• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Toshiba Multi Split Klima Kampanyası
#1
Merhabalar MBirol Bey,

İstanbul - Tuzla da ikamet etmekteyim. Sıfır binada oturmaya başladım. 4 yıl dolmak üzere Birinci kat, kot farkı var, arka pencereden bakınca yukarıdaki apartmanın araç park edilen zemin duvarı ile bakışıyoruz. Dolayısıyla evde havalandırma söz konusu değil. Ön cephe 3. kat kıvamında, altımda iki kat yüksekliğinde bir dükkan var. Şu an için dükkan boş. Bina güney doğu cephesine bakıyor. Sabah geniş duvardan (yatak odası - banyo - mutfak - salon) yani yan cepheden güneşi almaya başlıyoruz, akşam 19:00'da ön cepheden güneşle vedalaşıyoruz. Önümüzden yol geçiyor ve 1 haziran normalleşmesinden sonra yoldan geçen araçlar gece gündüz geçmeye başladı, trafik oldukça yoğun. Sesten oturulmuyor. Evet, ev havalanmıyor, hatta nem oldukça yüksek diyebilirim. Fakat bunlara rağmen, klima almak isteme sebebimiz araç sesinden uyuyamıyor olmamız. Klima takıp, camları kapatarak evi yaşanabilir kılabiliriz diye düşündük. Esasen klimayı hiç sevmiyoruz. Gürültü olmasaydı klima düşünmezdik bile. Ne kadar terlesek de doğal olandan yanayız.

[attachment=3942] EV KROKİSİ


Ev krokisini elimden geldiğince çizmeye çalıştım. 

Eve Multi split klima takmak istiyorum.

Kendimce şöyle tasarladım;
Dış motoru arka cepheye takmak istiyorum. Siyah kalın oklarla çizdiğim yerlere de iç cihazları yerleştirmek istiyorum. Y. Odasında tam yatağın üst-yanı oluyor. Salonda ise kapı üstünde koymak istiyorum. Otururken ya da yatarken rahatsız etmeyecek noktalar bunlar. Bir de klima motorundan düz bir şekilde klima borusunun yerleştirilmesi lazım sanıyorum. Kavis verdirmemek daha verimli olacaktır diye düşündüm. Ancak şurası kritik, klima dış cihazından salondaki iç cihaza neredeyse 12 metrelik bir uzunluk söz konusu. Her iki iç cihazda 10000 btu'luk olabilir, dış cihaz ise 18000 btu. Salondaki kapıyı söktüm, sürekli açık duruyor.

Sorularım şunlar;

1- 12 metrelik boru mesafesi salondaki cihaz ya da cihazların verimliliğini nasıl etkiler? Sorun yaşar mıyım?

2- 10000 btu iç iki cihaz ile 18000 dış cihaz nasıl verimli çalışacak anlamadım. Neden dış motor 20000 olamıyor ki. Verimliliği etkilemez mi?

3- Bu şekilde iki cihazı beraber çalıştırsam evin tamamı için verim alır mıyım? Salon için daha yüksek btu'luk bir model mi seçeyim? MBirol hocam, ev içi sıcaklığın 24-26 derece olması yeterli demişsiniz. Hatta klima soğutma değil, yaşanabilir ortam sağlar demişsiniz. Bizim niyetimiz de ev atmosferini bu sıcaklıkta nefes alabilir, uyuyabilir, yaşanabilir halde tutmak. Şu an gürültüden odaklanamıyoruz, ders çalışamıyoruz. Evin tüm pencerelerini kapadık, tv'nin sesini duymaya başladık. Bu şekilde iki cihazla evi normalleştirebilir miyiz?

4- Evet her şey para. Hele son bir kaç yıldır yaşadığımız kur farkları sebebiyle her şeyin fiyatı aldı başını gidiyor. Gönlümden en iyisini almak geçiyor. Bana Mitsubishi Electric önerdiler ama çok pahalı. Toshiba'da kampanya var diye ona yöneldim. O da Japon markası, iyi bir marka. O kadar çok araştırdım ki, artık içinden çıkamadım gerçekten. Sizin de bir öneriniz var mı? 8-9bin bandında bir rakam ile tek dış motor, yıllık bakımlarda da kesemizi çok üzmez diye düşünüyorum. Tabi elektrik faturası da çok mühim. Bu markayı tercihimin bir diğer sebebi de bu. Bu kampanya da Seiya model klima takılıyor. Model bizi memnun eder mi? Bir sürü model var, bir sürü özelliği var. Hiç anlamadım gerçekten işe yarıyorlar mı, yoksa bu modeller bize yeterli olur mu?

5- Evde tek klima kullanarak bu işin olmayacağını düşünüyorum. Küçük odanın koridordaki kapı üzerine BTU'su yüksek verimli çalışacak bir klima taksam tüm eve sirayet etmeyeceğini düşünüyorum. Özellikle bu konuda açılmış başlıklar ve sizin de önerdiğiniz gibi bana olmayacak işi gibi geldi. Bu sebeple de multi klima takmak istedim. Doğru mu düşünüyorum?

6- Bu marka servis konusunda bize nasıl bir süreç yaşatır? Montaj ve yıllık bakım konusunda ne durumdalar çok bir fikir edinemedim. Bilginiz var mı?

Elimden geldiğince derdimi anlatabilmişimdir umarım. MBirol hocam, sizin ve forumdaki arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var. Farklı bir tavsiyeniz de varsa ona da açığım.

Teşekkürler.

#2
Ben de merak ediyorum

#3
Bugun klima montaji gerceklesti.

Gree Fairy 18000 Btu modeli salona taktik. Bunu bir sure kullanip ihtiyac olursa arka odaya da takariz artik.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: