• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Multi Sistem Klimaların Tüketimi
#1
Merhaba değerli forum üyeleri. Uzun zamandır multi sistem bir klima almayı düşünüyorum. Evimizde buna uygun altyapı müsait. Klimalarda bu ara bir kampanya söz konusu olunca, incelemeye çalışıyorum. Fakat bir türlü anlayamadığım birkaç şey var: 
- Diyelim ki ortalama 8 kw (24 bin btu) gücünde bir dış ünite aldık. İçine de 9 + 12 + 12 bin btu'luk üç tane iç ünite bağladık. 9 + 12 + 12 btu, toplamda 33 bin yaparken bu dış ünite 24 olunca hepsine birden nasıl gücü yetecek?
- Bu klimalardan sadece 9'luğu açtığımda, sonuçta dış ünite 24'lük olduğu için 24'lük gibi mi sarfiyat yapar? Yoksa 9 açınca 9'luk tüketim, ikisini açınca 9+12'lik tüketim gibi mi olur?
- Son olarak aynı markanın aynı model klimasının bir bağımsız bir de multi olanını kıyaslarsak; mesela Mitsubishi Electric FH-35 modelini bire bir aldık diyelim. Bir de yukarıdaki örnekte söylediğim gibi 3 iç ünite bağlanan bir 24'lük dış multi üniteye FH-35 iç ünite taktık diyelim. Bu ikisinin tüketimi kıyaslandığında tüketimde farklılık olur mu? 
- Hatta müstakil olarak FH-35 + FH-25 iki ayrı klimanın toplamda yaptığı tüketimle, multi 24'lük bir cihaza bağlı FH-35 + FH-25 iç ünitelerin aynı anda çalışması durumundaki tüketimi karşılaştırırsak nasıl bir sonuç çıkar?
Vereceğiniz bilgiler, ayrı ayrı üç ayrı klima mı alayım, yoksa multi sistem tüketimde ve kullanışlılıkta kârlı olur mu diye karar vermek için benim açımdan önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

#2
Öncelikle foruma hoş geldiniz. 

Şimdi özellikle ilk olarak şu bilgiyi vermek isterim. Marka gözetmeksizin klimalarda kapasite büyüdükçe verimlilik düşer. FH 25 A+++ enerji iken FH 50 A+ dır mesela. Birde 24 lüğü düşünün siz. ME Multiler de SCOP değerlerini vermemiş. Birde üstüne üstelik 24 lük bir dış üniteye 33 bin btü yüklendiğini düşünün ,hepten yandı ortalık. Ben her zaman zorunlu haller dışında multi önermem.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: