• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Regal marka klima dış ünite problemi
#1
Herkese merhabalar.

Daha önxe hiç klima kullanmamış biri olarak cizre’ye atanmam, doğal gaz olmaması-elektrikle ısıtma kullanılması ve yazın 50 dereceleri gören bir yer olması sebebiyle ilk defa klima kullanıyorum. Ve tüm terimlere iki gündür yaşadığım sıkıntının çözümünü ararken öğrendiğimi hesaba katmanızı rica ediyorum.

18btu regal marka split bir klima var evinde. Maalesef 90lardan kalma altyapısıyla düzenli elektrik kesintisi oluyor ilçede. Geçen gün birden klimanın iç ünitesinin çalışıp dış ğnitede fanın dönmediğini fark ettim. Sorun şu ki dış ğnite klima çalıştırıldığında çalışıyor ve titreyerek duruyor, yaklaşık 2-3 dk sonra tekrar aynı olay. Pek de güvenmediğim bir tamiric arkadaş gelip önce elektrik sorunu dedi sonra kart dedi. İç ünitedeki kartı vestel kartla değiştirdi, 5-6 dk beredeyse soğuk üfledi klima sonra fan çalışıyorken de soğutma yapmadığını fark etti. Birkaç saat sonunda ( kompresörün ucundan ölçüm yapmadığını hatırlıyorun) ölçün yapıp motor yanmış sizlere ömür diyerek 2000₺ fiyat çekti. Şimdi gel gelelim dış ünitede ket yokken sensör arızası olabilecek, kapasitöe arızası olabilecek ya da dan kablosunda sorun olabilecekken motorub yanmış olması net bir seçenek midir? Telden girdiğim için foto yükleyemiyorum boyut sıkıntısı çıkıyor. 50 derece ğstünü gören bir yerde dış ünitenin düzenli güneş alan yerde kalması bu sıkıntıyı yaratır mı bunu da merak ediyorum açıkçası. Çünkü binada elektrik eksintidi sonrası sadece bende sorun olması veböyşe bir fiyat çıkması beni şaşırttı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar.

#2
Tekrardan merhabalar. Öncelikle dolandırıcı tamirci arkadaşlardan korkmak lazımmış. Eve düşük (185 civarı) voltaj geldiği için klimada bu sorun örydana gelmiş. Şimdilik durum düzeldi anca 18 derecede çalıştığında 10 dk sonra soğuk olması gereken borular da ısındı. 22 dereceye aldıktan on dk sonra şu anda soğutma yapıyor. Sanırım sensör arızalı ya da günlerdir kompresör ve klima bu şekilde tamir denemesinde çalıştığı veya çalış adığı için durum böyle de olabilir. Akiam 7 gibi sensör takılacak yeni. Durumu tekrar buraya yazacağım ki benzer sorun yaşayan arkadaşlara fikir olsun.

#3
Bence öncelikle elektrik sıkıntısına çözüm bulmaya çalışmalısın. Statik bir regülatör ile bu işi çözebilirsin eğer evinde bu şekilde sürekli bir elektrik dalgalanması yaşıyorsan diğer cihazlarının da zarar göreceğini unutma. Evinde profesyonel bir yardım al ve voltaj regülatörü kullan. Bence klima ile ucuz kurtulmuşsun diğer elektronik eşyalarında zarar görecektir. Kolay gelsin.

#4
(30/06/2021, 18:20)Kcinel Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tekrardan merhabalar. Öncelikle dolandırıcı tamirci arkadaşlardan korkmak lazımmış. Eve düşük (185 civarı) voltaj geldiği için klimada bu sorun örydana gelmiş. Şimdilik durum düzeldi anca 18 derecede çalıştığında 10 dk sonra soğuk olması gereken borular da ısındı. 22 dereceye aldıktan on dk sonra şu anda soğutma yapıyor. Sanırım sensör arızalı ya da günlerdir kompresör ve klima bu şekilde tamir denemesinde çalıştığı veya çalış adığı için durum böyle de olabilir. Akiam 7 gibi sensör takılacak yeni. Durumu tekrar buraya yazacağım ki benzer sorun yaşayan arkadaşlara fikir olsun.

18 veya 20 derecede çalışan bir klimada sensör sorununolmaz. Sensör de sorun olsa 20 de de çalışmaz. 
 Klimanız, zaten alt sınıf bir ürün. 40 derece sıcağı gördümü zaten zorlanır. Belki 1 saat çalışır, ama sonra kompresör termik te açabilir.
 Heleki 185 volt elektrikte yarım saat çalışsa kompresör ateş olur. 
 Çözüm ne derseniz, sıkıntılı durum  Vestel zor çıkar yokuşu.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: