Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
#1
2013 yılında yürülüğe giren 6331 sayılı İşsağlığı ve güvenliği kanunu gereği ,işyerinde işveren dışında  1 veya daha fazla kişi çalıştıranlar için İş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile anlaşma yapıp,gerekli yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğu işverene yüklenmiştir.
 Yüklendi yüklenmesine de ,yük 1 tane değil ki arkadaş.O günden bu güne kadar belki TR nin %30-40 işyeri bu uygulamaya geçti. Onlarıda çoğunluğu orta ve büyük işletmeler.Hal böyle olunca Haziran 2015 de yeni bir yasa eklendi .Az tehlikeli sınıfta olan ve 10 kişiden az işçi (stajyer çırak dahil) işyerlerinde İşverev veya işveren vekili iş sağlığı ve güvenliği eğitimini verme ve yükümlülüğünü kendisi üslenebilecek.Tabi bunun için öncelikle sertifika alması gerekiyor.Sertifika programını ise Anadolu Üniversitesi ile protokol imzalamış Çlaışma ve sosyal güvenlik bakanlığı.Yani sertifika verme yetkisi Anadolu üniversitesinde .
Bizde bu haberi aldık ve kaydolduk sertifika programına . 1 aydır internet üzerinden online ders dinliyoruz,test çözüyoruz. Nitekim bu gün sınav vardı. Bu yaştan sonra üniversite sınavı gibi sınava girdik arkadaş.Niye mi ,kayıtlıyız ya ,devlet baba tuttuğunu öpüyor. Öpmesin diye katlanıyoruz ne yaparsın.İş güvenliği uzmanı tutmak ayda 300 TL .Yani iki montaj parasıda işgüvenliği uzmanı için yapacaksın.Neyse gittik bu gün sınava .Sınava gelenlerin yaş ortalaması 40 ın altında değil. Hekes hayır duası ediyordu.
Sınav salonuna girdik ,bir sürü presödür vs derken sınav başladı. Ulen yaptınız bir şey işe yarasa bari.Zaten derlerden de biliyordukta. Anlatılan sorulanların %70 inin gerçek yaşamla alakası yok arkadaş. Konu İş sağlığı güvenliği ,öğretilen sorulan ise ,iş hastalığı kazasında ölüm olursa cenaze parasını öncelik kimin hakkı, millattan nce ilk iş kanunun,İtalyan Ramazzini ilk iş sağlığı ve güvenliği teorisini bulmuşta,İSGÜM ne iş yapardan tut,sgk işvereini hangi mahkemede hangi tar dava açar, bu davalar hangi kanuna göre düzenlenir..Hee şimdi bende elemanlara bunu anlatam.Adam merdivene çıkınca Hamurami kanunlarını düşünüp kendini koruyacak.
Birde bunu düzenleyen ,eğitimi verenler akedimisyen oluyor.Ya hocalarım hiçmi sahaya çıkmazsınız,hiç mi gerçek dünya da yaşamazsınız. Hadi zorunlu vs yaptılar bir iş bari bir faydası olaydı.İşe yaracak bir şey öğreneydik te ,ögreteydik. Hala ilk olkulda (1970 li yıllardaki) zihniyet devam ediyor.Kanun tarihi ezberletiyorlar.Borçlar kanunu,iş kanunu, bilmem ne kurumunun görevi yetkisi vs. Yahu biz bu işin avukatlığınımı yapacağız ,yasal işlerimi takip edeceğiz. Biz sahada ilk yaptığınız tanım var ya ''Çalışanın vucud bütünlüğünü ve sağlıklı yaşamasını sürdürmek için '' çalışma hayatında ne önlemler alırız ,nasıl bir yol takip ederiz onu anlatın. Ben iyi kötü lise bitirdim ve uzun yıllarır bir çok konuda toplantı seminer vs katıldım .Kendi zenerasyonuma göre bilgi deneyim algılama olarak en azından ortanın üstündeyim diyebilirim. Bir sürü kavram ,laf asalatısı ,benim kafam basmadı bazılarına .Çok adah altta olan esnaf arkadaşlara İşverenlere inanın acıdım bugün.Adamların suratları sınavdan sonra düşmüş tü. Dua edip çıktılar. Ha bedava da değil ha 250 TL katılım. Bu gün sadece bizim binada 600 kişiye yakın vardı.TR yi siz düşünün.
Birde öyle bir sınav hazırlamışlar ki,inanın köklemişler. İnternet üzerinde eğitim programında deneme testleri var .Yüzlerce soro çözdüm .Neredeyse tüm soruları gördüm cevapları buldum.Anlatılan dersleri iki sefer dinledim. Örnek soruların %30 yoktu sınavda ,%70 i hiç anlatım derslerinde bahsedilmeyen konular.Kitabı tamamen hatmetmeniz gerekiyor.Yani yalaıyıp yutacaksın.Birde işe yarasa gerçek hayatta neyse.Allah tan 40 soruda 100 üzerinden 50 alan geçiyormuş ta yırttık sayılır.Bakalım ne gelecek puan.
İşveren olan arkadaşlar 2 . açılacak sertifika proğramını takip etsinler,ama kitabı yutun derim ben baştan.

Vatana millete hayırlı olsun..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
#2
Para para para.
Ara
Cevapla
#3
Bu yaştan sonra sınava girdik. Başarmışık bari... M26 M26 M26 M26 M26 M26

   

Ben 90 bekliyordum ama ,hoca notumu kırmış galiba  ... 1silah 1silah 1silah
Bu kadar şaçma sapan sorudan sonra bence büyük başarı elde ettim amaaaaa..

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın
Cevapla
 İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi konusu
İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konusunun Etiketleri Etiketler İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi klima, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi fiyatı, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi al, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi tavsiyesi, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi arızası, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi nasıl çözülür, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi 2015, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi kalitelimi , İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi nedir, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi izle, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi , İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi resimli anlatım, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ne işe yarar, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi sistemleri , İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi problemi, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ne demek, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi nerden alınır, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi videosu, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi paylaşımları, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi en iyi fiyat, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi en ucuz, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi hakkında, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi nedir, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi bul, İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi konusu
İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konusunun Linki Direk Link
İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konusunun HTML Kodu HTML Link
İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konusu BBCode Linki BBCode Link
İşveren ve İşveren Vekilinin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Yasal Uyarı
Sitemizde Bulunan Tüm paylaşımlar TC yasalarına uygundur. Bu kurallara uymayanlar banlanır ve bu tür paylaşımlardan Klima Forumu sorumlu değildir. Bu yüzden KlimaForumu.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. Uyar - Kaldır Prensibini Benimsemekteyiz. İstenildiği Takdirde Hak Sahipleri Linklerin Kaldırılması Talebinde Bulunabilir, iletişim adresimizden bize mail atabilirsiniz. Reklam vermek için yine iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. "Saygılarımızla KlimaForumu.Com"