• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Klima kapasitör değişimi
#1
Selamün aleyküm arkadaşlar ben Vestel klima kullanıyorum. İç ünite fanı çalışıyor fakat ne sıcak nede soğuk hava atıyor. Kapasitörü değiştirmek istiyorum fakat elimde bulunan 3 farklı renkteki kabloları nasıl takacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz ? Ve klimam biraz çalıştıktan sonra 2 kere dit sesi çıkarıp 2 ışık yanıyor bunlar açma kapama ve pervanenin yanındaki ışık bu neden oluyor acaba şimdiden teşekkürler.

#2
Dış ünite kapasitörü arızası tanımı kısaca yazalım. 
İç üniteyi çalıştırdınız, bazen hemen bazen 3 dakika sonra dış ünite devreye girer. İç üniteyi çalıştırır çalıştırmaz dış ünitenin yanına gidin. Eger ki dış ünitede fan devreye girdi dönüyor, kompresör izleyip kalkmak istiyor, fakat kalkış yapamayıp ses kesiliyor, bir süre sonra izleme tekrarlıyor. İşte o zaman kompresör kapasitörü arızalı olabilir. Bunu kapasitöre bakarak ta görebilirsiniz. Genelde şişer kapasitör. 
Nasıl değiştirilir. Öncelikle klimanın enerjisini kesin. Uygun olan kapasitörü temin edin. Üzerinde 35,50,60 gibi ibareler vardır. Genel olarak 9 luk ta 25,12 likte 30-35, 18 likte 45-50,24 lükse 60-65 mikrofarad olur. Cihaz üzerindeki kapasitör uçlarını dökerken bir uca 2 tane, bir uca 1 tane kablo gelir. Bunu nasıl söktüyseniz, aynı şekilde takın. Bazı makinelerde fan ve kompresör kapasitörü birliktedir. Örnek 50+5 burada daha çok kablo var. Söylerken dikkat etmekte fayda var. Olaki karıştırdınız, dış ünite elektrik kapağı üzerinde elektrik bağlantı şeması vardır. Yok orada da çözemediniz. Müracaat klimacı ya.  M08

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Her makinede aynı olmamakla beraber genelde 2 mavi(Nötr)  kablo bir yere, sarı yada kırmızı kablo (kmprsörden gelen S ucu) tek olmak diğer terminale girer.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için inşAllah takabilirim bu kapasitörü çünkü ne olursa olsun çok büyük bir bozukluk olmaz ise artık tüm ev sorunlarını kendim gidermeye çalışacağım.(nedeni ise artık insanların gözlerinin doymaması.) Bu 15 yıllık klima son 3-4 senedir hayrını görmedik  zaten ömrünü doldurmuş Smile fakat klima fiyatları çok yüksek. En azından bu yaz idare etsin dedik. Dış ünite hiç çalışmıyordu sadece iç ünite fanı çalışıyordu. 3 gün önce çağırdığımız klimacı kapasitör ve bahsettiğim 3 renkli kablo için 300 tl ücret istedi.  Hatta 3 renkli kablonun 120 tl olduğunu söyledi. Ertesi güne kadar klima çalıştı gerçekten fakat 300 TL çok fazlaydı çünkü 5 dk çalışıp 5 dk devreye giriyordu bu yüzden adamı çağırıp parçalarını sökmesini istedim. Söküp gitti işin ilginç tarafı o 120 TL'lik kablolar benim elektrikçiden aldığım metresi 1 TL olan kablolar bu yüzden bir daha çok büyük sorunlar dışında evdeki ihtiyaçlarımı kendim gidermeye çalışacağım elektrik-elektronik bölümü mezunuyum zaten. Bugün 20 TL'ye kapasitör isteyip kendim takacağım sizinde yardımlarınız ile.

#5
Kablo da ne olabilir ki, ancak kablo ucundaki soket ler yanabilir. Kesersin ucundan, yenisini sıkarsın iş biter. 
Kimse yanlış anlamasın, biz şu anda kapasitörü değişimini 150 TL ye yapıyoruz. Kapasitör 20-25 TL olabilir. Fakat günde 20 tane değişim yok ya, gelen ekibin de bir maliyeti var. Hergün 5 Kapasitör işi çıksa 100 TL bile güzel para olur. Ama bugün var yarın yok. Hayat devam ediyor, eleman maaşı devam ediyor. Dolayısı ile karınca hesabı, bugün kazanacağız, ama yarında yiyeceğiz ki ayakta kalalım. Servis i ararsanız bulasınız. 100-150 TL bu işin hakkıdır. Ama 300 TL deyipte  b...kunu çıkarmamak lazım. 
Siz kabloları temin edin, ama kompresör girişi ve Kapasitör girişinde soketi olmalı uçları. Ve bu uçları iyi sıkmalı, hatta mümkünse üstüne lehim yapmalı. Birde kablo kesiti 2,5 mm olması şart. Siz malzemeleri temin edin, birde elektrik kapağındaki elektrik bağlantı şeması nin resmini atın foruma. Biz, dizi yönlendiririz.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
Bugün komşumun 24 lük demir dökümün   kapasitörünü değişti servis  130 tl para aldı.

#7
Mbirol hocam çok teşekürler ilginiz için bugün istedim kapasitörü. Gelen şahıs servis değildi bizim memlekette nerde bir Kazıkçı varsa bizi buluyor. Ailem ben söylemeseydim şuan vermişlerdi bile. Gerçi zorla ikna ettim. Dediğiniz gibi 150 TL derse normal fakat işin içine yalan girdimi ücretsiz bile yapsa artık istemem o işi. 5 TL lık kabloya 120 TL demek resmen dolandırıcılık. Gözümün içine baka baka hem de. Ayrıca kabloda bir sorun yoktu adama kapasitörü değiştir sadece dedim yok dedi olmaz dedi. Allaha havale ediyorum böyle insanları. Kapasitör elime ulaşınca yine buraya yazarım hocam.

#8
(05/07/2017, 01:54)tsksz Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Mbirol hocam çok teşekürler ilginiz için bugün istedim kapasitörü. Gelen şahıs servis değildi bizim memlekette nerde bir Kazıkçı varsa bizi buluyor. Ailem ben söylemeseydim şuan vermişlerdi bile. Gerçi zorla ikna ettim. Dediğiniz gibi 150 TL derse normal fakat işin içine yalan girdimi ücretsiz bile yapsa artık istemem o işi. 5 TL lık kabloya 120 TL demek resmen dolandırıcılık. Gözümün içine baka baka hem de. Ayrıca kabloda bir sorun yoktu adama kapasitörü değiştir sadece dedim yok dedi olmaz dedi. Allaha havale ediyorum böyle insanları. Kapasitör elime ulaşınca yine buraya yazarım hocam.

Okeyto Okeyto Okeyto Okeyto Okeyto Okeyto Okeyto Okeyto

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#9
mbirol hocam kapasitör elime ulaştı. Dış ünitede şema bulamadım.

Bunlar yeni kapasitör

Klima Forumu

Klima Forumu

Bunlar eski kapasitör

https://i.hizliresim.com/nWWP2M.jpg

Klima Forumu

Klima Forumu

Klima Forumu

Buda kablom pabuçlarını değiştirecem.

Klima Forumu
 
Hocam şimdi ne yapmam gerekir ?

#10
Hocam şemayı buldum.

Klima Forumu

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: