• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Hava nemlendiricileri.
#1
arkadaşlar, devamlı yaşadığımız ortamda nem dengesinin %50 den aşağı düşmemesi gerekmektedir.

klimalarımız ıstma moduna aldıkmı hepimiz hissederizki öksürüğümüz artar solunum yollarımız tahriş olur bir tür.
oldukça önemli bir durumdur. çok çabuk çeşitli mikroplara elverişli hale gelir solunum yollarımız.

bu durumu bir çoğumuz anlayamayız (daha doğrusu düşünmey fırsatımız bile olmaz) ortalıkta gene salgın dolaşıyor deriz genel olarak.

ısınan havadaki nen ister istemz azalacağı için nmlenrime cihazları kullanmamız gerekir. ille klima kullanımında çıkmaz bu durum ortaya. elektrikli ısıtıclarda doğalgaz soba ve kombilerindede aynı durumu yaşarız.

nem eksikliği ayrıca insanın daha çok sıcak istem durumunuda oluşturur çünkü kullanılan ısıtıcalar vücudumuzdanda belli bir miktarda nemi çeker ve üşüme hissimiz artar. odadaki sıcaklık 24 ün üstünde olsa bile deriz yeterince ısınmıyor odamız. oysaki ısıtıcı vücudumuzdan nem çalıyor. bizse yeterince ısınamıyoruz deriz. sürekli kullandığımız cihazın derecesini arttırırız. ve daha çok nem azaldıkça hasta olma durmumuz hızlanır. birçok insan kış boyunca bir kaç kez grip geçirir. bende o sınıfta birisiyim ve üstünüze afiyet birde romatizmal rahatsızlığım var deprem dede hastalığı. çok severim sıcağı.

gel zaman git zaman klima kullanamaya başlayınca nem daha çabuk kurumaya başladı. daha hızlı bir ısıtma ve evde daha fazla sirküle olan havaya ister istemezde bir miktar toz eklendimi. ne kadar temiz olsada evimiz kaçınılmazdır gözle göremediğiz toz durumları. e tabiki solunum yollarımız daha çok sorun çıkartmaya başladı. oysaki çözüm basitti yeni doğan bebeklere bir kaç yaşına kadar ilk önerilenlerden biriside NEMLENDİRME cihazıdır.

eskiler grip oldumu sıcağa gidicem derlerdi. ve hamama giderlerdi çıkınca ne kadar rahatladık derlerdi işte burada göz ardı ettiğimizde yeterli NEM le buluşmalarıydı. yanırada sıcakla iyice rahatlamalarıydı.

çok eski bir kovboy filminde izlemiştim siyah beyaz tv devrinde. geçmiş zaman unuttum baya ama aklımda kaldığınca.. sanırım kızılderili şu sözü söylüyordu filmin jönü olan kovboy arkadaşına.

biz ufakken hastalanınca annem bizi şu şekilde iyileştirirdi. diyerek dışarıda bir kaç kap içinde kaynatılan suyu çadırın içine koyup çocuğu çadıra alarak yeterli nemle buluşturmayı anlatıyordu. hayal görerek sanırım peşisırada durumu uygulamışlar kovboy arkadaşının çocuğunu iyileştirmişlerdi.

ne kadar doğru bir durum... düşünürsek günümüzle kıaysalarsa değişen bir durum yok.

bu yüzden nemlendirme cihazlarını kışın kullanmalıyız sadece bebekler çocuklar için değil bu cihazlar. onların vücud savunma sitemleri daha gelişmemiş bizler kadar. nemlendirici cihazları doktorlar öneriyorlar ama çocuk biraz büyüdümü kaldırılıp atılıyor bu cihazlar. kesinlikle atılmamalı.. 7 den 70 kullanılmalı. ben şahsen bu cihazlardan çok fayda gördüm tüm forumlardada önerdim.

şahsen önerimde sıcak buhar üreten cihazlardır. şu konuyada göz atalım. http://klima-forumu.1111995.n5.:)/Hava-nemlendiricileri-td210.html#a211

#2
Klima Forumu

http://i.imgur.com/Oo06cCj.jpg

bu tip cihazlar bol buhar üretir tüketimleri biraz fazladır fakat gerekli ben en düşüğü 400 watt tüketime sahiptir. bu cihazın markası norditalia dır. ayrıca 800 watt tğketen modelleride vardır ama artık her ikside çok zor bulunuyor son zamanalr incelemedim internette sizler bakabilirsiniz.

ben bu cihazları nem ölçer ile odanın nemini ölçerek kullanıyorum. birde ayarlı priz aldım bu sayede tüketimi yarıya düşürebiliyorum ama zor oluyor.

çok çeşitli cihazlar denedim kesinlikle soğruk buhar üreten cihazları önermem. chicco nun da sıcak buhar üreten cihazları var ama sorunlu biraz şuan bir tamirde 350 watt dğere sahip.biride sıfırlanıp geldi servisten gene yeterli randımanı vermiyor. 250 watt değere sahip


yakında bir cihaz daha alıp denemeye niyetim var bilgileri aktarırım buradan. Zart Forum den suppy isimli arkadaşımız aldı memnunum diyor. hem sıcak hem soğuk özelliği olan bir cihaz markasını unuttum şuan fakat bluehouse marka benzer leri var. sıcak soğuk nemlendirici olarak aratabilirsiniz. arkadaşımızın aldığı marka bir medikal firmasına ait sisim içeriyordu şuan bulup yazmayacağım sonr belirtirim

tüketim 130 watt oldukça ideal bir değer. ve kendi üstünde ayarı varmış nemi yeterli dereceye getirince duryormuş.

cihazı beraber seçtik internetten ama ben kullanmadığım için net bir şey diyemiyorum okadar düşük wattla yeterli buhar üretirmi bilmiyorum arkadaş devamlı kullnmıyorum diyor çalışınca son ayra açmak gerekiyor yeterli geliyor diyor. kullanma şansım olursa buradan paylaşırım.

#3
serhat6363

arçelik oadyı kurutuyor dediğn mesajı buraya yaz.. konuyu öne aldım.

#4
Sayın 9 köy kullanılan klima 11 yıllık12000 BTU Arçelik cihaz 11 yıldır cihaz servis yüzü görmedi.
Cihaz 9 yıl diye biliyordum 11 yıllık cihazmış.
Cihaz göz kuruluğu,yanması ve baş ağrısı yapıyor yaşlı kişilerde..
Bir alt katta çalışan inverter cihaz ise baş ağrısı, göz kuruluğu ve göz yanması yapmıyor.
İnverter cihaz oda sıcaklığını sabit sıcaklıkta tuttuğundan odayı kurutmama ihtimali olabilirmi ?

Ekran Görüntüleri
   

#5
(14/02/2015, 02:14)Serhat6363 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sayın 9 köy kullanılan klima 11 yıllık12000 BTU Arçelik cihaz 11 yıldır cihaz servis yüzü görmedi.
Cihaz 9 yıl diye biliyordum 11 yıllık cihazmış.
Cihaz göz kuruluğu,yanması ve baş ağrısı yapıyor yaşlı kişilerde..
     Bir alt katta çalışan inverter cihaz ise baş ağrısı, göz kuruluğu ve göz yanması yapmıyor.
İnverter cihaz oda sıcaklığını sabit sıcaklıkta tuttuğundan odayı kurutmama ihtimali olabilirmi ?

Serhat kardesim oda iyi isiniyorsa hepsi kurutur havayi. Sebep isinan havada nemin azalmasi su kaynadikca azalir meselesi gibi dusun.

Bak durum su olabilir yaslilalar eurduklari yerde daha cok sicaga ihtiyac duyarlar. Simdi size gidip geldikleri icin hissetmeyebilirler bu durumu. Devamli yasasalar mutlaka ayni durumu hissedeeler.

Bir sebepte su olabilir. Klima eski tozluysa yanan tozlar bas agrisi yapar koku anlasilmasada. Basit bir nemlendirici al ve dene. Veya odada ufak tuple bir kac kez su kaynatin veya kettle ile. Dene faydasi olacak.

#6
Saatlerce oturmalarına rağmen, klimayi kapat demediler ilginç olan ne baş ağrısı, nede göz kuruluğu olmuyor. Bende de göz kuruluğu var bir gün olsun cihaz ne göz kuruluğu nede gözlerde yanma yapmadı.
Klima meraklısı olarak iç üniteye yaklaşık 3 saatlik iç ünite bakımı yaptım iç fan motorunu bile söktüm tabi resmen çamur çıkıyordu.Yağ sökücü ile serpantileride temizledim cihaz sıfırdan farklı olmadı. Haftada bir filtreleride temizliyorum.Tabi inverter dediğim gibi oda ısısını dengelediği için rahatsızlık vermiyor olabilir.

#7
(14/02/2015, 04:42)Serhat6363 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Saatlerce oturmalarına rağmen, klimayi kapat demediler ilginç olan ne baş ağrısı, nede göz kuruluğu olmuyor. Bende de göz kuruluğu var bir gün olsun cihaz ne göz kuruluğu nede gözlerde yanma yapmadı.
  Klima meraklısı olarak iç üniteye yaklaşık 3 saatlik iç ünite bakımı yaptım iç fan motorunu bile söktüm tabi resmen çamur çıkıyordu.Yağ sökücü ile serpantileride temizledim cihaz sıfırdan farklı olmadı. Haftada bir filtreleride temizliyorum.Tabi inverter farklı.

serha63 kardeşim, sanda geçmiş olsun öncelikle. bendede göz kuruluğu var artı glokom var azarga damla kullnıyorum eczacısın bilrisin. ayrıyeten birde göz kuruluğu için damla vermişti dr yazın bundua zman zaman kullan demişti. bu söz üzerine öenmesemdim ilaçların arasında sanırm kaybettim onu marka belirtemiycem. bulunca yazarım bir ara.

şimdi gelelim klimanın kurutma olayına. inverter klima klasik klimaya göre daha hafif ısı vermesi doğal.  çünkü mantığı o.. (klasik klimada inverter hissedici sistem olmadığı için kısma durumu daha farklı) inverter ise yeterli ısıya ulaştıkça kısar kendisini 35-38 dereceler bile görürüz ağız ısısında.

klasik klima ise neyse onu üfler. kalitesine göre olsun dış hava şartlarına göre olsun.  dersem belki yanlış olmaz. birazda dereceya yüksek tutarsan mecbur odadaki nemi kurutur. ben tasarruf açısından hiç sevmem klasik klimayı ama param çok olsa kışın inverter klima yerine klasik klimayı son gaz kullanırım.

ben sevmesemde klasik klimaları kalkmamalı. ama artık sanrım bir kaç yıl daha görebileceğiz sonrasında girişi yasaklanacakmış vs. bence yanlış yapıyorlar. helşe hele ülkemiz için tamamen yanlış.

#8
Selamlar Arkadaşlar forum hayırlı olsun çok faydalı,Bende bir odada MSZ SF 42 VE bir oda Arçelik 12060 kullanıyorum.42VE nin olduğu odada derece ve nem ölçer var 30"a düşürüyor içerideki nemi çocukarın odasındaki arçelik te tahminim düşürüyordur.Kızım bir öksürük oldumu geçmek bilmiyor.İki tane birden nem cihazı almayı düşünüyorum.Acaba ne marka almalıyım birde bunların maliyeti ne olur acaba,Ayrıca bende AS hastasıyım,***** kardeş.

#9
(18/02/2015, 15:44)mesut Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar Arkadaşlar forum hayırlı olsun çok faydalı,Bende bir odada MSZ SF 42 VE bir oda Arçelik 12060 kullanıyorum.42VE nin olduğu odada derece ve nem ölçer var 30"a düşürüyor içerideki nemi çocukarın odasındaki arçelik te tahminim düşürüyordur.Kızım bir öksürük oldumu geçmek bilmiyor.İki tane birden nem cihazı almayı düşünüyorum.Acaba ne marka almalıyım birde bunların maliyeti ne olur acaba,Ayrıca bende AS hastasıyım,***** kardeş.

aleykumselam Mesut bey kardeşim hoşgeldiniz. çokteşşekkür ederiz sizlerle birlikte faydamız olacak her konuda.

yazımın sonunda size sağlam bir şaka yapacağım biraz dedikodu içerikli Smile önce cevaplayalım sorularınızı.

kardeş demek eviniz iyi ısınıyor. ısınıncada ister istemez nem azalıyor. çok kötü müzdaribim aynı konudan yüksek tüketimli buhar cihazı kullanıyorum ev çöplük gibi oldu bu cihazlarla uğraşmaktan.

evet hele hele çocuklarda çok daha fazla etkileri gözükür nemsiz ortamın. eğerki bi kettle vs buhar üreten bir cihaz piknik tüple deneyin çocuklarda rahatlar sizde hissedersiniz rahatladığınızı. nem ölçerde gösterir nemin yükseldiğini.

hocam marka olarak çok önemli değil bu cihazlar. ama soğuk cihazları tavsiye etmiyorum. en yumuşak suyu kullansanızda evde kireç yapar tv camı bembeyaz olur. ters osmos su arıtıcı kullanıyorsanız faydası oluyor birkez denesemde faydasını gördüm.

ama ne bileyim ben soğuk cihazların sıcaklar kadar evde nemi yükseltmediğini gördüm inanın.

bu açıdan keşke bulabilsenizde ucuzlardan sıcak buhar cihazı alsanız diyeceğim. ama ucuz olanlar kalmadı hemen hemen.

Klima Forumu

burda var bi tane n11 de 25 tl etmez kullanmadım bundan ama iş görür mantık aynıdır .

ucuz olan cihazlar çok tüketim yapar ama bol buhar verir bu tüketimi ayarlı prizle düşürmek mümkün.

ben bugün özellikle cevap vermedim mesajınıza bende arıyorum bir cihaz daha. bir arkadaşımla haberleştim. ondan haber bekledim öyl yazayım dedim.

biraz pahalı ama tüketimi 130 wattlarda arkadaşımdan video aldım buhar üflemesini beğendim. büyük ihtimal alabilirim bende.

çevrenizdeki medikallerede bakabilirsiniz bu cihaz için. 129 tl fiyat var daha uygunada bulunabilir belki

http://www.kalimed.com/medishop-sicak-so...si-cf-2658

bizim mbirol usta bir cihaz geliştiryor testler iyi ama ne zaman ortaya çıkar bilmiyoruzSmile

şakamıza gelmeden önce çok geçmiş olsun aynı hastalığın kaderini paylaşıyoruz.

nasıl durumlar bu havalarda. ağrı tutulma sabah tutukluluğu. gerçi her hastada farklı seyredebiliyor. hiç hasar vermediği insanlarda var. inşa Allah sizde o gruptansınızdır. ve ilaç kullanmıyorsunuzdur.

amma gelelim şakamıza ilaç kulalnıyorsanız sizde.

ruh hastasısınız değilmi?

ben ruh hastasıyımda Big Grin

sanal düşmanlar oluşturuyorum. iftiracıyım. sağa sola sataşmadan duramıyorumda. ilaçlar dokunuyo abii.

bakın buraya.

Klima Forumu

adam doğru söylemiş. Rahmetliler Ahmet Meteışıkarada deliydi Suna pekuysalda deliydi. falan işte. artrit olanlarda deli.

ilaçlar dozu seyreltilmiş bir tür kanser ilacı ya ondan oluyor. cbaşbakanıda konser olduğu için ülkeyi satıyor işte falan.

birader memnun oldum sen takıldığını sor bana nemlendrime cihazları konusunda. Smile

#10
@mesut bey kardeşim forumda yaşadığımız son olumsuzluktan sonra önbellekten siline bir miktar yazıyı buldum işliyorum bu mesajdan sonra sizde bir uğrayın artık burayaSmile

önbellekte çıkan tarih.
Klima Forumu

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: