• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Fırtınalı Kar yağışlı havada kuzey cephede çalışan klimalar.
#1
arkadaşlar bugün diğer forumda bir arkadaşın sorusu üzerine. benle ilgili bir soru olmasada kendimde testler yaptım. iyikide yapmışım. tuhaf durumlar yaşadım

peşi sıra özkan1979 arkadaşın konusuna yazdım o mesajı aynen işliyorum.

istanbulda salı günü hissedilen sıcaklık -5ten aşağı değildir. meteoroloji +1 olarak belirtsede. dışarıyı ölçme şansım olmadı zor fotolar çektim ekledim makine ve telefonum ıslandı resmen çok acayip bir fırtına var yarın daha kötü olacak diyor meteoroloji.

nem %90 gözüküyor meteoroloji sitesinde. evde nem yok nemlendirici çalıştırmak zorunda kalıyoruz.

kombi çalışıyor oldukça düşük derecede. 40 derece altında diyebilirim. ama kaç ta bilmiyorum. (kombinin başlangıcı 42 derece..  olsada denedim başlangıç çizgisinin altında daha az tüketim var. normal başlangıç çizgisinde çalışırken günde 10-11 m3 tüketim oluyorken.


Klima Forumu

http://i.prntscr.com/587ce9ef9d3649698c1...4f606d.png

bu şekilde çalışmada. normal havalarda 5,5-6-7 m3 oluyor.


dün işaret aldım cep telle foto aldım.  bugün tekrar çektim resim.. 8m3 tüketmiş. 7.947 net gözüküyor. gözüküyor. bu benim için iyi rakam. dahada aşağı oda termostadı ile düşürüyorum 4,5 5 lere geliyor ama konfor sıfır oluyor ısınamadıktan sonra neye yarar. bir yanıyor hamam oluyor aniden sonra soğuyor saatlerce yanmıyo üşütüyor. iptal ettim o yüzden.

Klima Forumu

http://i.imgur.com/wwGj70G.png

Klima Forumu

http://i.imgur.com/L4hglsY.png

evde yalıtım çok kötü değil yetiyor. tesisatta bakır bazı eksikleri olsada.

kombide en dandiklerden diyebiliriz. klasik kombi ariston marka ama tesisat kurtarıyor işte.

nem e hayret ediyorum. doğalgazı zarzor idareli kullanıyoruz dış hava %90 içeride nem %38 ciddi şekilde dokunuyor. saatte 400 watt nemlendirici kullanmak zorunda kalıyoruz nerde kaldı bu işin tasarrufuSmile

uyumazsam düzelteceğimSmile düzelttim...

#2
not: inanın bu mesajı belki 8 saatte zor yazdım bütün emeğimizi Zart Forum ye vermişiz kendi forumlarımızda yazacak gücümüz kalmamış. hak edenede etmeyenede helal olsunda yönetime olmasın. gün için bişe diyemiyorum en azından konuşmasını biliyor kaba değil. tüm suç onun olsada bazı yöneticileri gibi kaba değil. tabi yönetim derken iyileride tenzih ediyorum.  ve ekliyorum bazı beyni parazitli saldırma ihtiyacı duyan saldırgan uyelerlerle birlikte.

@özkan1979, merhaba.
nasıl havalar izmirde işin bitti unuttun bizi ha. resimleride düzeltmedin..

şaka bir yana bir sözün vardı istediğiniz video yu incelemeyi yapabilirim vs demiştiniz. bu mesajda. http://klima-forumu.1111995.n5.:)/M-DEA-DUVAR-T-P-OAS-S-MS11MU-09-ses-sorunu-tp556p633.html

şimdi Özkan kardeşim şu yazıyı bir oku.
http://klima-forumu.1111995.n5.:)/hangi-klimay-secmeliyim-tp401p661.html

bir video al sana zahmet. geceleri soğuyordur sizin oralar mutlaka. 2,3 dereceye düştüğü zamanlar esinti fırtına oldumu. öyle zamanlara denk getir sana zahmet. benim kuzeyde duran iki klimamda aynı senin klimalar gibi karlanma yaptı. defrosta girdikten sorna tekrar çalışmaya başlayınca gene aynı şekilde çalıştılar. hadi sendende bir video alalım havanın sert olduğu bir anda hallet bu işi.

video lar 5 dk ara ile çekilmiştir. http://i.imgur.com/2KUHTik.png..... http://i.imgur.com/5HWBbOh.png


Klima Forumu

http://klima-forumu.1111995.n5.:)/file/n662/Mxj59ne.png


Klima Forumu


Klima Forumu

http://i.imgur.com/n8FSZsc.png


bunlar zibronun yarım saati aşkın çalışma sonucundaki hali. çalıaşmaya başlar başlmaz karlanmaya başladılar senin klima gibi. (daikinde aynı aşağıya işliyorum.)

[img] http://i.imgur.com/01ERqVv.jpg[/img]
http://i.imgur.com/01ERqVv.jpg

Klima Forumu
http://i.imgur.com/a8q0cnJ.jpg

Klima Forumu
http://i.imgur.com/ofkupBB.png

Klima Forumu
http://i.imgur.com/3xTWTtk.jpg

üstlerde özellikle aynı satte çekilen zibro midea resminede bakınız.

mitsubishileride görüntüledim.

Klima Forumu
http://i.imgur.com/PLW3VcW.jpg


Klima Forumu
http://i.imgur.com/GV2Uzua.png


Klima Forumu
http://i.imgur.com/1qEJ2d7.jpg


Klima Forumu
http://i.imgur.com/HDj5D0q.jpg

bu üstteki  görüntüler invertere ait.

şimdide aşağıya klasiği işliyorum.

Klima Forumu
http://i.imgur.com/KbkyDbl.png


Klima Forumu
http://i.imgur.com/SLtJNQp.jpgKlima Forumu
http://i.imgur.com/rbRFkLu.jpg


Klima Forumu

http://i.imgur.com/D5spXGC.jpg

#3
mbirol usta nedir bu durum neden her iki klimada ilk çalıştırmadan itibaren kar yapıyor.

ısıtmalarında sorun yok ikiside çok güzel ısıtıyor. defrostlarınıda yaptı her ikisi 10 dk içindede çalıştılar tekrardan. sanrım burdan sağlıklı oldukları belli olur. ama yeniden çalışsalarda gene karlanarak devam ettiler çalışmaya. dış hava nem %90 diyor meteoreoloji.

birde daikinin defrost ses kaydını telden sana ilettim çivi gibi ses var be.. gerçi telefondan aldığım için birazda fazla çıkmış o ses. video almadım o aralar koşuşturmaktan.

fakat ses gerçekten boru. zibroyada uzanamadım kafayı ters yere çıkaramadım zaten gidik kafam biliyorsun. daikin normal çalışırken hiç ses yapmaz yanlız onunda bilirsin sen. ne bu defrost sesi hayret ettim.

birde şu yazıyı oku bir bak bakalım. sanrım bu sorran akrakadaşta benzer bir şey sormuş olabilirmi.

Klima Forumu
http://i.imgur.com/tP9K2vf.png

hadi bakalım belki 1,5 senedir ilk defa bu saatlere kaldım yaz babam yaz.

#4
arkadaşlar dünkü denememden sonra bugünde deneme yaptım. bugün istanbulda kar yok yağmur ve daha kötü bir fırtına var.

öyleki, mutfakta sigara içiyorum aspiratörü çalıştırıp. fırtına çok güçlü, aspiratörden içeri giren hava resmen 600m3 emişli aspratörü yeniyor klapeyi kapatıyor çalışan aspratör taşımaya çalıştığı havayı içeri veriyor.

klimaları saat 11 12 gibi açtım 28 derecede çalıtırdım yine.  kuzey cephedeki daikin ve midea üretimi zibro
hemen kar yapmaya başladı yine. ama daikin daha az karlandı. ve peşi sıra hemen erittiler karlanmayı ve çok uzun süre çalıştırlar defrosta düşmeden karlanma vs olmadı. yine 2 adet video aldım. birkaç tanede fotoğraf çektim.

durumu mbirol ustayla paylaştım güzel bir bilgi aldım aktarıyorum. fotolarıda ekleyeyim.

Klima Forumu
http://i.imgur.com/P9NYVLV.png zibro midea bu resim.

Klima Forumu
http://i.imgur.com/sNQGEzn.png buda daikin.


mbirol usta önce ME klimaların dış ünite tavası gidere bağlımı değilmi diye sordu. 2side bağlı değil çünkü balkon orası. hiç taktırmadım dreneaj bağlantısını. forumdaki bilgilerden dolayı. ama dün aynı tuzağa kendim düştümSmile)

mbirol konuşurken eski söyledikleri aklıma geldi. imkan olsada hiç gidere bağlantı yapmasak klima zorlanmadan defrostta çıkardığı suyu atsa demişti.


tabi benim kuzey cephemde bu durum mümkün değil. komple camlara denk geliyor.

dünde hissedilen sıcaklık istanbulda ben -5 vardır diyordum, ama -9  dereceymiş. buna birde evin yüksekliğini eklersek 7. kattayım girişle birlikte 8. kat. albani bile diyordu oralarda 3-4 derecede düşük olur. hadi 1 derece olsun 2 derece olsun klimalar -10 görmüş oldu kesinlikle. ısıtmaktanda ödün vermediler. şişmediler yani şişm demek dış ünitenin buzlanması makşnenin durması demek.

mbirol usta dedi soğuktan tavalar donmuştur o yüzdende çalıştığında daha çok karlanmayı arttırmıştır öyle devam etmiştir dedi.

normalde ilk çalışma esnasında hafif karlanma olması normal dedi... içim rahatladı inanın yahuSmile) çünkü meraklı olsamda bıktım artık.. klimalarla arıza vs konusunda uğraşmak istemiyorum.

evet arkadaşlar aynen durum budur. bu gibi havalarda defrosttanda kimse korkmasın. defrost yapan klima sağlıklı klimadır. defrost bir arıza değildir.

çok soğuk ve çok nemli havalarda defrost sayısının artması doğaldır. (klimanın kalitesinide katabiliriz tabi bu drumlara. ama tek başına etken değildir. ayrıca yeterliliğinide unutmayalım.) mesela bendeki me lerde defrost yaparlar dün ve bugün denememde denk gelmesede şaşırdım ama.
çok sık defrost yaptıkları zamanlarıda biliyorum. dün ve bugünki mesele büyük ihtimal fırtınanın yönü ve tabi dış drenaj tavalarının açık olması.

nem her nekadar %90 densede sanrım yok okadar nem... çünkü ben ağır romatizma hastasıyım ölürüm ağrıdan o kadar nem olsa. gerçi yağdığı zaman kemal sunal rahmetli gibi rahatlıyorum ama genede bu nem fazladır benim için.

klima kullanıcılarının klima dış üniteleri balkona asılı olanlar. kışın klimalarının rahat çalışmasını istiyorlarsa bu tür havalarda sık defrostu engellemek için. çok bisittir klima altındaki pipo denen bağlantıyı çıkartsınlar. benim balkondaki klimalarda sadece brinde pipo var ama bağlantı yok. bugün baktığımda ordan damlamayı gördüm ama diğer klimada pipoyu takmadığım için su devamlı tahliye oluyor akıntı gözükmüyor. buradan düşünürsek plastik hortumdaki suyun gidişininde nekadar zor olacağını bu havalarda donacağını.


sökülürse bu bağlantı.
plastik içindeki gider suyu donmasını engellemiş olacaklardır. ve tabiki klima dış ünite tavasında su çabuk tahliye olacağından klima daha rahat çalışacaktır. tabi birde şu var sizler benim kadar çok sıcak kullanım yapmazsınız ben birazda yorup sonuç almak için test esnasında 28 ve 29 derecede denedim. (gerçi genel kullanımımda oyledirdeSmile ben klima demem bu derecelerde çalışamayan klimaya para var huzur var mbirol yok ayyaş içiyordur.TongueSmile

Klima Forumu
http://i.imgur.com/dfTFliL.png

#5
Çay içiyorum len...

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#6
Hocam "nem"(dış-hava için)çok çok önemli dış ünite için örneğin Antalya kışın ılımandır hatta sıcaktır
örneğin son 4/5 gündür 20/22 ler de,ancak Antalya gibi yer de düşük ısı olmasa bile,özellikle gece nem
%90/100 lere çıkıyor!(hava Poyraz değilse!!)bu durum da gece ısı 8/10 veya 12/14 gibi olsa bile aşırı nem
sebebiyle özellikle ısı gece 5/6 ya düştümü klimalar çuvallamaya başlıyor!!! ülen ne iş diyorsun ama bir bakıyorsun
nem 95 hatta 100 oluyor ve bu durum da klima performansı da epeyi düşüyor! defrost da yaşanıyor örneğin dış ısı
+5 ama nem 90 olunca

Bunları aslında İstanbul veya sahil bölgelerin de yaşayan insanlara yi anlatmak gerekiyor!! zira adam alıyor klimayı
+3 veya 0 ısı olunca klima falso yapınca,yaw bu ne biçim klima diyor Angry

Bizim Apt.da 3 Daire de Mitsu-Elect. var güyya en iyisi ama bahsettiğim durumlar da onların cihazları da falso yapıyor!!

++

#7
@albani hoş geldin.

İzmir de iki gün önce klima kullanan herkes isyanlardaydı ,klimam ısıtmıyor,çuf dedi,puf dedi.Şunu anlatıyoruz da hep ama inanın dinleyen yok.Diyoruz ki buğün hava yağmurlu,hatta karla karışık yağmur,buzlanma karlanma olur ,klimanız defrorsta girer çıkar.Ama vatandaş yok o kadar soğuklarda olmadı şimdimi olacak vs. diye söylenip servis gelsin diyor.Ama bakın ki bugün İzmir çok soğuk ,ama kuru soğuk arayan yok.Hele gece 0 lara iniyor kimseden ses yok..

Biz anlatıyoruz da ,ahhh,ahhh!..

Ama işimiz bu yapacak bir şey yok.Bu arada pellet sobası hiç defrosa girmedi ... Big Grin

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
Herkese selamlar @***** abi nasılsın,@mbirol ustacım, ne var ne yok.İyisinizdir inşallah.@albani hocamda burda, saygılar selamlar
Baya enteresan olaylar yaşadım bu soğuk karlı havalarda.Başlıkta da yazdığın gibi Fırtınalı Kar yağışlı havada kuzey cephede çalışan klimalar benim durumuma uyuyor hatta attığın başlığa ek yapayım
"Karadeniz bölgesi deniz kenarında Fırtınalı Kar yağışlı havada kuzey cephede kuzey ve kuzeybatı cephesi açık yalıtımsız 28 m2 alanda çalışan klimalar" deyince tamda bana uyuyorSmile
Neyse uzatmayayım 2007 model daikin ftx35gv1b klimayı bu şartlar altında  uzun süre test etme fırsatı buldum..
Test ekipmanı: 4 senede kazanı delinen Siemens DG65012TR termosifonun ısı algılayıcısı ve ön paneli..

Gece Dış sıcaklık -4derece  kar yağmakta oda sıcaklığı 26 dereceyken klimayı kapatıp yarım saat sonra 5. fan ve 30 derecede çalıştırdım.Bir süre sonra klima ağzından 56 derece üfledi ve bir müddet sonra 53 derecede sabitledi...

Termosifondan söktüğüm dijital ön panelin ısı algılayıcısını klimanın ağzına taktım ve 1 haftadır sürekli aktif olarak çalışmakta.

Diğer gözlemlerim:

1) Klima eğer oda ısısını 30 dereceye yükseltemezse üfleme sıcaklığı belirli zaman aralıklarıyla 50 derece ve 55 derece arası gidip geliyor
2) Dış ortam ısısı düştükce üfleme sıcaklığını artırıyor...Çünkü nispeten daha sıcak havalarda bu kadar sıcak üfleyemiyordu...
3) İç ünite fanı 5. kademede rahatsız etmiyor.
4) Dış ünite 48 derece ve altı üflerken sessiz ama 50-56 derece üflerken biraz sesli.Yanlız bu Ses bizi ve komşuları rahatsız edecek düzeyde değil
5) Bu formdaki bilgilerle dış ünitenin gider borusu ve pipo'yu söktüm.SanırımDefrosa 1 kez girdi..
6) Diğer klimalar gibi 1. fanda yüksek 5. fanda daha düşük sıcaklık üflemesi gerekirken 5. fanda yüksek 1. fanda düşük üflüyor.Bu durumun  efsane fujitsu LC serisinde görüldüğünü forumda okumuştum

Sonuç olarak bu dondurucu soğuklarda 30 dereceye ayarlı klima odayı 26 dereceye yükseltebildi.Gayette güzel ısındım.


NOT: Yukarda yazdıklarım klima 30 derece de 5. (son fan) hızında gözlemlenmiştir...

Klima Forumu

Ekran Görüntüleri
   

#9
Forumumuza hoş geldiniz.Sizler gbi eski dostları aramızda görmek ne mutlu bize.Karadenize Ege den selamlar...

Ben 40 yıl da İzmir de bu kadar soğukluğun düştüğünü görmedim..İlk 7 yılı hatırlamıyorum belki o aralar düşmüştür.. Big Grin  Big Grin  Blush

Şu konuya bir açıklık getirelim.Makine inv.olunca neden düşük fanda değilde yüksek fanda daha sıcak üfler??
İnverter klimanın çalışma prensibi bildiğiniz gibi kompresörün devir değiştirmesi ile soğutucu akışkanın basıncını artırarak veya düşürerek ısıtma işlevinde kapasiteyi ayarlıyor.Ne kadar basınç o kadar ısı.Ama bu basıncında bir sınırı var.Genel itibari ile R410 a lı sistemlerde kompresör çıkış ısısı 100 derecenin üzerine çıkması istenmez.İşte  formül burada gizli.Siz klimanızı düşük fanda kullanırken kompresör tam gaz yaptığı zaman sizin fan hızınız yani evaparatör üzerinden geçirmiş olduğunuz hava miktarı soğutucu akışkanın ısısını tam olarak almıyorsa kompresör çıkış sıcaklığı artar ve yazılım sayesinde hissedilen sıcaklık 100 dereceleri aşarsa kompresör devrini düşürür.Ve siz ağız çıkış sıcaklığının düştüğünü görürsünüz.

Şimdi buraya kadar her inverterin çalışma prensibi aynıdır.Farklılıklar ise arge ve yazılımın parametrelerinde saklı.Bu farklılıklar ve dizaynlar markalar arasında küçük farklılıklar gösterebilir.Genel olarak ideal olan şudur 45 İn üstü kabul edilebilir,55 in üstü istenmez..

Tabi bu değerler ortam hava emiş ısısı,dış ortam ısısı,en çok göz ardı ettiğimiz ama klima sisteminin en çok etkilendiği havadaki bağıl nem oranı çok önemlidir.Klimalar tıpkı insan vucudu gibi hissederler havanın sıcakığını.Kuru iklime sahip sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu bir coğrafyada gölgeye sığınırsanız rahat edersiniz.Ama nem oranının yüksek olduğu kıyı kesimi coğrafyada 35 derece de bile nereye kaçarsanız kaçın hal derman kalmaz,nefes almada zorlanırsınız. Aynı durum kış içinde geçerli,biz çık şahit olduk iç anadolu ,doğu anadolu dan İzmir e gelipte kışın 3-5 derece sıcaklıklarda üşüyen hasta olan arkadaşlar.

Yani klima tıpkı bir canlı gibi sadece ortamın sıcaklığından değil ,hatta sıcaklıktan çok neminden daha çok etkilenir.Bunları yazmaktaki amacımız Türkiye iklim olarak çok farklılık gösteren bir coğrafya.Onun için bu ölçüm işlerini çokta yarış haline getirmemek lazım.Birinci öncelik bence klimanın takılı olduğu ortamı 21-24 derecelerde stabil tutup tutamadığıdır.

Yine kaptırdık gittik.Arkası yarın olsun beee!!

Len ***** senin klimanın kompresör tırtlar bak haaaa.Fazla gaza basma...

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#10
(11/01/2015, 14:38)mbirol Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Forumumuza hoş geldiniz.Sizler gbi eski dostları aramızda görmek ne mutlu bize.Karadenize Ege den selamlar...

Len ***** senin klimanın kompresör tırtlar bak haaaa.Fazla gaza basma...
Bilmukabele ustam..Bizdende size selamlar...Bu ***** ile atışmalarınıza bayılıyorum ayrıca..

Çok güzel bilgiler vermişşin mbirol usta.
Kendini bilmeyen çoğu inverter klimalar düşük fanda yüksek, yüksek fanda ise düşük sıcaklık üflüyor.Demekki bu şekil bir çalışma klimaya zarar veriyor ki klimacı markalar yazılımla tam tersini yapmış...Hortum bağlı bir çeşmeyi sonuna kadar açıp hortumun ucunu sıkarsak ne olur? Hortum patlak verir..(Güzel örnek oldu Smile )
Biliyorsun geçtiğimiz yıllarda diğer forumda Bir fujitsu lc kullanıcısı klimasının üfleme değerlerini verirken düşük fanda düşük, yüksek fanda yüksek derece üflüyor deyince ben dahil kimse inanmamıştı.Demekki dogru söylemiş.

Şu anda dışarısı 8 derece klima 5.fan 27 dereceye ayarlı..Sabit 51 derece üflemekte.Kendini fazla rölantiye alamıyor.Bunun sebebi 28m2 kuzey-kuzeybatıcephe açık ve yalıtım yok.Tabiri caizse Klima bu cephelerdeki beton duvarları ısıtmaya çalışıyor.Yukarda 9köye "kompresör tırtlar bak haaaa.Fazla gaza basma"  demişsin.Sence bu şartlarda (iç ünite 5. fanda ve yüksek derecede  çalışması) benim klimada tırtlarmı..
Bu yaz nasip olursa inşallah dıştan yalıtım yaptırmayı planlıyorum.Bu sayede klima rahat rahat kendini zorlamadan çalısacak..

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: