Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma
#1
Üyelerimizin  üzerinizde durduğunuz tüketim konusunda  size  enerji etiketi ile ilgili örnekler verelim. Siemens in sitesinden toparladım. Siemens e bu konuda net bilgi ve bu güzel enerji etiketi yayınlarından dolayı da buradan teşekür ediyoruz. Tüm markalardan da bekleriz enerji etiketi bilgilerini yayınlamalarını. 

   
   
   
   
  

Şimdi arkadaşım bu enerji etiketlerinin hepsi aynı markaya  ait. Hatta bunların hepsi Midea tarafından ölçümleniyor. Hepsi aynı kapasite. 
 * En baştaki 18 lik makinenin fiyatı (resmi listede) 3000 ₺lerde. Makinenin SEER 5,5 ve yıllık soğutmada enerji tüketimi 337 kw.  
 
 * Yine aynı etiketler de en iyi 18 lik  makinenin fiyatı (resmi listede) 4000 ₺ lerde. Makinenin SEER 7,4 ve yıllık soğutmada enerji tüketimi 246 kw.

Şimdi bu hesaplara göre en az tüketen klima ile en çok tüketen klima arasında yıllık soğutmada enerji tüketimi olarak fark 89 kw. Hadi biz klimayı yoğun kullandık, tüketimi 3 e katladık. Yıllık aradaki fark olsun 270 kw. 30 da bizden diyelim 300 kw kar sağladık diyelim. 
 Şimdi SEER 7,4 (A++) ile SEER 5,5 (A)  enerji sınıfı arasında olabilecek olan max tüketim farkı yıllık soğutma sezonunda 300 kw. Bunun ₺ karşılığı ise 126 ₺ . Bu olup olabilecek max fark. İki ürün arasındaki fiyat farkı 1000 ₺ olduğuna göre 1000/126 = 7,93 yani 8 senede amortisman olur verdiğiniz para. Sonraki 10 senede de kara geçersiniz cihazın ömrü vefa ederse. 

 Bu değerlendirmemiz fiyat tüketim üzerinden. Her iki makinede aynı kalitede, bence aynı soğutma, ısıtma performansına sahip. Fark nerede derseniz, aksesuar, plastik kasa farkı, görünüş vs. 

Bizim için aranılan Fiyat /Performans ise Airfel hala açık ara önde. 

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
#2
Klima Forumu
Ara
Cevapla
#3
bu klima nasıl hocam 


http://www.beko.com.tr/split-tipi-klimal...klima.html
Ara
Cevapla
#4
(25/08/2016, 00:16)kamuranaliriza Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bu klima nasıl hocam 


http://www.beko.com.tr/split-tipi-klimal...klima.html

Sadece enerji etiketine göre klima seçimi de doğru değil tabiki de. Arç, bek. Vest gibi klimalar benim seçimlerim dışındadır. Fiyat /Performans deyince bu makineden çok daha iyi makineyi, bundan çok daha iyi fiyata alabiliyorsanız, neden bu tercih edilsin. Ben olsam almam, aldırmam.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
#5
Airfel için verdiğiniz tüketim max kapasite de olan, yani Zorlanmış olan tüketim. 

 dediğiniz nedir hocam 

en düşük derecede çalışmada 18 derecede çalışırsa mı en yüksek tüketim harcamış oluyor 

18 derecede 1,60 kw harcarsa 

25 dercede 1,20 kw harcar gibimi 
Ara
Cevapla
#6
(25/08/2016, 13:32)kamuranaliriza Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Airfel için verdiğiniz tüketim max kapasite de olan, yani Zorlanmış olan tüketim. 

 dediğiniz nedir hocam 

en düşük derecede çalışmada 18 derecede çalışırsa mı en yüksek tüketim harcamış oluyor 

18 derecede 1,60 kw harcarsa 

25 dercede 1,20 kw harcar gibimi 
Klimalar soğutmada asıl zorlanması dış hava şartlarına bağlı olarak görürler. Dış ortam ısısı 30 derece iken. 1300 watt çekerken, 35 derecede 1600 watt bulursa 40 derece de 2000 Wat ları da bulabilir. 
Şu anki soğutmada Sezonsal verimlilik testleri max 35 derece dış ortam ısısına göre test ediliyor. Sezonsal SEER testi 25-35 derecede oluyor.  35 üstü yok. 
Cihazlarda en önemli karşılaştırma ise soğutma için değil,Isıtmada P. Tasarım yükleri ile tüketimi orantılıdır. 
Örnek verelim mesela, Airfel LTXN35U yani 12 lik soğutma da 3,5 kw yükte test edilirken (max 35 derece test ediliyor), ısıtmada 2,6 kw ısı yükü (p. Tasarım) verilerek test ediliyor.  2,6 kw demek 9500 btü gibi demektir. 
 Buna göre benim öngörüm bu makine 35 dereceleri geçerse dış ortam soğutmada 9 000 btü lere düşecektir. TR şartlarında dış ortam ısısı max 35 değil tabiki de. Bu sene İzmir 35 dereceyi sabah 10 dan sonra devirdi geçti, akşam 7-8 e kadar nerde ise. Bu nedenle diyorum ki 20 m2 de ısıtmada sıkıntı olmaz bu makine, ama 25-30 m2 bulursanız dış hava ısısı 7 derecelerine altına indiği zaman yetersiz kalabilir. Tabi izolasyon vs de etken bu Konuda.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
 Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma konusu
Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma Konusunun Etiketleri Etiketler Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma klima, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma fiyatı, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma al, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma tavsiyesi, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma arızası, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma nasıl çözülür, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma 2015, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma kalitelimi , Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma nedir, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma izle, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma , Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma resimli anlatım, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma ne işe yarar, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma sistemleri , Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma problemi, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma ne demek, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma nerden alınır, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma videosu, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma paylaşımları, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma en iyi fiyat, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma en ucuz, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma hakkında, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma nedir, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma bul, Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma konusu
Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma Konusunun Linki Direk Link
Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma Konusunun HTML Kodu HTML Link
Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma Konusu BBCode Linki BBCode Link
Klima enerji etiketi ve tüketim karşılaştırma Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Yasal Uyarı
Sitemizde Bulunan Tüm paylaşımlar TC yasalarına uygundur. Bu kurallara uymayanlar banlanır ve bu tür paylaşımlardan Klima Forumu sorumlu değildir. Bu yüzden KlimaForumu.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. Uyar - Kaldır Prensibini Benimsemekteyiz. İstenildiği Takdirde Hak Sahipleri Linklerin Kaldırılması Talebinde Bulunabilir, iletişim adresimizden bize mail atabilirsiniz. Reklam vermek için yine iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. "Saygılarımızla KlimaForumu.Com"