• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Gree Servis ve Bayi Ağını Gözden Geçirmeli
#1
Merhaba,
 
Gerekli yerlere şikayette bulundum ve durumu sizle de paylaşmak istiyorum. 

Gree ürünlerini gerçekten beğenerek kullanıyorum hem evimizde hem otelimizde yaklaşık 50 adet gree marka klima kullanmaktayız. Tüm cihazlarımızı Bursa Serin Klima- İbrahim bey’den satın aldık ve kurulum işlemlerini de ona yaptırdık.
 
Yaşadığım serüveni size basit bir dil ile özetlemeye çalışacağım.
 
Hatalı Keşif :
Satış yapan firma 7 metre tavanı olan 3 adet kocaman yaklaşık 350 m3 hacim olan 55 m2 lik salonumuza 24.000 önererek gree'nin en baz cihazı olan Viola serini takmıştır. Hangi formülü kullanarak hangi hesabı yaparsanız yapın bu hacimdeki bir yere 48.000'in altında klima takılmaması gerektiğini göreceksiniz.
 
2 sene ısınamadan bu klimanın sınırlarını zorlayarak devamlı Turbo modda idare etmeye çalıştık ve bu sene 20.000 TL ödeyerek Fairy modeli ile klimayı değiştirdik.
 
Hatalı Montaj :
Odalarımızda kullandığımız kanal tipi klimaların montajı eksik ve özensiz bir şekilde yapılmıştır. Cihaz ile menfez arasında 2 metre varken 10 metrelik Flex boru gelişi güzel s şeklinde kısaltılmadan bırakılmıştır dolayısı ile cihaz hiçbir şekilde üflemiyordu ve Genel merkez ile görüştüğümüzde sağ olsunlar servis yönlendirdiler ve bu boruları kısaltıp cihazın üflemesini sağladılar.
 
Ancak bu seferde klima 50 derece üflerken menfezden 25-30 derece ısı alıyorduk yani 20-25 derecelik bir ısı kaybı mevcuttu. Yine cebimden 3800 TL ödeyerek tüm Flex boruları yalıtımlı Flex boru ile Bursa Bks Mühendislik aracılığı ile değiştirdim ve hala randıman alabilmiş değilim. Bir menfez çok üflerken öbür menfez daha az üflüyor.
 
Ayrıca serbest emiş yapıldığından dolayı ve tavan arasının çok sıcak olmasından dolayı cihazdan randıman alamıyoruz ve cihaz kendini kısmadan devamlı çalışmak zorunda kalıyor inverter diye aldığımız cihaz kendini kısmadan devamlı 7/24 çalışacaksa inverter cihaz kullanmamızın mantığı nedir?
 
Buna ek olarak e-- hatalı montaj yapan ekibin yapması gereken işlem serbest emiş yerine iç ortamdan emiş yapılması idi. Yine odalarımızda kullandığımız kanal tipi klimalar  gelişi güzel askıya alınmadan tavanda ulu orta bir MDF'nin üzerine Allah'a emanet şekilde bırakılmıştır, ve ayrıca drenaj hattının da düzeltilmesi gerekmektedir.

#2
Kanallı sistem işi bir profesyonellik gerektirir. Bu uygulama Açıkcası markayı çok fazla bağlamaz klima garanti vs konusunda. Ama Gree yinede destek verir.
Bizde bir çok uygulama yaptık belki 20 sene önceydi bile izololei flex kullandık, yada izolasyonlu saç kanal.
Kanallı klima da emiş kesinlikle iç ortamdan olmaz sa olmaz. Ama neler gördük biz, sahada vrf sistemler kurulmuş kocca koca, ÇATI arası veya asma tavan içinden emiş.
Kanal işi servis (yetkili servis) in işi ve sorumluluğunda değil. Yapmak zorunda da değil. Uygulamayı yapan, ürünü satan firma nın sorumluluğu.
4 iç ünite li bir kanallı klima sistemi klima maliyeti 100 nin TL ise, kanal, menfez vs işleri yeri gelir 20-30 bin TL tutar. Bu işler proje işidir küçükte olsa büyükten olsa.
Şimdi her odaya eşit değil gelen hava diyorsunuz. Tek iç. Üniteden diyelim ki 3 odaya üfleme çıktı ise, üç odasında emiş almak gerekir ki sürkülasyon eşit olsun. Oda yetmez bazen, kanal uzunlukları farklı ise, üfleme menfez damperli olması gerekir. Yada yuvarlak damper kullanılır boru aralarında. Damper aç kıs ile hava dağılımı eşitlenir. Desek ki flow metre varmı adamlara. Bakacak o ne diye.
Ha bu arada bir dip not. Ben bu işlerde pes ettim. Doğru yapan kazanmıyor, kaybediyor.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#3
Buda bizim yaptığımız bir uygulama. 24 000 btü kanallı klima 3 odaya hükmediyor. Üfleme ve emişler de her odadan alındı. Hepsi cam elfaylı izole li flex boru.

Ekran Görüntüleri
                   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Bu da ürün dış ünite. York marka, Gree üretimi üründü.

Ekran Görüntüleri
   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Hocam bana sorarsanız markayı bağlaması gerekir çünkü ben 50 adet klimayı alırken anahtar teslim anlaşarak Gree'nin hem servisi hem bayisi olan firmadan aldım ve Gree markasına kalitesine güvenerek bu alımı yaptım. Tamam belki gree'nin bayisi havalandırma ve menfez işlerini başka firmaya taşere etmiş olabilir ama ben işin mutfağını bilemem ki sonuçta ben Gree marka güvencesine güvenerek ve Gree'nin resmi bayisi ve servisi olan firma ile muhattap oldum. Greenin de burada elini taşın altına koyması gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca kanallı cihazı askıya bile almadan allaha emanet bırakıp gitmişler alt yapıda hata olduğu gibi klimanın kurulumunda da fazlasıyla hata var. Yalıtımlı flex kullanmamalarını geçtim klimanın çıkış yeri ile üfleme menfezi arasında 3 metre mesafe varken 10 metrelik flex boruyu S yapmak sureti ile menfeze vermişler resmen menfez üflemiyordu tabii ben de olayı bilmiyordum servis flex i kısalttı da cihaz öyle üflemeye başladı Smile

Bahsettiğim yer 2 odalı 2 oda 2 cihaz (Her odanın cihazı ayrı) zaten her odadaki menfezden çıkış debileri farklı olduğu gibi odanın kendi içindeki menfezlerdeki debiler de farklı. Her odada 2 şer menfez bulunuyor ve odanın içindeki 2 menfezdeki hava çıkışı da eşit değil.

Gree firmasının ciddi anlamda bayilerini ve servislerini gözden geçirmesi gerekiyor. Gree'nin bayisi bize geldiğinde eğer doğru keşif yapmış olsaydı örneğin ; 350 m3 hacim olan 7 metre tavanlı bir salona 24.000 lik Viola önerip takmayacaktı ve bize 48.000'lik salon tipi önerecekti belki. Yine aynı şekilde çatı arası yaz kış hamam gibi olan bir yere serbest emiş yaptırmayacaktı

Sizi tebrik ediyorum bu arada yaptığınız iş şiir gibi duruyor. Eğer bursa tarafına yolunuz düşer ise bana yapılan işi görmenizi isterim.

#6
Bir gün nasrettin hocanın eşeğini çalmışlar. Hoca da dertlenip bu durumu köy ahalisine anlatmış

Köy ahalisi ise :

– Kış uykusuna mı yattın Hoca?
– Kapıya niye parmaklık yapmadın?
– Kapıyı kilitlemeyi mi unuttun yoksa?

Yani diyeceğim o ki hırsızın hiç mi suçu yok ?

Dediğiniz gibi ben Gree bayisine sen klimaları getir kardeşim iskontonu yap cihazları kur menfezi iklimlendirmeyi drenajı havalandırmayı emişi ben başka bir firmaya yaptıracağım o zaman Gree bizi bağlamaz demekte haklı idi. Ancak ben Gree'nin bayisi ile anahtar teslim anlaştıysam ve Gree'nin bayisi Gree marka cihazı getirip askıya bile almadan Mdf'nin üstüne koyup gidiyorsa çıkış ile menfez arasında 2 metre varken 10 metrelik flexi zigzag şeklinde bırakıyorsa , böyle bir ortamda serbest emiş yaptırıyorsa TLC klima gerçekten bayilerini ve servislerini ciddi bir şekilde gözden geçirmelidir diye düşünüyorum.

#7
Bakın bu tarz işte yapılan uygulama, markadan bağımsız her markada nerede ise aynı.
DaiKin dü ya markası demi. En eski, en büyük, en deneyimli marka. Ve ben daha yeni bu markanın Çeşme de 22 milyon TL ye satılan bir viilada işlerine şait oldum. Isı pompası ile ısıtma soğutma projesi. 6 oda 1 salon sistem min 250 bin TL lik bir iş. Yerden ısıtma ve kanallı sistem fancoil sistem. Böyle bir işte tüm kanallı cihazlar asma tavan içinden emiş yapıyor, asma tavan içi toz toprak alçı. Asma tavana içe açık bir menfez koymuşlar. Sözde odadan emiyor havayı..
Biz malesef alamıyoruz böyle işleri. Ağzımız laf yapmıyor.
Size Bursa dan örnek vereyim. İzmir ylu üzerinde Lotus iş merkezi var. ME vrf yapmış koskoca bir proje. Ofislerde vrf var. Kanallı sistem. 200-300 m2 ofisler. Emiş tek yerden. Asma tavan içinden emiş yine.
Bitmez örnek. Burada bende isterim ki ithalatçı birebir sorunlu olsun. Şimdi soruyorum, ithalatçı desek kanallı sistem de, kanal alt yapıyı ben deneylerin. Yada servise ben yaptırırım. Klima başı 300 dolar maliyet dese, o malı Sara billr mi sizce. Bir marka yapsa erkeklik böyle, diğerleri yapmaz.
Kanallı sistem taahhüt işidir. Zaten bu tarz ürünler tıptanda bike montaj hariç satılır her markada. Ticari ütüler böyledir. Tahhütöü firma yükümlüdür.
Ben tekrar diyorum ama, keşke firma sorumlu olsa, süreci yönetebilse. Ne yazık ki hiç bir marka gözetmeksizin diyorum. Bu işler böyle, şans kader kısmet.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
Sizin bursaya gelip bu işi toparlama şansınız olur mu peki? Bu taraflara yolunuz düşüyür mu?

#9
Bu bir butik otel işi. Klimalar 9000 bitü, tek oda için proje, vrf ve multi sistem. Üflemeye dikjat edin, üfleme havasını yönlendirmek için konik bir açı verdik bağlantı kanala. Ve odada küçücük bir clşpğn asma tavan varken bile, biz oda içinden L şeklinde emile kanal bağlayarak oda içinden emiş aldık. Düğmeye bastık iş bitimi, tüm sistem tek hata olmadan çalıştı. 
 Otel sahibi ticari bir arkadaşımız dı. İşi yaparken baştan pazarlık vs yapmadık. Ve bu işten biz çırak çıktık. Atıyorum 100 bin tl istedik. Arkadsş dedi ki ben araştırdım, bu işin yaparız 30 bin dediler ben sana 40 verdim dedi işi kapattı. 
 Doğru iş yaptık ta ne oldu. Benim maliyetin 40 bin TL den fazla. Şu an bu otelde 1 gecelik kişi başı min 1500 TL dir sezonda. Butik mini bir otel Alaçatu da. 
 Artık bu mesleğe aşık olan ben, lanetliyorum bu işi. Ve daha kötü günler bekliyor bu sistemi. Biz böyle örnek işler yaptık. Kimse bize madalya takmadı, kimse taktir etmedi. Ha etti de, hep lafta.

Ekran Görüntüleri
           

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#10
(04/04/2023, 02:53)yigitberber Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sizin bursaya gelip bu işi toparlama şansınız olur mu peki? Bu taraflara yolunuz düşüyür mu?

Oğlum Bursa da yaşıyor. Gelir giderim, ama ben bizzat kanal cı değilim. Orada kanal vs işler nasıl çözülür bilemiyorım. Ekip ile gelmek zaten bu işin ekonomik tarafını kurtarmaz. Sadece teknik danışman destek verebilirim.

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: