• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Kozlusan Easy 40
#1
Merhabalar mbirol Bey. 170 m2 dubleks evde oturuyorum. Yalıtımsız. Kozlusan Easy 40 pelet kazanı kurdurdum. 20 m petek ve 80 lik boyler taktırdım. Kazanımı açık terasıma kurdum. 42 derecede 16 saat yandığında 50-60 kg arası 48 derecede 16 saat yandığında 100 kg pelet yakıyor. 48 derecede ve üstünde yaktığımda kazan uyku moduna geçmiyor. Kw sı 25 den aşağı düşmüyor. Yaktığımız pelet normal mi ? Kazanın açıkta olması bu kadar yakmasına sebep olur mu ? (Komşumun aynı kazanı 48 derecede 60 kg pelet yakıyor. Benim Kazanım 100 kg.Petek Ölüçüleri boyutları boylerimiz evimizin m2 leri aynı aynı ). Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden telekkürler.

#2
Kazanın açıkta olmasının kaybı olabilir ,ama bu derce olmaz. Hadi olsun %5 olsun. 

Şimdi benim anlamadığım m2 aynı ,sistem aynı neden fazla yaksın. Tesisatta bir farklılık var mı. Ben geçenlerde bir klima müşterimizin abisinin evine gittik,60 derecede ısınamıyoruz ,400 TL doğalgaz ödüyoruz diye. İşimiz doğalgaz değil.Biz sistemi bir kontrol edelim dedik. Birde baktık ki bütün radyatörler alttan giriş çıkış yapılmış. Hem ısınamıyor hemde çok yakıyor. Bu ve buna benzer bir sorun olabilir belki sizde de. Bu arada şöyle bir hesap yaparsak 24 saate 100 kg demek 1 saat ortalama da 4.166 kg pellet yapar  Bunun karşılığı da 20,41 kw ortalama ısıl güç demek. Buda şunu gösteriyor ki Kazan neredeyse hiç kısmadan çalışmış.  Evde aşırı ısı kayıbı var demektir. Yada sistemde sorun var.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Thumbs Up 
Tesisatta bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü petekler çok iyi ısınıyor.Kazana giriş ve kazandan çıkış su ları dereceleri hemen hemen aynı onları da ölçtük. 3-4 derece fark var arasında. Isı kaybı neden olabilir. Makine neden 42-43 dercelerde uyku moduna girerken 48 derece uyku moduna girmiyor. Kazanda bir sıkıntı olabilir mi ?

#4
(30/11/2017, 12:33)onrsahn Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tesisatta bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü petekler çok iyi ısınıyor.Kazana giriş ve kazandan çıkış su ları dereceleri hemen hemen aynı onları da ölçtük. 3-4 derece fark var arasında. Isı kaybı neden olabilir. Makine neden 42-43 dercelerde uyku moduna girerken 48 derece uyku moduna girmiyor. Kazanda bir sıkıntı olabilir mi ?

Kazan normalde zaten uykuya girmemesi doğrulayan. Ortam belli bir ısıya geldikten sonra düşük kw ta yoluna devam ederse az yakar. Yani siz 48 e aldınız kazanı, ısı 48-50 arasında sabit kalacak şekilde 5-7 kw arasın yoluna devam ederse kazan az tüketir. Yok sürekli söndürüp yakarsa tüketim artar. 
 Bu arada normal şartlarda giden gelen su sıcaklığı arasında 3-4 derece fark olması radyatörleri ısıyı içeriye i transfer edemediği anlamına geliyor. Yada içerisi çabuk ısındı, ısıyı alamıyor. 3-4 derecelik fark ısı kaybı olduğuna değil, olmadığına işarettir.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Peki mbirol Bey kazanın bu KW larda yakması (7-8)  için ne yapmalıyım. 

#6
(04/12/2017, 12:38)onrsahn Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Peki mbirol Bey kazanın bu KW larda yakması (7-8)  için ne yapmalıyım. 

Arkadaşım şimdi diyorsunuz ki petekler çok iyi ısınıyor. O zaman ortam ısısı nasıl. Ortam ısısı 22 dereceleri buluyorsa durum iyi.yok ortam ısısı iyi değilse o zaman radyatörler yetersiz. Öncelikle bu konuyu açığa kavuşturmak lazım. 
 Kazan nasıl 7-8 kw ta çalışır. Böyle kesin bir değerde yansın demek zor. Bu tamamen evin koşullarına bağlı. Kazan 1 saat kadar yandıktan sonra istenilen dereceye geliyor mu. Geliyorsa sonrasında ne oluyor. Sönüyor mu veya kaç kw ta yanarak yoluna devam ediyor. Bu tarz bilgiler olmadan bir şey söylememiz çok zor.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#7
Thumbs Up 
mbirol Bey evin odaları farklı ısınıyor. 18 ile 22 derece arasında sıcaklık var. Haftalık program ayarlı. Akşam 4.00 yanmaya başlıyor, sabah 8.30 da sönüyor.[b]45 derecede yakıyorum. Kazan 1-1,5 saat arası istenilen sıcaklığa geliyor. Daha sonra 16-17 KW da sabit seyrediyor. Uyku moduna geçmiyor. Devamlı yanıyor. [/b]
Teşekkürler...

#8
(05/12/2017, 10:50)onrsahn Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mbirol Bey evin odaları farklı ısınıyor. 18 ile 22 derece arasında sıcaklık var. Haftalık program ayarlı. Akşam 4.00 yanmaya başlıyor, sabah 8.30 da sönüyor.[b]45 derecede yakıyorum. Kazan 1-1,5 saat arası istenilen sıcaklığa geliyor. Daha sonra 16-17 KW da sabit seyrediyor. Uyku moduna geçmiyor. Devamlı yanıyor. [/b]
Teşekkürler...
16-17 kw ta yanarken İSO da 45 lerde seyrediyorsa yapacak bir şey yok. İhtiyaç ısı o demekki.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: