• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Multi Sistem - Tekli Sistem tercih kriterleri nedir?
#1
Merhabalar,

Sayın Üstadlar,

Öncelikle bu forum ve emeğiniz için çok teşekkür ederim.
Elinize sağlık.
Kolaylıklar dilerim.

Naçizane, öğrenmek isteğimiz bir tercih konusu hakkında, sizlerle paylaşmak isteğim durum tespitimizi arz edeyim, izninizle..

5 odalı 115 m2 müstakil evimize, homojen şekilde ısıtma-soğutma sağlanması için, 3 adet klima takılması gerektiği şeklinde keşif yapıldı.
Kaliteli marka ürün alınması şartı ile, 2 farklı Firma dan yapılan keşifte de, aynı sayı ve BTU değerleri tarafımıza bildirildi.
12 + 9 + 9 şeklinde..

Sonuç olarak, 3 adet klima almaya karar verdik.

Evin klima güç tesisatı, borulama ve su tahliyesi sıva altı hazır durumda, biryerleri delip kırmayacağız.
Dış ünite için gerekli olan çıkışlar, evin üstünde müstakil olarak hazır..

Alt yapı da uygun olduğundan, multi-sistem mi, yoksa tekli sistem mi... olacak?

Buna karar veremedik?

Öğrenmek istediğimiz noktalar,

1. 3 adet tekli klima mı?, yok ise 3 lü multi sistem kullanımı mı bize daha uygun olur? Fayda yönünden bakıyoruz..
2. Gerek verim alınması, gerek ise bakım-servis-arıza vs. gibi gelecekte olacak durumlarda avantaj veya dejavantajları neler olacaktır?

Şimdiden zahmetleriniz ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
Bilgi, paylaşılır ise, bir değerdir.

#2
Arkadaşım öncelikle evinizin salon ve odalarının m2 lerini verirseniz daha iyi yorum yapabiliriz. Multi cihazın avantajı şu olabilir. Mesela siz 3 iç ünite yerine 4 iç ünite takıp,toplam dış ünite kapasitesini daha düşük seçerek,gerekli olan yere gerektiği kadar kapasiteyi vererek daha homojene ısınma elde edebilirsiniz. Bu arada fiyatları da karşılaştırmakta fayda var. Multinin avantajı toplam kapasiteyi paylaştırabilir gereli olduğu ölçüde.Dış ünite yer kaplaması adına avantajlıdır. Dezavantajı bazen pahalı olabiliyor.Birde dış ünitedeki arızadan tüm iç üniteler etkilenir.

Haier de şu an Multi sistemlerin fiyatları avantaj olarak çıkıyor.Genel de Multi sistem pahalıdır.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Alıntı:Arkadaşım öncelikle evinizin salon ve odalarının m2 lerini verirseniz daha iyi yorum yapabiliriz.

16 - 9 - 10 m2

Alıntı:Mesela siz 3 iç ünite yerine 4 iç ünite takıp,toplam dış ünite kapasitesini daha düşük seçerek,gerekli olan yere gerektiği kadar kapasiteyi vererek daha homojene ısınma elde edebilirsiniz.

Aklımızda bu var zaten, bu sene 3 oda ile başlayacağız. Duruma göre 1 + 1 daha ekleyebiliriz. İhtiyaca göre azami 3 tanesini çalıştıracağız.
Aslında, 2 adet klima da olsa tüm evi idare edecek gibi, lakin biz homojen ısıtma-soğutma olsun.. istiyoruz. Hassas yaşlılarımız var..

Alıntı:Bu arada fiyatları da karşılaştırmakta fayda var.
Bu konuda ders çalışmamız lazım, yeterli detay bilmiyoruz henüz..

Alıntı:Dış ünite yer kaplaması adına avantajlıdır.

İşte en büyük cazibesi bu benim için. Evin tepesinde 3-5 tane yerine, 1 tek dış ünite olması..

Alıntı:Dezavantajı bazen pahalı olabiliyor.Birde dış ünitedeki arızadan tüm iç üniteler etkilenir.

Sormayın, kırsal dayım. Akşamları, yaz-kış farketmiyor, voltaj düşmesi çok oluyor. Ayrıca, ciddi surge var kesinti sonrası git-gel de.. Sırf bu nedenle, pahalı ve hassas elektrikli aletleri korumak, kesinti ve düşüşlerden minimum etkilenmek için sanayi cereyanına geçeceğiz, bilahare 220 standart enerjiye düşürerek..

Tavsiyelerinizi bekliyorum Üstadım.

Teşekkür ederim,
Sağlıcakla kalınız.
Bilgi, paylaşılır ise, bir değerdir.

#4
16-9-10 m2 odaların hepsine de 9 luk makine yeterli. 24 luk dış üniteye 3 tane 9 uk iç ünite bağlayabilirsiniz. Çok rahatlıkla yeter. Hatta 12+9+9 da olur.Zaten toplam dış ünite kapasitesi odalar toplamı olan 35 m2 ye fazlası ile yeterli. Haier inverter multi sistemde bu işin maliyeti 6500 TL lerde. Brezza modeli ile.Egerki 3 tane Brezza 9 luk alsanız 7000 TL lerde ödersiniz.Buradaki avantaj ise multi sistemde dış ünite kime ne lazımsa onu verir.Yani 1 iç üniteyi 12 lik seçince egerki o odanın ihtiyacı yüksekse oraya 12 lik kapasitede güç verirken diğer odayı 5 lik ihtiyaca göre paylaştırır.3 tane 9 luk ayrı ayrı yaparsanız güç dağılımı yok.

Elektrik işi önemli konu.İster multi olsun ister 1 e 1, elektrik riski aynı. Zaten artık makineler inverter.Yani elektronik ağırlıklı sistemler.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Bu multisitemlerde enerji kaybi yasaniyormu acaba?örneğin 9 luk iki multi sistem alinsa ayri odalara aksama kadar biri calissa sonra diğeri açılsa,bir tek 9 luk klima kadar enerji harcamış olacak değil mi?
Çocuk odasına ve oturma odasina böyle bir sistem düşünüyorum,akşama kadar oturma odası sonra yatma zamanı çocuk odası açilabilinir.
Peki bu sistemde sorun teklilerden daha fazla gözükürmü acaba?

#6
(15/02/2015, 01:51)kref Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bu multisitemlerde enerji kaybi yasaniyormu acaba?örneğin 9 luk iki multi sistem alinsa ayri odalara aksama kadar biri calissa sonra diğeri açılsa,bir tek 9 luk klima kadar enerji harcamış olacak değil mi?
Çocuk odasına ve oturma odasina böyle bir sistem düşünüyorum,akşama kadar oturma odası sonra yatma zamanı çocuk odası açilabilinir.
Peki bu sistemde sorun teklilerden daha fazla gözükürmü acaba?
Multi sistemler bir çok markada 1e1 makinelere göre daha yüksek çıkıyor.Ama Haier de daha uygun .Sizin kullanma tarifinize göre dış ünite 14 000 btü 2 adet 9 luk iç ünite ile 4000 TL .Buna istinaden 2 adet Brezza Haier en iyi fiyatla 4500 TL.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#7
multilerin sarfiyatları nasıl mbirol hocam?
yani 2 tane 9 luk klima bağladık tek dış üniteye, ama sadece tek iç ünite kullanıyoruz. Tekli sisteme göre muhtemelen daha fazla yakar mı? Sonuçta dış ünite daha büyük oluyor.

#8
(16/02/2015, 12:51)aLpY UnaL Nickli Kullanıcıdan Alıntı: multilerin sarfiyatları nasıl mbirol hocam?
yani 2 tane 9 luk klima bağladık tek dış üniteye, ama sadece tek iç ünite kullanıyoruz. Tekli sisteme göre muhtemelen daha fazla yakar mı? Sonuçta dış ünite daha büyük oluyor.

Multi sistem için bir fark olmaz.Aynı segment makine ile karşılaştırıldığında.Örnek olarak Haier multi sistemlerde dış ünite
*4 kw olanda min .1,2 kw kadar inebiliyor makine.1 e 1 olan 2,7 kw lık makinede min. 0,9 kw.
* 12,5 kw lık dış ünite min 1,5 kw a kadar iniyor.Yani 5 000 Btü lere inebiliyor.

Bir örnekte Midea dan vereyim.
24 000 lik 1:3 sistemli dış ünite 8200 btü ye inebiliyor
36 000 lik 1:4 sistemli dış ünite 9800 btü ye inebiliyor

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#9
Arkadaşlar,

Multi sistem - Tekli sistem tercih kriteri başlıklı konuyu açtığımı günden beri, sürekli araştırma ve öğrenme süreci içine girmiş oldum.

Sağolsun, mbirol Bey oldukça yardımcı oldu ve beni bilgilendirdi.
Çok teşekkür ederim.
Aynı ilde olduğum için, mekanını ziyaret etme olanağım oldu, misafiri olup bir çayını da içtik.. Smile

Daha önceden, çoklu ticari iklimlendirme sistemlerini kullanmış ve iyi kötü deneyim sahibi idim. Çalıştığım iş yerlerinde, bu tip ticari sistemler var idi. Şahsen kullanıp görmüştüm.

1. Çoklu sistemlerin, daha HOMOJEN bir iklimlendirme sağladığını şahsi deneyimlerim ile kavradım. Başka bir kişi farklı düşünebilir. Benim düşüncem bu şekilde oluştu.

2. Kendi yeni evim için ısıtma-soğutma ihtiyacını karşılamak için KLİMA tercihini seçtim. Soba seçeneğini eledim.

3. Klima alma ihtiyacı duyunca, evde yaşayan 2 yaşlı aile büyüğüm de olduğu için, 4 adet ayrı odada aynı anda iklimlendirme ihtiyacım olduğunu düşündüm. Yani 4 tane oda + Mutfak = 5 oda için çözüm bulmam gerekiyordu. Yani tüm EV.. Ev, kare plan 100 m2..

4. Tekli-multi seçeneklerini irdeledim. Bana en az 3, en çok 5 olabilecek şekilde iç ünite almam gerekeceği tespitini kavradım. Daha önceki çoklu sistem kullanmış olma deneyimimi de gözeterek, MULTİ sistem almaya karar verdim, tekli seçeneğini elemiş oldum.

5. Başta, bu kadar büyük dış üniteye ihtiyacım olmaz, gereksiz olur mu acaba??.. diye düşünürken, 5 li multi-sistem opsiyonunun bana daha uygun olacağını kavradım.
Şöyle ki, seçtiğim multi sistemin yazılımı, nerede ihtiyaç var ise gücünü oraya yoğunlaştırabiliyor. Yani, bir oda için acil şok iklimlendirme gerekiyor ise, sadece orayı hedefliyor. İstenen ortam şartına getirmek için o iç üniteye azami gücünü veriyor. Diğerlerine kalanı paylaştırıyor. Gücü hala yetiyor ise onları da aynen besliyor..
Ya da ihtiyaç minimum ise, tekli klima gibi kendini iyice kısarak, 7 lik klima gibi rölantide çalışabiliyor.
Yani, seçtiğimiz 5 li multi sistem, iyi bir tiyatro oyuncusu olup, 1 tek ünite gibi de çalışabiliyor, 5 iç üniteyi de çalıştırabiliyor. Bunları da enerjiyi israf etmeden verimli yapabiliyor..ibi

6. Seçtiğim marka ve modelin, iç ve dış üniteleri birbiri ile tam uyumlu. YANİ LEGO gibi.
Seçtiğim iç üniteye istediğim dış üniteyi gerek tekli, gerek multi olarak takıp çalıştırma şansım ve seçeneğim oluştu. Yani, bir-iki sene sonra, iç ünite kapasite değişimini kısıtlama olmadan yapabilirim. Multi den sökeceğim iç üniteyi, alacağım tek dış üniteye takıp başka yerde kullanabileceğim. S16
Yani, gelecekte, ihtiyaca göre modifikasyon ve değişim yapabileceğim. Bu bana çok cazip geldi..

7. Seçtiğim multi sistemin, tekli olanına göre fiyat avantajı var. Yani, tek tek alsam daha fazla ücret ödemem gerekecek.

8. Seçtiğim multi sisteme ait iç üniteler ÇOK SESSİZ ve çıkış ağzı balina gibi çok hacimli olduğu için, üflemesi yaşlılarımı rahatsız etmeyecek, aynı zamanda beni de.. Ohoh


Sonuç olarak, seçtiğimiz multi-sistemin bütçesini sağlamak için uğraşıyorum.

HAIRER 5 li multi dış ünite, 3 adet 9 luk ve 2 adet 12 lik NEBULA iç ünite temininin, benim ihtiyacımı karşılayacağını, evde önemsediğim HOMOJEN iklimlendirmeyi sağlayacağı tespitini yaptık.

Bu tasarım, benim şahsi durumuma uygun, en optimum çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Başka kişilerin değişik durumlarına göre farklılıklar gösterebilecektir.

Bu uzun yazıyı, bir emek ve çalışma paylaşımı sağlaması ve aynı şekilde düşünen kişilere bir fikir vermesi dileklerimle yazıya döktüm.


Herkese sağlık ve esenlikler olsun..
Bilgi, paylaşılır ise, bir değerdir.

#10
(17/02/2015, 00:18)ankalya Nickli Kullanıcıdan Alıntı: HAIRER 5 li multi dış ünite, 3 adet 9 luk ve 2 adet 12 lik NEBULA iç ünite temininin, benim ihtiyacımı karşılayacağını, evde önemsediğim HOMOJEN iklimlendirmeyi sağlayacağı tespitini yaptık.

Bu sistemin size maliyeti ne çıktı hocam. vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: