• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Toprak kaynaklı Isı Pompası
#1
Toprak Kaynaklı Uygulamalar1- Toprak kaynaklı uygulamaları:Toprak sıcaklıkları yıl boyunca çok az değişim gösterir. Belirli bir derinlikten sonra yaz-kış toprak sıcaklıkları sabit ortalama 16-17°C civarındadır. (Türkiye ortalaması) Isıyı çok iyi depolayabilme özelliği sayesinde toprak en verimli ısı kaynağıdır. Toprak altına yatay serme veya dikey borulama (sondaj) yapılarak topraktaki saklı ısının borular içinde dolaşan suya transferi ile enerjisin- den faydalanılır.
 
  • a)Yatay serme:Hafriyat sonucu açılan toprakta 1 metreden daha derin bir yerleşimle borular yatay olarak döşenir. Diğer borulama tiplerine göre daha fazla alana gereksinim duyduğundan arazinin müsait olduğu yerlerde uygulanır. Isıtma öncelikli sistemlerde tercih edilir. Genellikle 100 kW altındaki küçük kapasitelerde uygulanır.
 
Örnek Uygulamalar: Nazire Dedeman Villa - Dinçkök Villa
 
b) Dikey Borulama / Sondaj:Sondaj makinaları ile açılan kuyulara U tip borular indirilir. Ortalama sondaj çapı 15-25cm ve derinliği 50-150 metre arasındadır. Arazinin yatay borulamaya müsait olmadığı alanlarda ve kapasite ihtiyacının yüksek olduğu yerlerde uygulanır.
 
Örnek Uygulamalar: Meydan M1 AVM - İstanbul 
ornek2.png
 
 
2- Göl, nehir, deniz uygulaması:Göl,nehir veya deniz içerisine borular helezoni şekilde yerleştirilir. Isı transferinin en verimli ve en ekonomik sağlandığı borulama sistemlerdir.
 
Örnek Uygulamalar: Belek Golf Resort
 
 
3- Açık devre göl, nehir, deniz ve yer altı suyu uygulamaları:Yer altı suyu tanımı jeotermal su ile karıştırılmamalıdır. Yeraltında bulunan (falez / kuyu.. vb) suyun, yada direk göl-nehir-deniz suyunun plakalı eşanjör vasıtasıyla kullanımıdır. Bu durumda kaynak yani su tarafında borulama ihtiyacı yoktur. Yüksek verimli ve düşük yatırımlı sistemlerdir.
 
Örnek Uygulamalar: Laura AVM - Özdilek AVM, Terracity AVM
 
 
Sistem Diyagramı

#2
Uygulama örnek resimleri
Klima Forumu

Klima ForumuKlima Forumu
Klima Forumu
 

#3
Uygulama prensibi

Klima Forumu

Klima ForumuKlima Forumu

#4
Uygulama resimleri
Serme sistem
Klima Forumu 
Klima Forumu


Sondaj sistemi

Klima Forumu

Klima Forumu

#5
Yaklaşık 40-50 cm çapında 40 mt derinliğinde kuyu açmak gerekiyor 12 kw için .

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: