• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Kompresör devreye girmiyor
#1
Merhaba arkadaşlar aranıza izmirden yeni katılıyorum.

Klimadaki sorunumuz ,

Klima sogutmayı cok az yapıp iç ünite karlanma ve su akıtıyordu ve dış motor tarafındaki ince boruda karlanma yapıyordu. Dün klimacı geldi gazdan deyip gaz basıldı ve klima sogutmaya başladı.

Buraya kadar her sey tamam. Yaklaşık yarım saat calistirdık baya soguttu odayı. Klimayi kapattıp işe gittim.

Aksam işten geldigimde klimayı açtım 15 dk da oda buz gibi oldu ve ardindan soguk havayı kesti normal ic fanda calismaya devam etti ve compresor devreye girmedi.

Dis ünitenin yanina gittim. Dış fan çalışıyor lakin kompresör devreye giremiyor devreye girmek istiyor ama kalkış yapamıyor duruyor ve 2 dk sonra yine kompresör kalkis yapmak istiyor ama yine duruyor.

Kapasitor vardi yeni onu degistirdim yine ayni.

Sizce sorunumuz nedir.

Not. İc fan calisiyor dis fan calisiyor kompresör kalkis yapamiyor 2 dk bir bu olay tekrarliyor. Sogutma yok. Gaz dün basildi. Kapasitor degisti

#2
Öncelikle klima ince boru buzlanması, gazın eksik olduğuna işaret. Buraya kadar Ok. Ama bu gaz nereden kaçtı. Ne kadar gaz verdi. Gazı neye göre verdi. 
 Şu an görünen kompresör de bir sıkıntı olabilir son olarak kablo bağlantılarını kontrol edin. Özellikle kompresör giriş soketlerini. Kabloları da sağlam sa sıkıntı büyük. Şok kondansatör ler var. Son deneme bir şoklar yapılabilir. Kurtardı, kurtardı. Kurtulmaya ya kompresör değişecek, yada klima hurda ayrılacak. 
 Bu arada en önemli konu gaz kaçağı nın tespiti.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Klima arçelik 2002 de almistim gelen serviste bu modeller boyle bu kadar senede bu kadar gaz kacmasi normal dedi basti gazi gayet iyi calisti. Calisti calismasinada bu seferde kompresör gitti kalkis yapamiyor. Calişan kompresör gaz basimindan sonra neden böyle oldu. acaba gazi fazla basmis veya farkli bir gazmi bastilar acaba benim klimanin gazi r22

#4
Yani ne olduysa bu gaz basma olayından sonra oldu. Kompresör gaz basmadan önce calisiyordu

#5
Fazla gazdan da olabilir. Takılan kondansatör farklı olabilir. Fazla gaz, yüksek basınç demek. Yüksek basınç, kompresör zorlanması demek. 
 Arçelik lerin genel bir hastalığı vardır. Kompresör basma borusu belli bir süre sonra çatlar. Servis direk dile getirmemiş ama bu tarz bir şey olabilir. Klima da kaçak yoksa 50,yıl olsa da gaz verilmez. Hakkını da yemeyelim. 2002 den bu güne kadar hizmet verdi ise makine, iyi gitmiş yine.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
mbirol bey sabah servis tekrar geldi. Digital gaz ölçüm aletini baglayıp 4-5 dakika gazı eksiltti bu sıradada bir hortum ucunuda şiseye koydu ordanda yag cikti. Ama kompresör yine devreye giremedi 15 saniye kadar girip geri duruyordu. Kompresör gitmiş klima hurda dedi gaz basım ücretini geri iade edip gitti. Bizim çalışan kompresör gaz basımından sonra ne olduysa sizlere ömür oldu. Sizce burada servis hatası olabilirmi

#7
(13/06/2018, 00:42)Eferna Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mbirol bey sabah servis tekrar geldi. Digital gaz ölçüm aletini baglayıp 4-5 dakika gazı eksiltti bu sıradada bir hortum ucunuda şiseye koydu ordanda yag cikti. Ama kompresör yine devreye giremedi 15 saniye kadar girip geri duruyordu. Kompresör gitmiş klima hurda dedi gaz basım ücretini geri iade edip gitti.   Bizim çalışan kompresör gaz basımından sonra ne olduysa  sizlere ömür oldu.  Sizce burada servis hatası olabilirmi

Ben tahminimi söyleyeyim. Sizin kompresör zaten gitmişti. Klima da gaz kaçağı yoktu. Klimaya biraz gaz yüklediler ,kompresör bir tık daha zorladı 1-2 gün iş yaptı.Sonra ömrü vefa etmedi. Bence servisin burada çok suçu yok. İyice incelemeden gaz vermişler. Ve sizden bununla ilgili aldığı parayı da iade etti ise ,servise bir şey söylemek doğru olmaz. Biraz fazla gaz verildi diye tık diye kompresör gitmez. Zaten yaralıymış,bu bahanesi olmuş bence.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
arçelik 12325 modeli yine arçelik 12320 ve baymak elegans plus

3 klima arasında kaldım 3 cü de 12 lik 3 modelden hangisi iyidir

#9
(13/06/2018, 19:30)Eferna Nickli Kullanıcıdan Alıntı: arçelik 12325 modeli yine arçelik 12320 ve baymak elegans plus

3 klima arasında kaldım 3 cü de 12 lik 3 modelden hangisi iyidir

Cevap D şıkkı , Hiçbiri..

Bu cihazlardan birini alacağınıza Airfel,dayluk ,Midea blanc vs alın daha iyi.

https://klimaforumu.com/konu-giris-seviy...8#pid28598

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: