• Toplam: 1 Oy - Ortalama: 2
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Kurulumda Yanlış mı Yapıldı?
#1
Tekrardan Selamlar Arkadaşlar;
Yeni bir makine aldım,kurulumu arkadaşlar geldiler yaptılar fakat gel gelelim bazı sorunlar var
Öncelikle;
- 7metre+4metre bakır boru kullanıldı.2sini birleştirmek için araya bir somun gibi birşey attılar bide yapıştırıcı (mavi) sürdüler,anahtarla sıktılar öyle bağladılar.  3-4 yerde dönüş (kıvrım) var dışardan ama 10-20 derece açıyla yani çok değil.Kabaca kıvrıldı
- 5 dakika kadar vakum yapıldı.
- Israrım sonucunda gaz eklettirdim, ardından gaz eklemek için r410a gazını tüple getirdiler, dedim ölçü vs yapmayacakmısınız, biz böyle dolduruyoruz deyince birşey diyemedim (birşey olursa gene mecbur geleceksiniz diyede ekledim)
- Vakum ucunu çıkardıp,tüpe bağladılar ve manometrede (r410 sekmesi yoktu) sadece r22 ve r407 sayacı vardı, r407 bölümünü 15 psi bar hangisi bilmiyorum,onun civarına getiresiye kadar 5-6 sefer ara ara aç kapa ile gaz bastılar.(Bu arada cihaz açıktı ama soğutmuyordu,gaz bastıkça soğutmaya başladı)
Ölçü tartı vs yok yani.Ustasıyız biz bu işin filan diye böbürlendiler birde ben sorunca.Doğrumu yaptıkları,değilmi bilmiyorum vallahi.Tüpde düzdü,üstten direk taktılar bastılar gazı.

- Soğutuyormu diye baktılar,alel acele çıktılar.Onlar gittikten sonra fark ettim,klimanın iç ünitenin bakır borunun bir yerinden haşırhaşır bir ses geliyor. Aynı ses dış ünitenin bağlantı yerindende geliyor.
Sesi kayda aldım bir zahmet bakarsanız sevinirim;
Kayıt :  https://drive.google.com/file/d/0B4FAgG5...sp=sharing

Şuan üflediği hava 12-13 derece en yüksek fan hızında,ama bu ses hiç durmuyor.
Bir forumdan başka bir arkadaşa sordum sağolsun baya ilgilendi fakat,sizlerede sorayım, bu ses neden gelir?  Nasıl düzeltilir,ne yapmak lazım? Ben söylemesem yapmazlar ,abi normal ses derler biliyorum.O yüzden iyice öğreneyim.
Kıymetli cevaplarınız bekliyorum..

#2
Öncelikle geçmiş olsun diyelim. 
1.Klima montajında yanında gelen set boru olduğu için mecburen ilave boru da ekleme yapılıyor. Bu ekleme iki şekilde olabilir. Gümüş kaynağı veya ünyon ile. Kaynak daha sağlam, ama ünyon pratik.  Doğru uygulanırsa her ikisinde de sıkıntı olmaz. 
   
Fakat yapılan yanlış şu, ünyon la ekleme yaparken, sıvı tesisat ta kullanılan sızdırmazlık sıvısı, teflon vs gibi ürünler kullanılmaz. Klima vana bağlantıları ile ünyon bağlama tekniğinin hiç bir farkı yok. Bağlantının sağlamlığı bakır havşanın kalitesi tamamen. Neden diğer yapıştırıcı veya teflon vs kullanılmaz deseniz.? Sistem içine kaçabilicek olası çok küçük bir miktar, çok kötü sonuçlar doğurabilir soğutma sisteminde. 

2. Ustalar mış ha! Ukalalık gibi olacak ama biz bunca senedir bu işi yapıyoruz, daha gazı verirken gram ayarı yapmayı öğrenememiş siz. Bize yazılar olsun. Zaten üreticiler de anlamaz bu işten. Laf olsun diye yazıyorlar boru çapına göre gram gram gaz verileceğini. Hatta nedir ki, klima üstüne 1180 gr gaz şarjı demişler. İşi bilmiyorlar. Uğraşıyorlar, 60-70-80-100, ne gerek var çağır Ahmet ağayı versin gazı. 
Ya işin makarası bu tabi. Ama yapılan tamamen yanlış. Üretici teknik bülteninde yazar. Markalara göre değişmekle birlikte, genelde 5 veya 7 mt den sonra 9,12,18 lik için 20 gr/mt ilave gaz şarjı yapılır. Ve kesinlikle tüpü ters çevirip, likit halde. Gerisi hikaye, ne anlatırsa anlatsınlar. Yani hocam yapılan iş tam tamına şaşmayın, ben yaptım oldu. 
3.Bu ses olayı, gaz akış sesi. Şimdi kafasına göre takılan adamların yaptığı işten ne hayır gelir desek, saldırırlar bize. Bu ses üretimde olası bir hatadan da kaynaklanabilir belki, ama böyle bir montaj dan sonra ilk yorum montaj oluyor malesef.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Hocam değerli bilgileriniz için teşekkürler,neredeee sizin gibi bilgili servis,yetkili......Uğraşıyoruz böylelerle işte..

Bu gaz akış sesi normal değil dimi hocam? Baya gürültülü hale geliyor bazen bazende sadece hafif bir lokurtu hale geliyor,sabitde değil sesin şiddeti. Şimdi servis normal bu ses abi diyeceğine adım gibi eminim,o yüzden neden tam olarak olabilir bu ses hocam? Ne yaptırmak lazım bu sesi düzeltmek için tavsiyeniz nedir?

#4
Nerde bizim gibi ustalar?  Evet malesef ki türümüzün son örneklerindeniz. Gelmez artık. Çünkü bu paralara montaj, bakım olursa doğru düzgün maaş olmayacak. Dolayısı ile bu iş artık kör topal gider. Ben birebir içindeyim. Adam yetişmiyor artık. 100 tanede 1 tane usta zor çıkar.  

Soğutma sisteminde gaz akıl sesi olur, olurda bu kadar olmaz. Kesinlikle kabul etmeyin. Ayrıca ilave gaz verme şekillerini de merkez servis e mutlaka iletin. Şimdi gelecekler biraz gaz atacaklar, sonra biraz daha verecekler, derken iyice içine edecekler. 
Marka neydi.  15 gün içinde iade hakkınız var unutmayın. Noterden ihtar çekin olmadı.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Hocam vakum ve baştan gaz bastırayım diyorum,ne dersin düzelirmi ki ses? yanlış gaz basımından olabilir mi?

Birde cihaza bu durum zarar verirmi şuana kadar? Marka baymak,kurulum yapılsa bile eğer düzeltilmez ise ses nasıl iade edebiliriz hocam?

#6
(14/08/2016, 20:51)Venxre Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam vakum ve baştan gaz bastırayım diyorum,ne dersin düzelirmi ki ses? yanlış gaz basımından olabilir mi?

Birde cihaza bu durum zarar verirmi şuana kadar? Marka baymak,kurulum yapılsa bile eğer düzeltilmez ise ses nasıl iade edebiliriz hocam?
Baymak benim çok önermediğim, ve uzak olduğum bir makine. Orjinal de gaz akış sesi bu kadar yüksekmidir bilmiyorum. Ama bu kadar olmaması gerekir. 
Gaz atılıp, yeniden 1 saat kadar vakum yapılarak, fabrika verilerinde gramajda gaz verilmesi, bu iş için ilk adım. Bence bu işlem yapılıp, klima tekrar kontrol edilmeli derim ben. Bana göre extra dan 100 gr fazla şarj edin, ilave boru için yeterli. 
Yeniden gaz şarjı için vakum konusunda yazılarımız var. Okuyup inceleyebilirsiniz. 
Business üyeliğe de bekleriz. Yeni SMS onay sistemimiz aktif oldu.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#7
Hocam bu makinenin içindeki gaz ne kadar oluyor,yani 12000lik makinada fabrika çıkışı gaz ne kadar bulunuyor? Cihazın üstünde filanmı yazıyor acaba?

#8
(14/08/2016, 23:30)Venxre Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam bu makinenin içindeki gaz ne kadar oluyor,yani 12000lik makinada fabrika çıkışı gaz ne kadar bulunuyor? Cihazın üstünde filanmı yazıyor acaba?
Dış ünite etiketinde yazar gaz miktarı

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#9
Hocam tekrardan selam;
Servis geldi lakırtı sesini duydu,gazı boşalttı,15-20dk kadar vakum yaptı,tekrardan dijital makine ile tüpü ters çevirerek dolum gerçekleşti.(tam ölçüsünde) Hiç bir hata yoktu gördüğüm.

Fakat bu lokurtu sesi devam ediyor.Boruları elle tek tek biraz daha açtı (kıvrımları genişletti) hala düzelmiyor.Yapabileceğim birşey yok diyerek gitttiler.

Bunun kaynağı ne olabilir hocam,cihaz fabrikasyon arızalı olabilir mi? Servis bile kaynağını bulamadı yav.

En son iç ünite içindeki bakır borudan su geldi,açtım baktım biraz kıvrım var.Bundan olabilir mi ki? Bu bölgeye yakın yerden ses geliyor.
Klima ForumuKlima ForumuKlima Forumu
http://i.hizliresim.com/0y8q2B.jpg
http://i.hizliresim.com/lEL7zJ.jpg
http://i.hizliresim.com/6mQ2l0.jpg

#10
Ses Kaydı,tekrardan : https://drive.google.com/file/d/0B4FAgG5-dKHmeFFYM3cxY2dUbHc/view?usp=sharing

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: