• Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Hermetik Kombi mi? Yoğuşmalı kombi mi?
#1
Lightbulb 
Ben hep bu konuya takılıyorum. Hermetik mi (yani klasik kombi modülasyonlu) yoksa Yoğuşmalı mı ?

Tıpkı bizim klima da yıllarca tartıştığımız klasik on-off klima mı? ,inverter mi ? gibi.

İşin uzmanlarından bu konuda teknik,ama bizimde anlayabileceğimiz dilde açıklama yapmalarını bekleriz. Tüm artıları ve eksileri ile...

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#2
Aslında konvensiyonel kombi mi yoğuşmalı kombi mi ? desek daha doğru olur.Çünkü baca tipi olarak her ikisi de hermetiktir.Aralarındaki en önemli farklardan biri konvensiyonel kombi yanma için gerekli oksijeni bulunduğu ortamdan alır.Yoğuşmalı kombiler ise bulunduğu ortamdan değil baca yardımı ile dış ortamdan alırlar.
Halk arasında yıllardır kullanılan konvensiyonel kombiler hermetik adını almış alışkanlık olarak. Dediğim gibi yoğuşmalı kombiler de hermetiktir. Smile

#3
İşin perofesyoneli değilim ama hermetik ile konvasyonel ayrı şeyler. HERMTİK baca sistemi ,yanma havasını iç ortamdan değilde dış ortamdan alınmasıdır.Aslında bende yanlış tarif etmiş olabilirim ama piayasada bildiğim kadarı ile böyle anılıyorlar.Aslında baca sistemi yoğuşmalıda da aynı .her iki kombide hermetik bacalı sistem. Konvasyonel diye adlandırılan sistem bildiğim kadarı ile tüplü şohben tipi olanlar.Özellikle İstanbul'da çok var bunlardan.Eski kombiler,özellikle baca gazı zehirlenmeleri haberlerinde geçen kombiler.

Hermetik yani yoğuşmasız ile yoğuşmalı arasındaki fark benim bildiğim hava giriş çıkış sistemi aynı,yoğuşmalıda bacada oluşan buharın içindeki ısıyı da kullanabilen sistemler. Benim sorum bu sistemi kullanmak ne kadar avantaj sağlıyor parasal olarak ,yatırıma değer mi.Agrıca yoğuşmalı ile yoğuşmasız sitemler arasında arıza,ömür vs. anlamında farklar masraflar nelerdir.

Klima Forumu

Ekran Görüntüleri
   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Yoğuşmalı Kombi Çalışma Prensibi
Turbo eşanjör sistemi ile atıkgazın sıcaklığının düşürülmesi ve bunun sonucunda oluşan su buharının sisteme geri kazandırılmasıyla yüksek verim elde edilmektedir.
Yoğuşmalı kombilerin standart kombilere göre başlıca farkı, baca gazı ürünlerindeki nem yoğunlaştığında ortaya çıkan buharlaşma gizli ısısının bir kısmının kullanılabilmesi ve bu kaybolacak ısının tekrar geri kazanılmasıdır. 1 m3 doğalgaz başına 1.5 ile 1.7 kg arasında su oluşmaktadır. 1 kg-su başına açığa çıkan buharlaşma ısısı 539 kcal’dir. Bu enerji gizli ısı olarak anılmakta ve standart kombilerde bu baca vasıtasıyla dışarıya atılmakta ve bu enerjiden faydalınamamaktadır. ancak yoğuşmalı kombiler; bacadan atılan gazların içindeki su buharında bulunan enerjiyi, gazları yanma bloğunun içinde tekrar dolaştırarak özel olarak dizayn edilmiş kanatçıklara çarptırarak alır ve tesisat suyuna aktarır.


Yanma sonucu oluşan ürünler 1.eşanjörden geçerken içersindeki su buharı yoğunlaşarak, su haline gelir. Yoğuşan suyun enerjisini de 2. Eşanjörde dolaşmakta olan sistem suyu alır. Yoğuşmalı kombilerin verimleri standart kombilerden daha fazladır. Yoğuşma sonucu oluşan su da, özel bir tahliye borusu ile dışarı atılır.


Yoğuşmalı kombilerde Hermetik kombi ailesinden olup çalışma sistemleri aynıdır. En önemli farkları ise ısı eşanjörlerinin daha büyük alana sahip olmasıdır. Ana eşanjör, baca gazlarını 54 derecenin altına düşürür. Sıcaklığı 54 derecenin altına düşürülen baca gazının içindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır. Bu geri dönüşümün olmadığı kombiler klasik kombi olarak diğer adı ile hermetik kombi olarak adlandırılır. Atık gaz sıcaklığı klasik kombilerde 200-250 C’iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir.
YOĞUŞMA NEDİR?
Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı hale dönüşmesidir. Yoğuşma olayı sonucunda gaz ısı kaybeder ve çevresine ısı verir. Yoğuşma olayı başladığında yoğuşan gaz halindeki madde çevresine ısı verdiği için ortamın sıcaklığını arttırır. Yoğuşma sonucunda gaz halindeki maddenin yapısındaki potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve sıcaklık artar. Şafak vaktinde gördüğümüz çig yoğuşma olayının doğadaki bir örnegidir. Yoğuşmalı kombilerde baca gazından elde edilen enerjinin sisteme geri kazandırılmasıyla sistem verimi artırılır. Bu şekilde kombi verimi %100 degerlerinin üzerine çıkar. Yoğuşmalı kombi verimi üretim teknolojisine marka ve modele bağlı olarak değişmektedir.
Klima Forumu

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Benim okuduğum kadarı ile yoğuşmadan çok premix işi bu kombileri ekonomik yanmada öne geçiriyor.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
(05/01/2015, 01:27)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Benim okuduğum kadarı ile yoğuşmadan çok premix işi bu kombileri ekonomik yanmada öne geçiriyor.

Kesinlikle katılıyorum.

#7
Premix hangi anlamda kullanılıyor? Ön karıştırma gibi bir şey sanırım. Yoğuşmalıları mı tarif ediyor?
Önemli olan, ne söylendiği değil, söylenenden ne anlaşıldığıdır.

#8
Premix yanma odası ve yanma presibinin ismi.

Klima Forumu

Klima Forumu

Klima Forumu

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#9
Anladım teşekkürler mbirol.

#10
bende eca confeo premix mevcut. genelde 2 petekle kullanıyoruz(salon) çok soğuk zamanlarda 4-5 petekte kullanıyoruz. başka bir yerde yoğuşmalı kombinin performanslı olması için 2 den fazla peteğin yanması ve kapatılmaması gerektiğini görmüştüm. tabi yazmasın diye gece kapatıyoruz kombiyi yani sadece sıcak su Smile

bu kullanım uygun mu? en fazla doğalgaz faturası da 140tl gelmişti

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: