• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Olefini Nem Alma Cihazı - R134
#1
Merhaba, forumdan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine haberdar oldum ve üye oldum. İzmir'den katılıyorum. 
Elimde Olefini OLE-12NA Ev Tipi Domestik Nem Alma Cihazı mevcut ve 2 yıldır 56 metrekarelik depomda kullanıyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamamıştım fakat bu kış yağmurlarla birlikte depoya su girdi ve kışın biraz yoğun kullanıldı cihaz. Nem alma oranı gerek depo hacminin büyüklüğünden gerek ortam ısısının yeteri kadar sıcak olmadığından yeterli olmadı. Akıllı priz kullanıyorum ve cihazın anlık çektiği enerjiyi görebiliyorum. Cihaz havalar ısınmadan önceki dönemde kademeli olarak enerji tüketimi arttı. Birkaç ay öncesine kadar sabit 130-140 watt ile çalışan cihaz 160-170-200 watt şeklinde enerji çekmeye başladı. Şu an ilk açıldığında 170watt ile başlıyor kısa sürede 200 watt tüketime çıkıyor.

Cihazın garantisi bitti, birkaç yerle görüştüm bilgi aldım. Tozdan olabileceği söylendi, cihazın içini açtım hava tuttum temizdi içi değişen birşey olmadı. Bu esnada cihazı çalıştırıp infrared termometre ile ölçümler yaptım. 

Ortam sıcaklığı 35C, cihazdan çıkan hava 38C, evaporatör 19C. Bu şartlarda havadaki nem yoğuşma yapıyor evaporatörde terleme oluyor.

Hava sıcak olduğu için normal olabileceği söylendi, gazının azalmış olabileceği, kompresörün aşındığı için çok enerji çekip verimsiz olduğu veya expension valfinde sorun olabileceği söylendi. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

   

   

   

   

   

#2
Hava şartlarına göre, cihaza binen yük miktarı artar veya azalabilir. Özellikle nem ve sıcaklık beraber artar ise cihaza, kompresör binen yük artar ve buna istinaden tüketim de artar. Cihaz temizse ve bir sıkıntı çıkmıyor ise her şey normaldir. Cihaz etiketi üzerinde tüketim değerleri yazar. Önemli olan o değerlerde çalışmasıdır.
25 derece %50 nem ike 30 derece %60 nem arasında yük farkı çok yüksek fark eder.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Anladım, üzerindeki yazan değerleri çok aşmadı henüz hava kuru olduğu için de şimdi kullanmıyorum kışa doğru belli olacak. Ama havalar ısınmadan denediğim zaman enerji sarfiyatı yükselmişti, kışın tekrar çalıştıracağım ama içimden bir ses cihazda sorun olabileceğini söylüyor. Deneyip göreceğiz konu üzerinden güncel bilgi veririm o zaman. Teşekkürler.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: