• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Propel 25 fazla mı tüketiyor acaba?
#1
IMerhabalar Sökede oturuyorum propel 25 kazan taktırtık 135 metrekare evimizde 13 metre petek var.ev triblex. 46 derecede yakıyorum 45 derecelerde geziyor sürekli. (Aslında 41-42 derece bize yeter ama 45 in altında tavsiye edilmiyor.)12-13 saat yakıyorum bu havalarda yaklaşık 2 çuval gidiyor ( kaanb pelet çuvallar 20 kg lık). Acaba ayarlarımda mı anormallik var? Yüklemeyi 15 saniyede yapıyordu az önce 20 saniyeye getirdim doğru mu yaptım bilmiyorum. Az sarfiyat için ne yapmalıyım? Bir başka sorun ise stokerde daha 2-3 çuval yakıt var yakıt bitti uyarısı yapıyor. Sensör çok mu yukarıda acaba? Ama asıl sorun çok yakıyor olması. Havalar soğuyunca 24 saat yakarsam 3 çuvaldan fazla gider diye düşünüyorum? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim

#2
135m2 için 13 metre petek gayet iyi. Eviniz 3 katlı olduğundan ısı kayıplarınız çok olabilir. Yalıtım çok önemli. Müstakil evlerin 4 cepheside açık olduğundan ısı kayıpları aynı m2 li apartman dairelerine göre çok daha fazladır. Yalıtım durumunuz nedir? Yükleme süresini degistirsenizde (15 den 20 sn) kazan bu sefer besleyici çalışma süresini arttıracağından tüketime etkisi olmaz. Kazanın 46° ye ayarlı iken 45° lerde sabit kalması iyi çalıştığını gösteriyor. Kazan su sıcaklığını sabitlediginde ekranda kaç kw da çalıştığı görülüyor?? Bu ilk seneniz mi? Petekleriniz ısınıyor mu? Tesisatınız eski olabilir. 12 saat çalıştığını düşünürsek, 2 çuval pellet 40 kg ise saatlik 3.3kg tüketiminiz var demektir. KaanB pelletin ısı değeri kg başına 4800kcal, kazanda %95 verimli olduğunu göz önüne alırsak; 1 kg pellet yaklaşık 4400kcal ısı verecek, saatte de 3.3*4400=14.666kcal oda 14666/860=17kw çıkıyor. Yani kazanınız sizin beyaniniza göre saatlik ortalama 17 kw ile çalışıyor ki bu havalara ve bu m2 ye göre tüketiminiz bence çok fazla. 24 saat çalışıyor olsa daha da düşecektir ama bence yine de yüksek.

#3
Benim tahminim,  şu anda dur, kalk çalışıyor. Bu nedenle ortalama tüketim yüksek. Benim tavsiyem havalar soğuyana kadar kazancınızın max kapasitesini 15-17,kw lara düşürün. Kazan ilk ısıtmada biraz yavaş ısıtabilir. Ama ortalama düşecektir.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkü ederim. Evet kazan yeni takıldı ilk senemiz.Hesaplamada bir hata yapmışım yada yukleme periyodunu 20 sn yaptığımdan mı (dediğiniz gibi bu çok mantıklı değil bu sefer daha fazla pellet çekecektir) bilmiyorum ama dün fulleyip 16 saat çalıştırdım(hava yağmurlu ve yumuşaktı) sabah tekrar aynı seviyeye getirdim bir çuvaldan çok az fazla yakmışım yaklasık 22-25 kg arasıdır.
45 derecelerde yanarken kazan 6-7 kw larda çalılıyordu daha öncede şimdide öyle. Ama servis ayarlarına girdiğimde kazanın verimliliği :%92 yazıyor. Onu arttırabiliyorum sanırım arttırsam mı?
Bir de temizleme süresini 12 saatte bir yapın demişti fabrikadaki yetkili daha az yakar.Ben de 1 avuç pellet fazla gider dedim temizlemede ama daha kaliteli yanar ondan sonrakiler.Yok dedi öyle bir avuç diyorsunuz ama genele vurdugunuzda sarfiyat çok olur dedi.Bunu söyleyen fabrikadan servis elemanı olduğu için çok mantığıma yatmasa da tamam dedim. Yinede 8 saatte ayarladım kazan temizliğini . Sizin görüşlerinizi merak ediyorum.Boru temizliğini günde 2 kez yapıyorum.
potadaki delikleri arada sırada çivi yardımıyla temizleyin dedi . 2 hafta yaktım ama pek dolu görünmüyor üstelik oradan hava uflenmıyor mu gun de 2-3 kerede pota acılıp temızlık yapılıyor pek dolacağına ihtimal vermiyorum. Tel fırça çıktı kazanın ıcınde potanın ıcınıde fırçalıyorum ama o da anlamsız geliyor o fırçayla acaba ateşin kazana değdiği yeri yanı suyu ısıttığı yeri mi fırçalayayım kurum gibi birşey kaplıyor ya yalıtımı dusurur dusuncesiyle yada yan taraflarınımı fırçalayayım bilmiyıorum. Temizlemem gereken yerler var mıdır ? Biraz uzun oldu ama yazarsanız çok sevinirim.Çok teşekkürler şimdiden

#5
Verim %92 yi değiştirmeyin. 
Pota temizlik saati, tamamen pellet kalitesine bağlı. 12 saat olabilir. Kaan B uzun süre curuf yapmaz. Curuf olmadığı sürece 24,saatte bir bile olur. Temizlikte sadece içinde kalan pellet döküldü farkı için pellet yakıt artmaz. Kazan söner, temizlik vs derken kazan soğuyor. Tekrar gazlayınca kazan çok yakmaya başlar. Onun için kazan ne kadar az dur kalk yaparsa daha az yakar. Size ters gelebilir. Ama hava soğudu mu daha az yakabilir. Benim tavsiyem kazan max ayarı 20 kw altına çekin. 6-7 kw larda sönmeden devam ederse kazan zaten 24 saatte civarı 30 kg yakar. 1 lg pellet 4,9 kw üzerinden hesap.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
Temizlik olayını anladım dur kalkı hesaba katmadım ben,çok mantıklı .24 saat yanan küller potada yanma kalitesini etkilemezse 24 saatte bir yapayım ben de. 
Anlamadığım bölüm ise neden 20 kw nın altına çekeyim? Kazan sadece ilk yanmada 24-25 kw ları goruyor o da set edilen değere 10-12 derece kala yavaşlıyor kapasiteyi düşürüyor.zaten çok kısa sure çalılıyor 24-25 kw da.Sonrada 6-7 kw da çalışıyor ,20 nin altına çekersem ilk yanmada  daha gec set edilen değere ulaşacak yakıt miktarı yine aynı olmaz mı?

#7
(20/11/2017, 14:50)Defne Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Temizlik olayını anladım dur kalkı hesaba katmadım ben,çok mantıklı .24 saat yanan küller potada yanma kalitesini etkilemezse 24 saatte bir yapayım ben de. 
Anlamadığım bölüm ise neden 20 kw nın altına çekeyim? Kazan sadece ilk yanmada 24-25 kw ları goruyor o da set edilen değere 10-12 derece kala yavaşlıyor kapasiteyi düşürüyor.zaten çok kısa sure çalılıyor 24-25 kw da.Sonrada 6-7 kw da çalışıyor ,20 nin altına çekersem ilk yanmada  daha gec set edilen değere ulaşacak yakıt miktarı yine aynı olmaz mı?

Kazanınız arada durp ,tekrar ateşleme yapıyordur mutlaka. Havalar soğuk olunca yapmaz. Dur kalk sırasında 25 kw ı görünce çok yakıt harcıyor. Bu bizim bir önerimiz ,illaki de böyle olsun demiyoruz. Siz kazanı izleyerek daha net sonuca varabilirsiniz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
Kazan 46 dereceye ayarlı,7kw ile 8 kw arasında gidip geliyor sıcaklık ta 43 derece  ile 44 arasında gidip geliyor. Bu hesapla  saatte 7,5 kw yaksa 24 x 7,5 =180 kw  180/4,9 = 36 kg pelet eder yani 2 çuvala yakın. (havalar soğudu az da olsa) Normal mi dersiniz?
Havalar soğuduğunda ben 55 derece yaptığımda kazanı kaç kw da çalışacaktır tahminen? 13-14 olur mu dersiniz? o zaman yaklaşık 4 çuval gidecek çünkü . ve hiç ekonomik olmayacak.Teşekkürler

#9
Evinizi kaç derecede tutuyorsunuz? Bence 55° su sıcaklığı için ev isindiktan sonra 10-11kw da sabit kalacaktır. Size kendimden örnek vereyim: Evim kuzey İzmir'de. Boş dükkan üstü 1.kat. Yalıtım 0. Tek avantajım evin büyük kısmı güneye bakıyor. Salon hariç net 85m2 alanı (3 oda, 1 mutfak hol ve banyo) ısıtıyorum. Kazanım Slimpel Easy 25kw ama 17kw ya sinirlandi. Dış hava sıcaklığı 5-15° arasında su sıcaklığı 44-48° civarı, kazan 5-6kw da, ev 23-24°, tüketimimde günlük 20-30kg KaanB pellet. Hava sıcaklığı 0 ile -7 arasında iken su sıcaklığını 55-58° arası , kazan 8-10kw ya çıkmasına rağmen evi ancak 20-21° de tutabildim. Tüketimimde yaklaşık 40-50kg dı. 24 saat için tabii ki.

#10
Yalıtım önemli. Yeni bir ev alırsam bakacağım ilk 2 kriter; 1. Deprem güvenliği 2. Yalıtım durumu. Kahrolsun işini bilmeyen, değer vermeyen, eğitimsiz ve denetimsiz müteahhitler.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: