• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Nikon fotoğraf makinesi fikir alma
#1
Selam
Kendime nikon fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum . Düşündüğüm 2 ürün var aslında bu 2 ürün arasından bir tanesine karar vereceğim . Ürünü kullanan yada almayı düşünen fikir verebilcek olan varmıdır ?

http://www.istanbulbilisim.com.tr/nikon-...01148.html
http://www.istanbulbilisim.com.tr/dslr-d...40682.html

Eğer fikirlerini paylaşırsanız sevinirim .

#2
Arkadaşım foruma hoş geldiniz öncelikle.
Makineyi kullanım amacımız önemli olan. Sizin sorduğunuz iki makinede taban yapısı aynı. Eger sanatsal, profesyonel tarzda fotoğraf çekmek istiyorsanız SLR makineler çok daha bu işin makinesi. Tabi SLR konusunda destek veya eğitim almakta şart. Birde bu makinelerde objektif bazen makineden daha değerlidir. 
Ben bu konuda çok deneyimli değilim. Ama yakın çevremde arkadaş ve müşterilerimiz var konuda tecrübe sahibi. Buyur edelim foruma, belki gelirler. Size de faydalı oluruz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Selamlar,
Almak istediğiniz makina Nikon d5200 anladığım kadarı ile.İlk başta bu tür makineler SLR diye tabir edilen ,değiştirilebilir lens kullanan makinelerdir.Bu sorduğunuz model crop lu diye tabir edilen yani full frame-büyük sensör- olmayan bir makinedir.D5200 ün sensörü küçüktür ve aynı zamanda çarpanlıdır.Bu çarpan nikonlarda 1,5 dir.Yani mesela 50mm lik lens 75mm oarak çalışır.Yani görüntüyü yakınlaştırır.Bu yüzden lensin direkt olarak ortası görüntüye aktarılır.Yani lenslerin en az net  olan kenarlarını, elimine etmiş olursunuz.Bu iyi bir şey.Fakat bu arada küçük sensörden dolayı görüntüde kayıplar yaşanır.Yani uzun lafın kısası croplu makineler mesela d5200,full frame makinelerden mesela d810 dan hem daha ucuzdur hemde daha kötü fotolar verir.Ama tabiki full frame makinalar 5000.TL den başladığını düşünürsek , herkese hitap etmiyor.

#4
Attığınız 2. link te bu Nikon 5200 body olan fiyatın yanına, birde kit lens diye tabir edilen ,neredeyse en ucuz diyebileceğim 18-55mm zoom da koymuşlar.Son derece sıradan,plastik lens diyebileceğim fakat bu foto işine yeni başlayan yada yatırım yapmak istemeyenlerin kullanacağı bir objektif diyebilirim.Aslında 18mm geniş açıdır.Fakat bu makinede 18 mm lens 27mm olarak çalışır.Crop ,çarpan faktöründen dolayı.Böylelikle bu lens de geniş açılıkda kalmamış oluyor.18-55mm lens oluyor 27-82,5mm.
Peki bu küçük sensörlü,croplu,çarpanlı makineler kimlerin işine yarıyor?.Bu lensler genelde aşırı büyük mm ile çekim yapanların,mesela kuş fotoğrafçıların işine yarar.Yani  8bin dolarlık 500mm lens çarpan faktörü yüzünden nikonlar da 750mm haline gelir,11bin dolarlık 600mm lens den daha yakını gösterdiği için  direkt olarak avantajlı olursunuz.

#5
Ne kadar yakın o kadar iyi hesabı.Mesela spor fotoğrafçıları da çok kullanır bu tür croplu makineleri.

Size tavsiyem eğer çok sınırlı bir bütçeniz yoksa bu tür lensleri ve makineleri atlamanız.İleride full frame olan makine alabilirsiniz.Daha işe yarar bir lens ile beraber.Bu makine kendi çapında mutlaka iyidir.Sonuçta Nikon,ama olaya gelecek içinde bakarsak bence bu makineye vereceğiniz para ,ilerisi için en azından maya olsun derim.
Sağlıcakla Kalın

#6
evet kullanım alanı çok önemli hobi olarakmı kullanıcaksınız yoksa ürün çekimi mi dış çekim mi tabi buna bağlı olarakta lens seçimi tabiki de

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: