• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Hidro vrf mi ısı pompası mı
#1
Herkese merhaba öncelikle evime yerden ısıtma yaptırdım. Kışın yerden ısıtma ile ısınmak yazın ise klima ile soğutmak istiyorum bütün odaları. Buradaki klimaci bir kişi bilmediğim yeni çıkan tek bir dış uniteyle hidro kit koyarak hem yerden isitmayi hemde yazın İNVERTER KLİMAlari çalıştırarak sogutabilecegimi bu sistemin vrf vrs hidro mini vrf falan da deniliyormus.. Benim sorum ısı pompası yerden ısıtma işini yapıyor ama soğutmaya gelince fancoil gerekiyor fancoil çok ses yapıyor vede konforlu değil deniliyor. Isı pompası +multi sistem klima mi yoksa hidro kitli vrs sistemmi daha iyi. Maliyetleri nasıl. Harcadıkları elektrik sarfiyatı nasıl bu sistemlerin yanlış bir sistem yapmak istemiyorum.. Yer manavgat antalya daire yerden isitilacak alan 146 m2 net. Sigutulacak alan 100 m2 civari..

#2
Öncelikle foruma hoş geldiniz. Isı pompası ile ısıtma soğutma yapabilmek için soğutmada fancoil kullanmanız gerekir. Klimalar kadar sessiz çalışan fancoil ler var artık. Hatta duvar tipi şeklinde bile var. İçlerinde kullanılan fanlar split klima ile aynı. Ama bir klima kadar etkili değiller soğutmada . Keskin soğuk vermez . Giriş su sıcaklığı min 7 derecedir zaten bu sistemler de . Kaldı ki Manavgat ın nemi fancoil ile zor alınır. Ben soğutma için fancoili önermem.

İkinci bir sistem ise VRF sistem ile hem hidrokit ile sıcak su ( yan yerden ısıtma için sıcak su ısı pompası ) Hemde bilindik klima sistemi çalışır. Sonuç ta ısı pompası dediğimiz sistem su ısıtan klima. Tek dış ünite ile iki işlemi de yapabilirsiniz. Ama bu uygulamayı yapan firma ,marka az . Bildiğim kadarı ile Samsung yapıyor.

Benim tavsiyem ise şu olur . Isı pompası ( yerden ısıtma için ) , Multi veya birebir klima soğutma için kullanmanız. İki sistemi VRF +Hidrokit ile bileşik olarak kurmada ,hem işçilik kalitesi gerekiyor. Hem seçenek çok kısıtlı. O nedenle klima ve ısı pompası işini ayrı düşünmenizi tavsiye ederim.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
mbirol bey verdiğiniz bilgi için teşekkürler ederim. Isı pompası +multi sistem klima maliyeti mi daha fazla olur. Yoksa hidro vrf sistemmi  birde şu var yorumlarda vrf sistem tehlikeli diye yangin ariza çıkarma olasılığı daha fazla diyorlar.. Buradaki kiside samsung onerdi fiyat daha çıkarmadı. Ben oncelikle sistemi tanimak istedim .. Iklimsa bayisi bu bilgiyi verdi.iki sistem arasında toplam maliyet hangisi ekonomik olur bilginiz varmi.. Vrfde elektrik tüketimi nasıl ısı pompasiyla kiyaslarsak

#4
(05/01/2019, 19:25)mesutsonmez7 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: mbirol bey verdiğiniz bilgi için teşekkürler ederim. Isı pompası +multi sistem klima maliyeti mi daha fazla olur. Yoksa hidro vrf sistemmi  birde şu var yorumlarda vrf sistem tehlikeli diye yangin ariza çıkarma olasılığı daha fazla diyorlar.. Buradaki kiside samsung onerdi fiyat daha çıkarmadı. Ben oncelikle sistemi tanimak istedim .. Iklimsa bayisi bu bilgiyi verdi.iki sistem arasında toplam maliyet hangisi ekonomik olur bilginiz varmi.. Vrfde elektrik tüketimi nasıl ısı pompasiyla kiyaslarsak
Vrf sistem multi ye göre pahalıdır  Tabi işin içine ısı pompası girince değişir herşey. Ama benim tavsiyem arada 3-5 bin TL bile fark olsa ısı pompası + multi yapın . Çünkü vrf nin ileriye dönük servis arıza bakım masrafları daha ağır olacaktır. Borulama mesafesi problem değilse ben her zaman multi öneririm. 
 Tüketim de çok büyük farklar olmaz. Vrf de en ortamı için tek klima kullanmak gerekirse makine çalışmaz veya baypas yapar gereğinden fazla tüketim olabilir.  
 Birde dediğim gibi vrf-hidrobox sistemi Samsung dan başkası satmıyor . Yani rekabet yok .

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Teşekkür ederim ilginiz için

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: