• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Kozlusan Slimpel 40 Oda Termostatı
#1
Herkese selamlar,

Bende kozlusan slimpel 40kw pelet kazanı var. General ht500 oda termostat kurulumu yaptım, ancak termostat yalnızca kazanın çalışma gücünü kw bazında ayarlıyor. Kazanı açma ve kapama işlemi yapmıyor. Bu kazanlarda sistem böyle mi çalışıyor yoksa kombilerde olduğu gibi kazanı mobil uygulama üzerinden aç kapa yapabiliyor muyuz. Ya da oda termostatı girilen dereceyi bulduğunda kendini otomatik kapatıyor mu. Örneğin ben evimde şömine de yakıyorum gayet iyi ısıtıyor, ama gece geç saatte şömine söndüğünde oda termostatı istenen sıcaklığın altına düştüğünde otomatik olarak pelet kazanın devreye girmesini istiyorum. Destekleriniz için teşekkürler.

#2
Selam, foruma hoş geldiniz.
HT 500 wifili on -off komut veren bir oda termostatıdır. Slimpel kazanlarda oda termostat bağlantısı da ,kazanı set ettiğiniz oda sıcaklığına göre on -off yani aç kapa çalıştırır. Kazan kw ayarı yapamazsınız. Kazan kw kapasite ayarını ,yani modülasyonu su sıcaklığına göre yapar. Dolayı ile HT 500 ile kazana sadece oda set ısısına göre kazan devreye girer ve çıkar. Aslında slimpel de kendi üzerinde bir uygulaması var .Wifi ile değil ama modeme kablo ile bağlayarak ayda kazanı kontrol edeceğiniz bir yazılıma ulaşırsınız.

Şimdi gelelim sizin kurmak istediğiniz sisteme . Öncelikle kombine çalışacak iki ayrı ısıtma sisteminin kurulması için otomasyon gerekir. Bunun için iki yollu veya 3 yollu vana sistemi ve termostat sistemi gerekir. Otomasyonun referans alacağı ısı oda sıcaklığından önce su sıcaklığı olmasını öneririm. Her iki sistem birden devrede olur ise ısı kayıpları olur. Kazan suyu dolaşım yapar iken ,şömine sistemi su dolaşımı durmalı ve seloneid vana veya 3 yollu vana ile devre kesilmelidir. Yine Şömine devrede ise kazan devre dışı bırakılmalıdır.

En sıkıntlı olan ise sistem de manuel bir ısıtma kazanı olduğu için sistem kesinlikle açık imbisat olmak zorunda . Eğer ki kapalı imbisat kullanılıyor ise bu çok büyük tehlikedir ,bunu hatırlatmak isterim..
Sistem kurulumu için benin tavsiyem bir akümülasyon tankı ile iki sitemi kombine etmek olur. Bu akümülasyondaki suyun ısısını öncelik şömine ,şömine yetmezse kazan devreye girecek gibi bir otomasyon kurmanız olur. Bu akümülasyondan çıkan suya bir pompa takarak ,bu pompayı da oda ısısına göre çalışacak HT 500 le kontrol edebilirsiniz. Slimpel de kullanım sıcak suyu hazırlamak için boiler su ısı kontrol sistemi mevcut .Bu sistemin sensörü de var üzerinde. Bunu da kullanabilirsiniz.

Arkadaşım sisten kurmak aslında çok kolay değil açıkçası. Detaylı bir çalışma gerekiyor. Yeriniz nerede bilmiyorum. Ne kadar para harcayabilirsiniz bilmiyorum. Ama çok basit şekilde kurulacak bir sistem değil. Buradaki en büyük sıkıntı aslında sulu şömine sistemi ,nerede ise hiç otomasyon yok. Biz biri iki çalışmada biraz otomasyon yapmaya .alıştık şöminelere . İthal üründe kapalı devre olarak kurmak ta mümkün güvenli olarak. Ama sadece güvenlik vanası 500 TL lerde.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Bizi şömine ,kazan kurulumu hakkında biraz bilgi verirseniz daha net yardımcı oluruz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Merhabalar tekrardan,

Cevaplarınız için çok teşekkürler, ancak benim şöminem sulu sistem değil. Fan ile üfleyerek odayı ısıtıyor. Geçmişte aklımda olan bir sistemdi anlattığınız sistem ama komplike oluşundan dolayı vazgeçmiştim.

Benim mevcuttaki problemim oda termostatının pelet kazanını aç kapa yapmaması. Kazan oda termostatına bağlı gözüküyor, kazanın dijital ekranında verdiğim komutlara göre sağ alt köşede kutu içinde yuvarlak bir simge devreye girip çıkıyor. Ama cihazı kapat ya da aç komutu gönderdiğimde kazan aç kapa yapmıyor.

#5
Bir yanlış anlama oldu. Direk kalorifer sisteminden girince biz şömineyi de sulu sistem düşündük.
Kazandaki oda termostatı köprüsünü çıkarıp deneyin bakalım kazan kapanacak mı otomatik olarak. Servis ayarlarından ayar değişikliği gerekebilir.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: