan hızı ile alakalı,her klimanın fan devir hızı aynı olmadıgı için eşit test olmaz.
2- bir klimada kış için en önemli faktör defros dur. üst seviye çoğu klima özellikle samsung klimalar buz tutmasına karşın defrosa girmediği için çoğu kişi aldıgına pişman olmuş.bazı kişilerde geri iade etmiş. toshibayı gerçek kış şartlarında test edemediğim için defrosu hakkında bilgi veremiyorum. ama 2 ay sonra bilgi verebilirim.
Klima Forumu
gördüğünüz gibi burada hangi ısıda ne kadar süre defrosa girdğini anlatıyor..
 kısaca defrosta motoru kapatıp defrostan sonra motoru açıp ısıtmaya başlaması tahmini olarak 18dk..

3-şuanda dış hava sıcaklıgı akşamları ve sabaha yakın 0 ile 11 derece arasında bir kaç haftadır değişiyor. evim yalıtımlı ve oda küçük oldugu için klima hep min. seviyede çalışıyor ve yinede fazla gittiği için dış ünite arasıra tamamen kapanıyor.. haliyle şuanda ses seviyesi çok mükemmel. inanın dış ünitem hemen penceremin yanında bazen dış ünite çalışıyormu diye pencereyi açıyorum 30cm mesafede ses duyamıyorum. max seviyede'de içeriye hiç ses gelmiyor. 
iç ünitemde aynı şekilde evde konuşurken yada kısık sesli tv açık iken iç üniteden ses duyulmuyor.
bu yazıyı yazmamın sebebi klimayı kurarken,çok ses çıkarıyor. çok ses çıkar odanın içine gelir diye kullananlar uyarmıştı. neymiş her klima bir değilmiş..

4- gelelim elektrik sarfiyatına.öncelikle elimde watt ölçer olmadıgı için multimetre ile ölçtüm.sayfanın başındaki resimde klima teknik detaylarda gördüğüniz gibi güç tüketimi max 2.37kw  (2370watt) yazmakta. benim ölçümümde ise 
Klima Forumu
 10,80Amper x 220volt= 2,376waat çıktı. firmanın verdiği bilgi ile birebir aynı. hemde ölçüm yapan cihazın doğrulugunu yapmış olduk. bu değer max. değer. set değeri ile oda sıcaklıgı farkı çok olmadıkca zaten bu seviyelere çıkmıyor.
eğer ki set değeri ile oda sıcaklıgı farkı 2-3 derece ise 5-7 amper güç tüketiyor.
Klima Forumu
geldik en can alıcı noktaya Smile
tabiki herkesin merak ettiği min. tüketim..
öncelikle şunu belirteyim. zamanım olmadıgı için klimayı min. almak için set değerini oda sıcaklıgından 1 derece aşağı çektim ilk etapta 2 amper seviyelerine indi. 1-2dk sonra dış ünite kendini kapattı ve 2 amper altına hiç inmedi. 2.15Ax220V= 470watt diye çok üzüldüm. piyasadaki bir çok klima hatta mitsubishi fh35 modeli dahi min.. 320watt seviyelerinde oldugu için iddalı olan toshibanın çuvalladıgını görünce tüm moral bozuldu..
Klima Forumu
meğer se klima set değeri düşük oldugu için kendini daha fazla kısmak yerine kendini kapatmış.
 
Tekrar ölçtüğümde ise 
Klima Forumu 
1.11Ax220v= 244watt seviyelerine indi ve bu şekilde minumumda çalıştı.ve piyasanın kralı olduğunu ve inverter'ın mucidi oldugunu ispatladı.

#2
Elinize sağlık, incelemelerinizin devamını bekliyoruz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Teşekkürler.. İncelediğim toshiba eski seri klima zaten suanda daikeikai 6 olarak satışı yok diye biliyorum. Bunun yerine piyasada satista düz daiseikai ve daisekai 8 modeli mevcut. Ancak fiyatlari yuksek oldugu icin pek satmıyor. Ama onun yerine f/p ürünü lg titan almak mantıklı. Ülkemizde titan 9k ve 12k mevcut ancak yurtdisinda baktığımda titan big diye yüksek btu sahip klima mevcut. Yine yeni seri diye düşündüğüm lg titan 18k da mevcut. Hatta lg yeni compresor da cok iddaali geliyor.kendi üretimi yoksa farkli firma üretimi mi bilmiyorum dual inverter diye yeni model.
Çıkarmış.. Toshiba motoru kullanan lg titan12k yi da en kisa surede test edip forumda yayinlarim. Titan benim icin çok önemli. Egerki gerçekten vaat ettigi değerleri yakalarsa toshiba, mitsubishi gibi klimalara o kadar para vermek mantıklı değil

#4
(15/11/2017, 13:58)veli125 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler.. İncelediğim toshiba eski seri klima zaten suanda daikeikai 6 olarak satışı yok diye biliyorum. Bunun yerine piyasada satista düz daiseikai ve daisekai 8 modeli mevcut. Ancak fiyatlari yuksek oldugu icin pek satmıyor. Ama onun yerine f/p ürünü lg titan almak mantıklı. Ülkemizde titan 9k ve 12k mevcut ancak yurtdisinda baktığımda titan big diye yüksek btu sahip klima mevcut. Yine yeni seri diye düşündüğüm lg titan 18k da mevcut. Hatta lg yeni compresor da cok iddaali geliyor.kendi üretimi yoksa farkli firma üretimi mi bilmiyorum dual inverter diye yeni model.
Çıkarmış.. Toshiba motoru kullanan lg titan12k yi da en kisa surede test edip forumda yayinlarim. Titan benim icin çok önemli. Egerki gerçekten vaat ettigi değerleri yakalarsa toshiba, mitsubishi gibi klimalara o kadar para vermek mantıklı değil

Ben ve bir çok kullanıcı bu karşılaştırmayı bekliyoruz sabırsızlıkla. Her iki ürünü de siz aynı iklim şartlarında kullanıyorsunuz .Bu çok daha önemli karşılaştırmada. Bu arada çabuk olursa iyi olur Titan bitti bitiyor.

S16 S16 S16 S16 M26 M26 M26 Okeyto

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Bu arada birileri Cosfi der amper üzerinden Watt hesaplarken. Çok büyük farklar değil ama bilgi olsun.
Watt = Akım x Gerilim x Confi 
Yani 
W = A x V x Cosfi
klimada Cosfi yi 0,9 alabilirsiniz ortalama. 

Son ölçümünüz 1,11 amp.
W= 1,11 x 220 x 0,9 dersek
W=219.78 olur..    M26

 Bu sitede çok güzel açıklanmış hesaplamalar. Alttaki satırlar bu siteden alıntıdır.

http://www.diyot.com/watt.html

Bu örnek 220 volt makineler için.

Örnek:  Bir fazlı bir çamaşır makinesi elektrik motoru 220 V gerilim altında çalışırken 1,5 amper çekmektedir. Güç katsayısı, Cos φ = 0,80 olduğuna göre çekilen elektriksel gücü mekanik güç birimi cinsinden hesaplayalım.

Çözüm: Bir fazlı endüktif alıcının kullanıldığı bir devrede güç formülü, P = V . I . Cos φ olduğundan P = V . I . Cos φ , P = 220 . 1,5 . 0,80 = 264 W buluruz. Buradan da elektriksel gücün mekanik karşılığı 264 W / 736 = 0,36 HP bulunur.380 içinde güzel açıklama var onu da kopyalayıp paylaşalım.

Örnek: Üç fazlı bir elektrik motoru 380 V gerilim altında 60 amper çekmektedir. Güç katsayısı Cos φ  = 0,75 olduğuna göre motorun gücünü bulalım.

Çözüm : Üç fazlı endüktif devrede güç formülü; P = √3 V . I . Cos φ olduğundan P = √3 V . I . Cos φ,  P = 1,73 . 380 . 60 . 0.75 = 2958  W ~ 30 KW bulunur.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
İki fan motoru da dahil mi ?
219 wattlarda artık vücut sıcaklığında hava üfluyordur o makine .Bi wattmetre bende almam lazim.İncelemeler için teşekkürler.

#7
(15/11/2017, 17:10)sefotak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İki fan motoru da dahil mi ?
219 wattlarda artık vücut sıcaklığında hava üfluyordur o makine .Bi wattmetre bende almam lazim.İncelemeler için teşekkürler.

Tabiki de üflenen ısı çok düşüktür. Ortalama 1 kw ile 12 000 btü/h kapasite çalışıyor olarak düşünürsek ,250 watt larda 3 000 btü /h lık bir ısıtma yapabilir.. Bende ki Zibro 2035 de çok düşük watt larda çalışabiliyor .Ölçelim bir ara üfleme ısısını min btü ler de nerelerde ısı..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
mbirol hocam toshiba yi test ederken fazla zaman olmadigi icin acikca cok beklemedim.3-5dk bekledim. Bence min. Seviyeye indi gibi geldi ama daha da aşağılara inermiydi bilmiyorum.yalniz şuan ki watt değeri dahi yeterli. Elektrikci arkadas ile ölçtuk. Arkadaş normalde 0.80 cos degeri hesaplanir ama klimada belki cos 1 olabilir dedi. Zaten söyle max amperde10. 80 amper ile katalog degeri ile ayni seviyeye çıktı. Yani cos degeri 0.80 yada 0.90 olsaydi amper 10.80 degil 11 amper ve uzeri çıkması gerekliydi. Yani %90 cos 1 olmali.

Lg titan bende degil bi abimizin evinde kurulu o yüzden istedigim zaman olcemiyorum ancak ilk firsatta akim değerlerini olcecegim. Stok turkiyede buyuk firmalarda tukenmis. Bir kaç saticida kalmis interner ortamında cogu tukendi yazmis. Elinde kalanlarda fiyat yükseltmiş. Benim aldigim bayi dahi benden bir gun sonra 200tl zam yaptı. Tshminimce turkiyede en fazla 50 stok kalmistir. Yalniz lg nin yeni klimasi gelirse daha muhteşem olur.
Akim degerlerini klimaya giren faz dan ölçtuk. Yani iç unite ve dis unite dahil toplam akim değerleri. Iki unitede acik, kompresör de acik ti

#9
Sistem inverter motor Cosfi düşük olabilir.Tam olarak bir bilgi bu ürünlerde . Wattmetre ler watt ve Amp. ikisne gösteriyor. Aslında oradan orantılama yapıp ortalama bir değer bulunabilir.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#10
havalar biraz soğudu iç ünite sıcaklık test ettim...
-dış ortam tahmini 5,6 derece arası.. hissedilen 2 derece. 
-iç oda test e başladıgımda 22,5 .. sıcaklık değerini aldıgımda ise iç ortam 24 olmuştu..
-fan otomatikde yalnız set değeri yüksek oldugu için fan max de çalışıyordu.
mJaqQZ.jpg


jQaz9D.jpg

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: