• Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

Ev İçi, Katı Yakıtlı Uygun Fiyatlı Soba Tavsiyesi
#1
Herkese slm... Forumu genelde ihtiyacımız oldukça ziyaret edip forumda üstadların özellikle m.mbirol hocanın tavsiyeleriyle gidip cihaz alıyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.

Ben memurum 2011-2012 arası Mersin'de görev yaptım. Bu nedenle oraya özgü ve orada en iyi ihtiyacımı görecek cihazlar arıyordum.
2012-2014 arası Ağrı'da görev yaptım. Orası çok soğuktu klasik yöntemler dışında orada ısınma şansı yoktu.
2014-2016 arası Siirt'te görev yaptım. İklimi Diyarbakır iklimine çok yakındı. Orada Mitsubishi Elektrik klima ile kışı çok iyi atlatabildik. Doğalgaz da kullanıyorduk ama bize mali yük olmuyordu.
En sonunda memleketim Diyarbakır'a geldik ve orada hemen lojmana çıktık. Ama iş bu ya yer yer yönetimde keyfilik olduğu için İl müdürü kaldığımız lojmanın ısınmasını kesip elektrikle başınızın çaresine bakın deyip bizi mağdur etti.
Biri 4.5 biri 2 yaşında olmak üzere iki çocuğum var kaldığımız lojmanın evi yaklaşık 95m2 ve şuanda bir m.e. msz sf35ve bir klima ve delonghi dragon 10 dilim yağlı radyatör kullanıyoruz. Evin ısınması normal ne çok sıçak ne çok soğuk.
Şimdiye kadar idare edebildik ama önümüzde daha üç ay kış var ve elektrik kesintilerinin çokça yaşandığı bir yerdeyiz. Kendimize bir odun sobası almayı düşünüyoruz. Kaliteli bir soba istiyoruz. Çünkü lojmanda daha 5 yıl kalabiliriz ve lojmandan çıktığımız zamanda kısmet olursa taşrada kendi evimizi yapabilirsek oraya geçeceğiz.
Şöyle hava üfleyebilen kolayca yakıt doldurulup kolayca kül boşaltılabilinen şömine gibi şık bir görünümü olan katı yakıtlı soba var mı? Tabi fiyatı da cep yakmasın, uygun fiyatlı olması tercih sebebidir. Hava üflemeli olursa muhteşem avantajlı olur diye düşünüyorum. Çünkü ısınan havayı yaymak çok kolaylaşır. Mesela bir çok yağlı radyatör de fan bulunur ama delonghi dragon 4 'te fan olmamasına rağmen havayı üfleme teknolojisi geliştirmişler. Katı yakıtlı sobada fanlı bile olsa bu teknoloji olması gerekir diye düşünüyorum.

#2
Oscar doğa ateşi odun sobası duyanınız yada kullanan var mı?

#3
Tekrar hoş geldiniz. 

Şimdi öncelikle soba elektrik ile bir bağlantısı olacak mı ,olamayacak mı . Bunu çözmek lazım. Çünkü elektrik bağlantısı olmayacak bir sitem de otomasyon olmasını beklemeyin. Ha şu var güç kaynakları ile 2-3 saat hizmete devan edebilecek otomasyonlu sobalar var. Pellet soba . İs pis kül yok. Kendi yakar ,kendi söndürür.Vs Vs . Fiyatlar 8-10 bin TL
 Tamamen cebri çalışan soba işine gelirsek. Burada da 2 gurup var. 
 1.Tamamen döküm sobalar. Bunlar eski görselliklere sahip ,camlı şık şömine görünümde sobalar. Biraz geç ısınır ama geç soğur. En büyük dezavantajı 150-175 kg. Ama ömür boyu kullanırsınız. Yaklaşık fiyatlar 2000-2500 TL arasında.

Klima Forumuhttp://www.ikizsoba.com

2. olarak ise sizin yukarıda attığınız Oscar benzeri çelik gövde modern görüntüde sobalar. TR de Bekaş sobada bu tarz şık sobalar mevcut. Yine İthal sobalarda var. Bekaş 3000 TL lerde İthal sobalar ise 600 Euro larda. 

Klima Forumu

http://www.bekas.com.tr/tr/urun/43-power...100-somine

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#4
Bu arada fansız üfleme diye bir teknoloji yok. Sadece ısı transfer yüzeyini arttırısanız ve soğuk hava girişi ile sıcak hava çıkışı arasında bir kanal oluşturulursa ,hava cebri sürkülasyon olur. Nobo elektrikli radyatör tip sobalarda olduğu gibi. Panel radyatörlede de durum bu şekildedir. Bu tasarıma uygun en iyi soba tekniği Rus sobalarıdır. TR de satış yok ,ama kendiniz yaptırabilirsiniz. 

Klima Forumu


https://youtu.be/PwEw_mIHuH0
Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#5
Hoşbulduk hocam...
Öncelikle malum forumda benzer konuları incelerken her defasında sizin yazılarınıza denk geliyorum. Ve bir kez daha bilgi birikiminiz ve alçak gönülülükle herkese yardımcı olmaya çalışmanız durumuna hayret ederek hayran kalıyorum.
Kendi sitenizin olması çok iyi...
Konumuza gelirsek
Diyarbakır'da pelet olmadığı için pelet sobalar gereksiz nakliye masrafları çıkarıp maddi olarak ağır yükler getirir. Bu nedenle pelet sobayı eledim.
Evimde yağlı radyatör ve klima ile ortalama olarak evin ısısını yakalayabiliyorum.
Alacağım cihaz elektrik kesintisi durumlarında veya çok soğuk zamanlarda klima ve yağlı radyatörün yetmediği zamanlarda işimi görecek bir yapıda olmalı.
Peleti elediğimizden katı yakıtlı olmalı. Odun kömür gibi.
Yukarıda ki youtube inkte verdiğiniz soba çok dikkatimi çekti eğer tahmin ettiğim gibi yani delonghi dragon 4 gibi verimli olursa muhteşem performanslı olur diye düşünüyorum.
O sobanın Türkiye'de bulunmadığını belirtmişsiniz. Diyarbakır gibi bir yerde böyle birşey yapılabilinir mi?
Son olarak ağırlığı sorun etmezsek tavsiyemiz dökme sobalarda yana mı olur?

#6
Birde mesela diyor ki
Hazneye bir seferde konulan odunu, takviye yapmaksızın 7-8 saat süresince yakabilmesi
Böyle bir soba mümkün olur mu? Gerçekten saat başı soba ile uğraşmak yerine 7-8 saat yakabilirsa mükemmel olur.
Ve bekas soba kalite olarak tavsiye edebileceğiniz bir marka mı?

#7
Öncelikle Rus sobası yapımı iyi bir demirci ustası ile yapılabilir  Yuotube ta yapımı konusunda videolar var .. 
 Benim ilk tercihim döküm soba olur . Tabi bu tamamen kişisel beğeni   ben nostanjiyi severim.. Bekaş TR deki en kaliteli soba üreticilerinden biridir. 2.kuşak üretici bir firma.. Büyük bir üretici  bir o kadar da büyük mütavazi bir kişiliğe sahipler  Modern çizgi de resimdeki sobayı tavsiye ederim. 
 Malesef ki 5-6 saat sürekli yanma sağlayacak ne odun ve de Manuel soba sistemi var. Kömür ile belki olur ama  ben kömüre karşıyım

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#8
Bu arada muhteşem bir soba resimi paylaşayım sizlerle  

   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

#9
Kozlusan Dila 29 kW hakkında ne düşünüyorsun?

#10
(16/12/2018, 22:47)aaxxiinn Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kozlusan Dila 29 kW hakkında ne düşünüyorsun?

Dila çok kaliteli bir soba. Ama sadece kuru soba değil. Kaloriferli  Manuel yakıtlı bir soba.. Ve bir sürkülasyon pompası var . 

   

Lütfen genel bilgi alma konularında özel mesaj atmayın.
Paylaştığın senindir,sakladığın değil (Yunus )

Önemli Konular için tıklayın

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Color Skins

Change Color:

Background Patterns:

Background Images:

Background Header:

Setting Panel

Main Options: