• Toplam: 2 Oy - Ortalama: 4.5
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Kombi tesisatında dikkat edilmesi gerekenler.
#1
alttaki yazımı şu konuda Cihan isimli arkadaşa yazmıştım bu konuya alıntıladım.

http://klimaforumu.com/showthread.php?ti...d=81#pid81


arkadaş şu şekilde sormuş kombi ile evinin salonunu ısıtamadığını söylemiş.
http://klima-forumu.1111995.n5.:)/hangi-klimay-secmeliyim-tp401p669.html

(01/01/2015, 19:25)***** Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Cihan arkadaşım ayrıca kombi konusundada iyileştirmeler yapabilirsiniz evinizde.

salon kombi noktasına uzaksa ve tesisatınız ikiye bölünmüşse bu dert olabilir. hele birde kombinizin yeterli pompa gücü yoksa. (bazı ucuz kombilere ufak pompa takıyorlar. aynı durum benim ariston kombimdede mevcut)  

bu örneklerin yanında en önemlside tesisattır. mesel benim tesisatım bakır tesisat kombim kötü tesisata bazı eksikler olsada o şekilde kurtarabiliyorum.

plastik tesisattan çok çektik zamanında. plastik tesisat ilk başta oksijen ürettiği için kombi eşanjörlerine zarar verir.

sonrasında, bu tesisatı genelde kaloriferciyim diyen su tesisat ustaları döşüyor bir çoğuda bir anda kalorifer tesisatçısı oldular inanın buna ben yaşım itibarıyla şahit oldum ister istemez bilgsizde olsam konu hakkında (pek tabiki mesleğim değildir. görerek öğrenebildiğim kadar birşeyler öğrenip, eşe dosta yardımcı olmak amaç. bu durumda hatada yapabilrim. ama iyiyi araştırmak gerekliliğine inanıyorum.) yaşayarak bunları hep gördüm.

bu ustalarımızı küçümsemek değil amacım zaman zaman kızıp söylensekte. herkes bir değerdir mutlaka bu yönde ilerleyecekti işler. demek istediğim işin özünü öğrenselerde yapmayan ustalara sitemimdir.

birçok usta plsatik tesisatta kaynak yerlerine önem vermeyip fazla ısı uygulayıp zaten kötü malzeme olan plastik malzemeyi iyice kötü etmişlerdir. bu durmda nasıl su dolaşsın tesisatta yeterli derecede bir mühendisten duymuştum pompa oldukça aptal ve çıkarcı bir cihazdır neryei rhat bulursa oraya suyu göndermekten başka işe yaramaz görevi odur demişti. mantıkte bunu gerektirdiğine göre çok doğru.

düşünürsek salonunuza giden hatlarda daralma varsa ustalar kaynak yerlerini fazl ısttılarsa. sorun zaten ortadadır.

gücünüz varsa öncelikle bu dediklerimi elden geçiriniz. bir arkadaşımızın yakında burada yazacağnı umuyoruz çok dah detaylı bilgiler verecektir umarım hep birlikte nasipleneceğiz.

size şimdilik önerim bunlar olabilir kendi deneyimimce. ev deki döşenmiş tesisat planınızı çizerseniz ordanda az çok yardımcı olmaya çalışırım.

#2
bakır boru ile plastik boru arasında fiyat farkı nedir ?

#3
(01/01/2015, 21:52)Cyan34 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bakır boru ile plastik boru arasında fiyat farkı nedir ?

Cyan34 dostum diğer forumda Biray arkadaşımız açıklamış. size aynen doğrudur ben vakit buldukça gözlerim iyi oldukça başımdan geçenleri işleyeceğim şimdi kısaca anlatmaya çalışayım olabilrse tabi anlatımım uzundur herzaman.

plastik boru her konuda tam bir vukuattır inanın buna.

tek kurtarır yanı oldukça büyük boru ile döşenirse iç çapı büyük olcak yani. suyu rahat dolaştırabilir. ama oksijen üretmeyi önlemez bu durum. plastik borunun iyisi yoktur kimisi alüminyum folyolu iyisi der der kimisi cam elyaflı boru vs der hepsi aynıdr sonuçta kaynak yapılırken o alüminyum folyo denen meselede erir.

inanın benim kendi evimde plastik tesisat vardı. hiç kullanmadan kestim attım neden derseniz. daha önce annemlerin evindeki plastik tesisattan okadar çok çekmiştikki o tesisatı bakır çevirttik ev ısındı yakıt düştü.

senede 5-6 defa servis geliyordu inanın (tabi her plastik tesisat bizimki kadar kötü olmayabilir bizimki tam müteahhit işiydi. ve çalışanlarda işlerine müteahhit yüzünden ihanet etmişlerdi.. çünkü ben buldum tesisatı yapan adamı dedim tesisatın önemli bir yerinde hatırladığın nokta varsa orayı değiştirelim gücümüz yok. gerçektende öyleydi. adam bana dedi, neresi doğruki. işte sizin müteahhit şöyle böyle başladı adam kötü konuşmaya. bende dedim ben müteahhit değilim düzgün konuş benle akrabasımı sandında kızım sana söyliyim sen anla dercesine konuşuyorsun. aranızdaki olayı bilemem ben sonra geldim buraya ne seni tanırım ne onu. ama böyle konuşacağına kadar o işi yapmasaydın azda olsa para almışsındır tesiaatı tamamladığına göre. adam fıttırdı bana beddua okuma vs. dedim sende konuşmayı bil ekmeğini çiğnemişsin)

neyse bize senede 5 6 kez servis geliyordu (bu yüzden 1 yılda 8 adet servis makbus ile baymaka 2 yıl belk geçkin bedava bakım yaptırdım. adamlar benden bıktı dedi bakır çevir arıza yapsın biz gene devam edeceğiz bedava bakıma.)

ama tesisatı düzgün olanlarada senede 2 defa servis geliyordu binada. kombiler sökülüp revizyona gidyordu vs. yemin ederim hala yan komsumuz boşa para ödeyip ısınamıyor zalim ev sahibide yaptırmıyor adamı gördükçe kafasını kıracağım geliyor. o evden kira laıp nasıl yiyor hayret yani.

ben bu durumları gördüğümden dolayı kendi evimdeki tesisatı hiç kullanmadım. en dandik kombilerden birisi benim kombim ama bakır tesisat sayesinde bir kere bile servsi gelmedi eve (yalan olmasın ilk sene biraz arızaları oldu giderildi) şimdiyse 9 yıldırda çalışıyor tık yok. eğerki bu kombiye plastik tesisat bağlanmış olsaydı birkere her yıl bakım isteyecekti. iananın ben bir kez filter bile sökmedim diğer vede aynı durumda.

ama diğer vedeki binadakilerin hepsinin kombisi değişti. bizim 98 model kombi hala çalışıyor. oysaki ilk sene hapı yutmuştu kombi plastik tesisat yüzünden.

sonra revizyon gördü 2003ten beri tık yok bir kere kart yalanıyla masraf çıkardı birde 3 yollu vana değişti Zart Forum de dahi bunları yazdım. Allah birde iyi ustalara denk getirsin. eline pense alan sokağa çıktımı her durumuda yaşayabiliyor insan.

#4
Yerden ısıtmalı sistemlerde kombi sıcaklığı maksimum kaç olabilir?
Önemli olan, ne söylendiği değil, söylenenden ne anlaşıldığıdır.

#5
(15/01/2015, 19:42)hasanemmii Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yerden ısıtmalı sistemlerde kombi sıcaklığı maksimum kaç olabilir?

yerden ısıtma sistemelerinde yer sıcaklığının çok yüksek olmamaı gerektiğini okumuştum. yüksek sıcaklık sağlık açısndan zararlı olduğu aklımda kalan.

kombi derecesi hakkında bişe söyleyemeyeceğim. Biray hoca cevaplasın mbirolda sıcaklığı az çok söyleyebilir. yeni bir arkadaşımız geldi klimavekombi nickli onada sorabilirsiniz.

#6
(15/01/2015, 23:58)***** Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(15/01/2015, 19:42)hasanemmii Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yerden ısıtmalı sistemlerde kombi sıcaklığı maksimum kaç olabilir?

yerden ısıtma sistemelerinde yer sıcaklığının çok yüksek olmamaı gerektiğini okumuştum. yüksek sıcaklık sağlık açısndan zararlı olduğu aklımda kalan.

kombi derecesi hakkında bişe söyleyemeyeceğim. Biray hoca cevaplasın mbirolda sıcaklığı az çok söyleyebilir. yeni bir arkadaşımız geldi klimavekombi nickli onada sorabilirsiniz.

birer pm atın haberdar etmek içinOkeyto

düzeltme: http://s16.postimg.org/xsptw20p1/screenshot_1134.png

#7
(15/01/2015, 19:42)hasanemmii Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yerden ısıtmalı sistemlerde kombi sıcaklığı maksimum kaç olabilir?

Yerden ısıtma sisteminde su sıcaklığı 35-40 derecelerde kullanılır.Kombi vs. için değişmez bu sistem su ısısı.Kombi de uygulama nasıl olur,kapasite seçimi vs. onu bilemiyorum.Kombi tarafı beni aşar..


@Biray Doğalgaz

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
60c sisteme zarar verir diyebilir miyiz?
Önemli olan, ne söylendiği değil, söylenenden ne anlaşıldığıdır.

#9
(16/01/2015, 00:25)hasanemmii Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 60c sisteme zarar verir diyebilir miyiz?

40 ın üstüne çıkılmaması gerekli ,döşeme betonu ,zemin kaplaması çatlar zarar görür.Ayrıca yerden ısıtma yapılan zeminde halı kilim vs. kullanılması tavsiye edilmiyor.Isınan hava ile birlikte bu halı kilim içerisine biriken toz vs. ler soluma bölgesine yükseliyor.

Birde yeni duyduğumuz bir konu daha var.Yerden ısıtma sistemi kullanılan evlerde yaşayanlarda varis problemi daha yoğun görülüyormuş. Olabildiğince ısıyı düşük tutmakta fayda var..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#10
Sağolasın mbirol.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: