• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

MIDEA 12000 BTU Inventer E1 Hatası
#1
Midea 12000 BTU Inventer klima aktif olarak çok kullanılan bir ürün olmadı. Geçen gün klima açtığımızda iç ünite çalışıyor ama dış ünitede hareket yok. İç ünite 5 dk çalıştıktan sonra direk E1 hatası çıkıyor ve iç ünitede kapanıyor. İnternetteki araştırmalarımda sensör arızası diyenler var, iç ve dış ünite haberleşme hatası diyende var. Bu hatanın çözümü ve nedeni hakkında bilgilerinizi rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

#2
(27/07/2021, 17:14)MasterX Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Midea 12000 BTU Inventer klima aktif olarak çok kullanılan bir ürün olmadı. Geçen gün klima açtığımızda iç ünite çalışıyor ama dış ünitede hareket yok. İç ünite 5 dk çalıştıktan sonra direk E1 hatası çıkıyor ve iç ünitede kapanıyor. İnternetteki araştırmalarımda sensör arızası diyenler var, iç ve dış ünite haberleşme hatası diyende var. Bu hatanın çözümü ve nedeni hakkında bilgilerinizi rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

E1 iç dış haberleşme. Galiba kablolarda sıkıntı var. Iç Uniteden dışa komut ya da enerji gitmiyor

#3
Nereleri kontrol etmem gerekiyor hocam ? İç ünite ve dış ünite elektrik girişlerinemi ölçmem gerekiyor ? Ne tavsiye edersiniz ?

#4
(28/07/2021, 16:13)MasterX Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Nereleri kontrol etmem gerekiyor hocam ?  İç ünite ve dış ünite elektrik girişlerinemi ölçmem gerekiyor ? Ne tavsiye edersiniz ?

Sizin musteri olarak yapabileceğiniz pek bir sey yok malesef. Servis yolu gözükmüş durumda size. Büyük ihtimalle kablolar iyi sabitlenmedi montaj esnasında. Eğer garanti devam ediyorsa siz kendiniz ya da başka biri ellemesin servis ellesin garantiniz yanar. Eğer garanti varsa garantiden hallederler tahminimce. Çünkü müşterinin hatası sonucu oluşabilecek bir sorun değil.

#5
Başka biryerde baktığımda bu hatanın dış ünite anakartı denmiş ama, bilemiyorum. @mbriol hocam ne der acaba bu konuda ?

#6
(28/07/2021, 18:13)MasterX Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Başka biryerde baktığımda bu hatanın dış ünite anakartı denmiş ama, bilemiyorum. @mbriol hocam ne der acaba bu konuda ?

Mbirol hoca nın cevabını bekleyelim o zaman. Dış ünite kart olabilir,söyle olabilir kart arizaldirr komut almıyordur uyarı sistrmi de bunu yaziyordur.

@Mbirol

#7
(28/07/2021, 18:13)MasterX Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Başka biryerde baktığımda bu hatanın dış ünite anakartı denmiş ama, bilemiyorum. @mbriol hocam ne der acaba bu konuda ?

Bu arada nerede dış ünite kartı denmiş?

#8
(28/07/2021, 18:35)Şah33 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  
(28/07/2021, 18:13)MasterX Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Başka biryerde baktığımda bu hatanın dış ünite anakartı denmiş ama, bilemiyorum. @mbriol hocam ne der acaba bu konuda ?

Bu arada nerede dış ünite kartı denmiş?
#9
https://www.youtube.com/watch?v=xs9_Qetui5k

#10
Midea üretim yeni inverter lerde(Elmas kasa videoda gördüğünüz) E1 hatası, iç dış ünite iletişim hatası dır.
Basit yolla ilk etapta kablo bağlantılarını kontrol etmek gerekir. Çok düşük bir ihtimal, ama önce bakılması gereken bu.
Kablolar sağlam sa, o zaman ikşnci olarak dış ünite ye iç üniteden enerji geliyor mu ona bakmak lazım. Midea larda ana enerji dış üniteye bağlanır klemenste. Ama dış ünite kartına direk enerji gitmez. İç üniteden dolaşır gelir.1 standby da 1 waat için. Bunu tespit için ise ölçü aletini olması lazım. İç üniteyi açtınız, 2-3 dakika sonra bir röle sesi duyulur tık diye. O zaman dış ünite klemenste 2(N) ve W klemensleri arasında 220 voltu okumanız lazım.
220 okumuyorsanız iç ünite kart arızalı. Üzerinde röle var bir adet, dış üniteye enerji gönderir, o arızalı dur.
229 okunuyur sa o zaman dış ünite kart arızalı, sizin yapacağınız bir şey kalmıyor.
Pratik bir bilgi daha verelim. Diyelim ki iç üniteden 2(N) ve W arasında 220 yok. 1 (L) den W ye bir köprü atın, iç üniteden gelen W ye bağlı kabloyu sökün, tekrar çalıştırın klimayı. Çalışırsa kedin iç ünite deki röle arızalı. Klima bu şekilde ce yola devam eder. Tek sorun (bence sorun da değil) standby da 1 watt yerine 10 watt çeker. Yılda 10 tl fark yapmaz

   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: