Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radyatör sistemi % 80 tasarruf
#1
                    DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ Makina Mühendisliği Bölümü
Klima Forumu


Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Oğuz Arslan ve Doç. Dr. Abdullah Akbulut, yeni geliştirdikleri % 80’lere varan enerji tasarrufu sağlayan Radyatör Sistemi hakkında bilgi verdi.

Yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Uygulamada hacim ısıtması için bilinen ısı transfer sistemleri, radyatör diye tabir edilen içerisinden sıcak suyun dolaştığı ve sahip olduğu ısı enerjisini kanatçık olarak adlandırılan genişletilmiş yüzeyden ısıtılan hacme verirler. Devrede dolaşan su, ısısını kazan ve kombi gibi bir kaynaktan almakta olup 65, 70, 90 oC gibi belirli bir sıcaklığa erişmekte, bir dolaşım pompası vasıtasıyla ısı transfer sistemlerine ulaştırılmakta ve bu ısıyı sıcaklığı 50, 55, 70 oC gibi belirli bir sıcaklığa düşerek ısıtılan hacme vermektedirler. Mevcut radyatör sistemlerinde sıcaklık farkı 10-20 oC dolaylarında olmaktadır. Bu sistemlerde, akışkan sıcaklığının değişimden dolayı ısının transfer edildiği yüzeylerde homojen bir sıcaklık dağılımı olmamakla birlikte, gerekli ısı enerjisinin elde edilmesi veya ikincil akışkana gerekli enerjinin verilmesi için daha fazla enerji kaynağı tüketilmekte, ayrıca sistemlerin çalışması esnasında dolaşım pompası uzun süre devrede kalarak daha fazla enerji tüketimine sahip olmaktadır.

Mevcut proje ile ısı transfer katsayısı artırılarak daha etkin bir ısı transferi sağlanmaktadır. Ayrıca, ısı transfer yüzeylerinde homojen bir sıcaklık dağılımı elde edilmekte ve ısı transferi daha da etkinleştirilmektedir. Yeni geliştirilen radyatör sisteminde ise giriş ve çıkış sıcaklık farkı yaklaşık 2 oC olmaktadır. Bunlara bağlı olarak,  gerekli ısı enersinin karşılanması için daha az enerji kaynak kullanımı ve dolaşım için gerekli pompa enerji tüketiminin azaltılmasıyla birlikte % 80’lere varan bir tasarruf sağlanmaktadır. Sistem, ısı gereksiniminin olduğu tüm uygulama alanlarında kullanılabilmektedir. Uygulama alanlarını kısaca bahsedilecek olunursa;

a)Sera ısıtması

b)Jeotermal kaynaklarında eşanjör üniteleri

c)Havuz ısıtma sistemleri

d) Karayolu-hava limanlarında önemli yerlerde kar-buz çözme sistemleri

e)Petrol taşıma hatlarında petrolün akıcılığının sağlanması için ısıtma sistemi olarak

f) Endüstriyel proses ısı ihtiyaçlarının karşılanmasında ve buhar kazanlarında”

kaynak:http://makina.dpu.edu.tr/index/slide/1875/yeni-gelistirilen-radyator-sistemi
Cevapla
#2
Ne anlattığını ben anlaymadım Vallahi... Kahve Huh
Resim yerine bir şematik gösterim olaydı..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
#3
Anlamayacak birsey yok
Yaptim oldu demiş Smile

Bilimsel hicbir veri yok

Excel bir sablon hazirlanmis
hepsi bu

Klima Forumu

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#4
hocam, normal saç petek sanırsam, aliminyum veya bakır da değil, Sota ustamın da dediği gibi ' yaptım oldu ' demiş ,
Cevapla
#5
Kombi cikis ve gerisi donus arasinda
1.8 derece fark var
Plastik borulamayla zaten bu mumkun degil

Altyapi bakir tesisat gibi

Zaten biray hoca
Yalitim
Altyapi bakir tesisat
Uygun metrajda petek
Ve dogru giriş cikis vanalari
Takilirsa
Kombinin dogru yere ve korunakli
Sekilde montajlanmasi durumunda
Cok ciddi tasarruf edilmesi mumkun diyor
% olarak bile vermişti hatirimda degil

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#6
Bi videoları var ,izledim ,tamamen reklam kokuyor.Sözde profesör ler  ,anlatım tamamen pazarlama ayağı..Radyatörde su dolaşmıyormuş. Su girip çıkıyormuş ,alttan.Ama ortama verdiği ısı neredeyse suyun dolaştığı radyatör ile aynı.  
Bu hocalar termodinamik dersini ekmişler galiba ..Kombide harcanan enerji ,suya geçer ,sudan da havaya.Enerji şekil değiştirir ama ,yoktan var edilemez,var olan enerjide yok edilemez.. 
Ha bu kuralı değiştirecek bir tezleri varsa ,nobel ödülü alırlar zaten,radyatör yapmaya gerek yok..
Tablolarında % 80 tasaruf diyorlar ,video da yapılan testlerde %40-50 tasauruf sağlandığı görüldü diyorlar.. 1silah Serefe1

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
#7
Zaten
Iyi bir altyapi
Iyi ekipman
Guzelde yalitimla
Zaten %50 varan tasarruf saglanirki
Ortada bir icat yok yada kazanim
Var olan ve bilinen farktorleri yanyana getirmisler

Biray hoca zaten bunu kac zamandir soyluyor.

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#8
bir tür vecta durumu. mu? S16

https://eksisozluk.com/vecta--1600532
http://dincergokce.blogcu.com/isciler-ve...or/5873248
Ara
Cevapla
 Radyatör sistemi % 80 tasarruf konusu
Radyatör sistemi % 80 tasarruf Konusunun Etiketleri Etiketler Radyatör sistemi % 80 tasarruf klima, Radyatör sistemi % 80 tasarruf fiyatı, Radyatör sistemi % 80 tasarruf al, Radyatör sistemi % 80 tasarruf tavsiyesi, Radyatör sistemi % 80 tasarruf arızası, Radyatör sistemi % 80 tasarruf nasıl çözülür, Radyatör sistemi % 80 tasarruf 2015, Radyatör sistemi % 80 tasarruf kalitelimi , Radyatör sistemi % 80 tasarruf nedir, Radyatör sistemi % 80 tasarruf izle, Radyatör sistemi % 80 tasarruf , Radyatör sistemi % 80 tasarruf resimli anlatım, Radyatör sistemi % 80 tasarruf ne işe yarar, Radyatör sistemi % 80 tasarruf sistemleri , Radyatör sistemi % 80 tasarruf problemi, Radyatör sistemi % 80 tasarruf ne demek, Radyatör sistemi % 80 tasarruf nerden alınır, Radyatör sistemi % 80 tasarruf videosu, Radyatör sistemi % 80 tasarruf paylaşımları, Radyatör sistemi % 80 tasarruf en iyi fiyat, Radyatör sistemi % 80 tasarruf en ucuz, Radyatör sistemi % 80 tasarruf hakkında, Radyatör sistemi % 80 tasarruf nedir, Radyatör sistemi % 80 tasarruf bul, Radyatör sistemi % 80 tasarruf konusu
Radyatör sistemi % 80 tasarruf Konusunun Linki Direk Link
Radyatör sistemi % 80 tasarruf Konusunun HTML Kodu HTML Link
Radyatör sistemi % 80 tasarruf Konusu BBCode Linki BBCode Link
Radyatör sistemi % 80 tasarruf Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Yasal Uyarı
Sitemizde Bulunan Tüm paylaşımlar TC yasalarına uygundur. Bu kurallara uymayanlar banlanır ve bu tür paylaşımlardan Klima Forumu sorumlu değildir. Bu yüzden KlimaForumu.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. Uyar - Kaldır Prensibini Benimsemekteyiz. İstenildiği Takdirde Hak Sahipleri Linklerin Kaldırılması Talebinde Bulunabilir, iletişim adresimizden bize mail atabilirsiniz. Reklam vermek için yine iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. "Saygılarımızla KlimaForumu.Com"