• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Sharp AY-XP12VHK Tokyo Serisi
#1
Arkadaşlar,
Sharp tokyo serisi klimayı tecrübe eden var mı aramız da.

Kağıt üstündeki değerleri fiyatının çok üstünde.
Bu değerlerde ki klimalar 7-9 bin aralığında.


Sharp AY-XP12VHK Tokyo Serisi A+++ Enerji Sınıfı 12.000 BTU/h Inverter Klima - 4.950 TL


Burada da Sharp 7 güvenlik seviyesinin nasıl test edildiğini gösteriyor.

Yani değerler balonmu yoksa gerçek mi bilmek lazım.
Gerçek ise Fiyat-Performans kliması diyebiliriz.


   

   

#2
7 güvenlik ne ile alakalı derseniz, teknoloji ile hiç bir alakası yok.
O iç üniteyi düz bir şekilde 1-2 mt den atmak mı taşıma da hasar güvenliği. Ver bizim lojistik kargo lara gör testi.
Dış ünite titreşim taşıma testi. Bizde çok görülmez o kutu üzerindeki yön işaretine bakılarak taşıma. Araca mal sığdırmak sa iş yanda gider, ters takla da gider. Yani bu test te geçerli değil.
Kart üzerinde çıkacak yangın vs. Bu zaten şu an Avrupa Birliği ülkeleri için olmazsa olmaz bir test güvenliği.
2000 volt u okudunuz. Bu yüksek voltaj değil cihaza giden, yanlış anlamayın, şimsek düşme testi. Topraklama sağlamsa işe yarar. Toprak hattı zayıfsa klimanın yapacağı bir şey yok..
Düşük voltaj çalışma. Genel olarak inveterler 160 volta kadar çalışır, 130 iyi ama gerek varmı yokmu tartışılır. Yapılamaz bir teknoloji mi, bence değil.

Korozyon ve yağmur testi. Biz bir çok Çin li üreticinin bunu başarılı bir şekilde geçtiğini sahada gördük zaten uzun yıllardır. Geçemeyen çok ünlü Japon klimalar var..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Verim, performans konusuna gelince klima iç ünitede bir tasarım farkı var. Ama bence dış ünite performans makşbe değil. Öncelikle 30 kg. Scop 4 A enerji. Ve P. Desing bilgi yok. Gerçek test değerlerini görelim. İsıtma soğutma standart cihaz görünüyor..
Bu arada sanırım klima Endonezya üretimi.. Japon teknoloji..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Yabancı forumlarda ve sitelerde doğru düzgün bilgi bende bulamadım.
Şüpheliyim...

#5
(01/07/2019, 10:16)RealX11 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yabancı forumlarda ve sitelerde doğru düzgün bilgi bende bulamadım.
Şüpheliyim...

Ben hiç görmedim daha

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
Konuyu aktif edebilirim. Evime 2 adet 12000 BTU Tokyo serisi taktırdım. Merak edilen soruları cevaplayabilirim elimden geldiğince.

#7
(08/08/2020, 03:28)Alexi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu aktif edebilirim. Evime 2 adet 12000 BTU Tokyo serisi taktırdım. Merak edilen soruları cevaplayabilirim elimden geldiğince.

Klimalarınız hayırlı olsun. 
Mümkünse bir iki fotoğraf paylaşıp, ilk izleniminizi bir kaç cümle ile aktarursanız araştıran kişilere faydası olacaktır. Ba I kişiler okur ama sormaz.
 Mesela kaç m2 de, kaçlık klima takıldı, il neresi, hava sıcaklığı nedir, kaç derecede kullanıyorsunuz. Memnuniyetsiz yada şu olsa iyi olurdu. Ses rahatsız, edici veya değil. Vs gibi.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
(08/08/2020, 03:28)Alexi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu aktif edebilirim. Evime 2 adet 12000 BTU Tokyo serisi taktırdım. Merak edilen soruları cevaplayabilirim elimden geldiğince.
Abi bende Sharp kyoto düşünüyorum sence nasıl bir marka bu

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#9
Merhaba herkese,

Denizli'de ikamet etmekteyim. Birkaç fotoğraf ekledim. Klimaları 2+1 dublex apart dairemde kullanıyorum. Klima Turbo modda 15000 BTU soğutma kapasitesine sahip kitapçığa göre. Silent ve Turbo Mod dahil 5, Silent ve Turbo mod hariç 3 fan hız ayarı var. Dışarısı 36 derece iken fan hızı orta seviyede 5.6 derece ağız çıkış sıcaklığı var fakat bu 16 derece soğutma ayarında. Fakat ben önce turbo modda açıp soğutup daha sonra en düşük fan ayarına alıyorum 17 derece soğutma modunda. Bu şekilde Klimanın montajlı olduğu küçük odanın kapısından karşıya hava üfleterek toplam 25.5 metrekarelik odadayı soğutuyorum. Eğer Turboda çalıştırmaya devam edersem 36-38 derece dış mekan sıcaklığında içerisi 17.8 dereceye kadar düşüyor 1 saat içerisinde. İç mekan sıcaklığı klima çalıştırılmadan 30-31 derece. Odaların ikisi de güneş almakta toplam 10-11 metrekare civarı pencere alanı var. Yaklaşık 12-15 dk arasında ise 22-23 dereceye düşüyor ortam sıcaklığı. Bu arada termometre Klimanın bulunduğu odada değil karşı odada. Yani Klimanın bulunduğu oda muhtemelen 1-3 derece daha soğuktur.

Diğer klima üst kattaki yatak odamda. Bu oda da çatı katı olup yazın daha sıcak kışın daha soğuk olmakta. Metrekare olarak yine 24.5 metrekare. 22-23 dereceye düşmesi alt kata göre 5-8 dk daha uzun olmakta. İç Mekan sıcaklığı klima çalıştırılmadan önce 31-33 derece. Güneş alan yapısı var odanın ve yaklaşık 6 metrekare pencere alanı var.

Klimalara gelince çift düşey flap sistemi var. Yani alt ve üst flapler seçtiğiniz hava üfleme konumuna göre birbirinden bağımsız hareket etmekte. Yanal 1 adet de flap tabii ki var. Odanın konumuna göre bölgesel hava üfleme yapabiliyorsunuz. Alt katta etkili soğutma için ileriye üfletmek için kapıdan soğuğun rahat geçmesini sağlayacak şekilde üfleme ayarından çalıştırıyorum. Sharp'ın Plasmacluster teknolojisi ION modunda virüs, küf ve zararlı mikrobiyolojik canlıları iyon atarak parçalamakta. Havayı arındırdığı belirtiliyor. Klimanın iç ünitesinde ledler mevcut. Soğutma modunda orta led mavi, ısıtmada turuncu yanmakta. Güç beslemesi dıi üniteden. Soğutmada A+++ olması benim için önemliydi çünkü yazın iki klima da açık elektrik faturası enerji verimliliğinden dolayı üzmüyor. İç ünite biraz derinlik olarak diğer 12000 BTU klimalara göre büyük ama en ve boy olarak aynı gibi.

Aslında klima seçim programları ve klima seçim karakteristik hesaplarında 18000 BTU önerilmekteydi. 12000 BTU çok sınırda kalıyor gibi görünmekteydi tereddütlerim vardı. Fakat bu klimalardan çok memnunum. Isıtma olarak da mükemmel ısıtıyor. Benim kullanım asıl amacım soğutma. Kışın çok çalıştırmayacağım. Dış ünite sesini neredeyse duymuyorum. 

Bu arada kendim Makine Mühendisiyim. Global bir Japon şirketinde çalışıyorum farklı bir sektörde yani HVAC değil. Japonlar, kağıt üzerinde verilen karakteristikleri şişirme vermiyor. Güvenebilirsiniz.

Diğer yorumda da ilave fotoğraflar yükledim buraya yükleyemediklerimi. Başka sorusu olan varsa cevaplayabilirim.

Ekran Görüntüleri
                   

#10
Diğer fotoları da buraya yükledim.

Ekran Görüntüleri
                   

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: